اتحادیه اروپا:‌ اگر ایران به روسیه موشک بدهد همه چیز سخت تر می شود حتی احیای برجام
کد خبر: 20951

اتحادیه اروپا:‌ اگر ایران به روسیه موشک بدهد همه چیز سخت تر می شود حتی احیای برجام

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:‌ "برجام تنها راه برای منع کسب سلاح هسته ای توسط ایران است".

به گزارش خودکارنیوز،  "جوزپ بورل" در مصاحبه با روزنامه امریکایی "وال استریت ژورنال" گفت: "تا جایی که من می دانم هیچ جایگزینی برای برجام و جلوگیری از تبدیل ایران به کشور اتمی (دارنده بمب اتمی) وجود ندارد".

 وزیر خارجه سابق اسپانیا در واکنش به منتقدان تلاش امریکا برای بازگشت به برجام و احیای این توافق گفت: "آنها احتمالا به اندازه کافی، خطرات تبدیل ایران به کشور اتمی (دارنده بمب اتمی)‌ را برآورد نمی کنند".

این سیاستمدار 75 ساله اروپایی گفت که به صورت منظم با وزیر خارجه ایران حسین امیرعبداللهیان ارتباط دارد و گفتگو می کند.

بوریل ادامه داد: "می توانم بگویم اخرین مکالمه من با وزیر خارجه ایران این بود:‌ مجازات اعدام را متوقف کنید. سرکوب را متوقف کنید. اگر این مسیر را ادامه بدهید دست یابی به هر گونه راه حل سیاسی غیرممکن خواهد شد".

او درباره خبرهای غیررسمی درباره اینکه ایران می خواهد به روسیه موشک بفروشد هم گفت:‌ "هر بار که با ایرانی ها صحبت می کنم آنها اصرار دارند چنین کاری را انجام نمی دهند. اما بعد از آن باید به آنها نصیحت کنم. اگر دست به این اقدام بزنید همه چیز، سخت تر خواهد شد از جمله احیای برجام".

بورل ادامه داد‌: اگر ایران گام دیگری برای کمک نظامی به روسیه بردارد انگیزه اروپا و امریکا برای احیای برجام بسیار کمتر خواهد شد. 

ایران و گروه 1+5 (امریکا، آلمان،‌چین،‌فرانسه،‌بریتانیا و روسیه) بعد از سال ها مذاکره، در تیر 1394 به توافقی بر سر برنامه هسته ای تهران دست یافتند که "برنامه جامع اقدام مشترک"‌(برجام) نام گرفت.

با این حال در سال 2018 دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا از این توافق خارج شد و تحریم های قبلی و جدید علیه تهران اعمال کرد. در واکنش ایران هم گام به گام از تعهدات و محدودیت های هسته ای خود در قالب برجام فاصله گرفت.

بعد از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا،‌ مذاکرات ایران و امریکا و گروه (4+1) برای احیای برجام آغاز شد. هدف این مذاکرات بازگشت امریکا به برجام‌، رفع تحریم های ضدبرجامی امریکا علیه ایران و بازگشت ایران به محدودیت های هسته ای برجام بود. 

این مذاکرات هم اکنون در بن بست قرار گرفته و متوقف مانده است. امریکا و اروپا،‌ ایران را عامل بن بست و توقف مذاکرات می دانند. تهران هم طرف مقابل را عامل این وضعیت می داند.

اسرائیل ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم می کند اما تهران می گوید هدف از برنامه هسته ای اش، تولید انرژی و دیگر کاربردهای غیرنظامی است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هم از برخی اقدامات ایران در تاسیسات فردو و غنی سازی 60 درصدی در این تاسیسات انتقاد کرده است. آژانس همچنین ایران را متهم می کند که به سوالاتش درباره کشف آثار اورانیوم در 3 تاسیسات اعلام نشده پاسخ فنی و قانع کننده نمی دهد.

مقامات امریکایی،‌ اوکراینی و اروپایی گفته اند روسیه در جنگ علیه اوکراین، از پهپادهای ساخت ایران استفاده می کند.

مقامات اوکراینی بابت این موضوع به شدت از ایران انتقاد کرده اند. اوکراین همچنین سفیر ایران را اخراج و سطح روابط با تهران را کاهش داد. علاوه براین، اروپا و امریکا تحریم هایی را در این باره علیه ایران اعمال کردند.

روسیه این موضوع را تکذیب می کند. مقامات ایران اما ضمن تاکید بر بی طرفی می گویند قبل از جنگ، به روسیه پهپاد داده اند.

همچنین منابع امریکایی مدعی شده اند ایران به دنبال ارسال موشک برای روسیه با هدف استفاده در جنگ علیه اوکراین است. تهران این خبرها را رد می کند.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین