تلاش انگلیس برای پرونده‌سازی علیه ایران در سازمان ملل
کد خبر: 21133

تلاش انگلیس برای پرونده‌سازی علیه ایران در سازمان ملل

دولت انگلیس در بحبوحه ناامیدی کشورهای غربی از وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به پذیرش توافق هسته‌ای مطلوب غرب با توسل به سیاست‌های فشار حداکثری تلاشی جدید برای پرونده‌سازی علیه تهران در سازمان ملل آغاز کرده است.

به گزارش خودکارنیوز، در بحبوحه ناامیدی کشورهای غربی از وادار نمودن ایران به پذیرش توافق مطلوب غرب با پیگیری سیاست‌های فشار حداکثری، وزارت دفاع انگلیس تلاشی جدید را برای پرونده‌سازی علیه ایران در سازمان ملل آغاز کرده است.

در همین راستا وزارت دفاع انگلیس دیروز دوشنبه در بیانیه‌ای گفته لندن سلاح‌هایی که ادعا می‌شود یک کشتی نیروی دریایی سلطنتی این کشور توقیف کرده را تحویل سازمان ملل داده و قصد دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به «قاچاق سامانه‌های تسلیحاتی» و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متهم کند. 

وزارت دفاع انگلیس در این بیانیه مدعی شده کشتی «اچ.ام.اس مونتروز» نیروی دریایی سلطنتی انگلیس اوایل سال ۲۰۲۲ دو بار «اقدام به توقیف سلاح‌های ایرانی از قایق‌های تندرو متعلق به قاچاقچی‌ها در آب‌های بین‌المللی در جنوب ایران کرد.»

انگلیس مدعی شده کالاهای توقیق‌شده موشک‌های سطح به هوا و موتورهای موشک‌های کروز زا شامل می‌شده است. لندن ادعا کرده این اقدام تخلف از قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و ۲۱۴۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می‌شوند. 

در این بیانیه آمده است: «سلاح‌های مذکور به نمایندگان سازمان ملل که مسئول ارزیابی وضعیت درگیری در یمن و فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند تحویل داده شدند.»

انگلیس گفته این مواد تخلف در گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ که دسامبر ۲۰۲۲ منتشر شد مورد اشاره قرار گرفتند، ضمن آنکه انتظار می‌رود در گزارش سالانه مربوط به قطعنامه ۲۱۴۰ شورای امنیت نیز بخشی را به خود اختصاص دهند. 

«بن والاس»، وزیر دفاع آمریکا مدعی شد: «انگلیس به حفظ قوانین بین‌المللی متعهد است و مقابله با آن دسته از فعالیت‌های ایران را که با قطعنامه‌های شورای امنیت مغایرند و صلح را در سراسر دنیا به خطر می‌اندازند ادامه خواهد داد.»

وی اضافه کرد: «به همین دلیل است که ناوگان نیروی دریایی سلطنتی ما به صورت دائمی در منطقه خلیج [فارس] حضور دارند و برای حمایت از صلح ماندگار در یمن به انجام عملیات‌های امنیتی دریایی مبادرت می‌ورزند.»

در بیانیه وزارت دفاع انگلیس تصریح شده یکی از مواردی که تسلیم سازمان ملل شده یک کوادکوپتر تجاری است که برای فعالیت‌های تجسسی طراحی شده بود. 

تحلیلگران انجام چنین اقداماتی از سوی کشورهای غربی از جمله انگلیس را بخشی از جنگ ترکیبی این کشورها برای مجاب کردن ایران به پذیرش توافق هسته‌ای، بدون لحاظ شدن بندهای ضامن منافع اقتصادی ایران می‌دانند. 

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه سال جاری در وین برگزار شد اما بعد از آن دچار وقفه شده است تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

کشورهای غربی از طریق به راه انداختن جنگ رسانه‌ای-تبلیغاتی طی ماه‌های گذشته در تلاش بوده‌اند مقاومت ایران برای پافشاری در خصوص منافع این کشور را بشکنند. جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

جدیدترین اقدام این کشورها، برپایی جنجال رسانه‌ای درباره احتمال اقدام برای ممنوع کردن سپاه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود.

رسانه‌های مختلف غربی در چند هفته گذشته گزارش داده بودند اعضای اتحادیه اروپا قصد دارند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» قرار دهند. با وجود این، این کشورها پس از گذشت چند روز از این طرح جنجالی عقب‌نشینی کردند.

  نخستین بار، روزنامه فایننشال‌تایمز گزارش داد که انگلیس خواستار ممنوع کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، اما اندکی بعد یک نهاد نظارتی در این کشور در خصوص عواقب چنین اقدامی هشدار داد. 

چندی بعد روزنامه تایمز انگلیس امروز پنجشنبه گزارش داده لندن برنامه‌های خود برای غیرقانونی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را متوقف کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین