مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای ممنوعیت صادرات ذخایر نفتی به چین
کد خبر: 20227

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای ممنوعیت صادرات ذخایر نفتی به چین

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی با اکثریت قاطع طرحی برای ممنوعیت صادرات نفت به چین از ذخایر راهبردی نفت آمریکا تصویب کرد، اگرچه این اقدام در سنا با سرنوشتی نامشخص مواجه است.

به گزارش خودکارنیوز، این طرح با ۳۳۱ رای موافق و ۸۷ رای مخالف به تصویب رسید. جمهوری خواهان ماه گذشته توانستند اکثریت را در مجلس نمایندگان بدست آورند. تمام آرای مخالف از سوی دموکرات ها بود.

سال گذشته، زمانی که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا فروش ۱۸۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر راهبردی این کشور برای کاهش قیمت نفت در بازار را اعلام کرد، جمهوری خواهان مساله صادرات نفت به چین را به یک شعار انتخاباتی تبدیل کردند.

تا پایان ماه اکتبر سال گذشته شرکت های آمریکایی نزدیک به ۶۷ میلیون بشکه نفت خام به چین صادر کردند.

در سال ۲۰۲۰ و در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، این کشور در مجموع ۱۷۶ میلیون بشکه نفت خام به چین صادر کرده بودند.

به گزارش خودکارنیوز، با روی کار آمدن جمهوری خواهان در کنگره آمریکا، روابط میان ایالات متحده و چین وارد فاز جدیدی شده چرا که کوین مک کارتی رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا در آغازین روزهای ریاست خود برای چین خط و نشان کشیده است و از ایستادگی حزب جمهوری خواه در قبال حزب کمونیست چین می گوید.

رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی درباره کمیته منتخب این مجلس درباره چین تصریح کرد: مجلس نمایندگان که توسط جمهوریخواهان رهبری خواهد شد ، در مقابل حزب کمونیست چین خواهد ایستاد. پایان دادن به هرگونه وابستگی به چین، ایستادگی در برابر نسل‌کشی کمونیستی چین و محافظت از حاکمیت و منافع ملی‌مان.

این در حالی است که رهبران چین و آمریکا در نشست ماه نوامبر ۲۰۲۲ خود در بالی اندونزی ابراز امیدواری کردند که دو ابرقدرت جهان راه‌هایی برای جلوگیری از کاهش سریع سطح روابط‌ شان و رفتن به سمت درگیری آشکار بیابند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پس از سفر مناقشه برانگیز نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان، در دیدار با رئیس جمهور چین گفته بود آمریکا به دنبال جنگ سرد و یا تشکیل ائتلافی در برابر چین نیست و از استقلال تایوان و یا یک چین یک تایوان حمایت نمی‌کند و هیچ نیتی برای درگیری با چین ندارد.

کارشناسان معتقدند چین در کنار ترغیب آمریکا به احترام گذاشتن به تعهداتی که بایدن وعده داده است، امکان از سرگیری روابط سالم، با ثبات و مذاکره مثبت که منجر به پیشگیری از تقابل نظامی می‌شود را دنبال می‌کند.

با این حال، از آنجا که به نظر نمی‌رسد هیچ یک از طرفین، حاضر به سازش در مورد موضوعات مورد مناقشه باشد، کارشناسان هشدار می‌دهند که روابط پکن و واشنگتن همچنان پرتنش خواهد بود و رقابت در سال جاری میلادی ۲۰۲۳ تشدید خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین