عبور قربانیان زلزله ترکیه از ۴۲ هزار نفر/ اردوغان: ظرف یک سال خانه می‌سازیم
کد خبر: 21361

عبور قربانیان زلزله ترکیه از ۴۲ هزار نفر/ اردوغان: ظرف یک سال خانه می‌سازیم

رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در جریان بازدید از مناطق زلزله‌زده در استان "عثمانیه" در جنوب این کشور، متعهد به بازسازی روستاها و مراکز شهرهای آسیب دیده ظرف یک سال شد.

به گزارش خودکارنیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در این باره اظهار داشت: تمام نیروهای امنیتی کشور، ماموران پلیس، نیروهای ژاندارمری و سربازان از نخستین روز وقوع زلزله در ۱۱ استان مشغول فعالیت هستند.

اردوغان گفت: هدف ما این است که روستاهای تخریب شده را نیز در مناطق زلزله‌زده مانند مراکز شهرها طی یک سال آینده بازسازی کنیم.

وی افزود: ظرف یک سال در مناطق زلزله‌زده خانه ساخته و شهروندان را اسکان خواهیم داد.

اردوغان ادامه داد : ۷۰ هزار خانه روستایی در استان‌های زلزله‌زده را از نو ساخته و به صاحبان آن تحویل خواهیم داد.

در همین حال، مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) با اعلام جدیدترین آمار جانباختگان زلزله این کشور اعلام کرد که شمار قربانیان زلزله با کانون قهرمان‌ماراش به ۴۲ هزار و ۳۱۰ نفر رسیده است.

زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۶ فوریه ۲۰۲۳ جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند.

در جریان این زمین لرزه ۷.۷ در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) ساعت ۰۴:۱۷ دقیقه بامداد، خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارد شد.

در پی این زلزله، اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یک هفته عزای عمومی در این کشور اعلام کرد و مجلس ترکیه نیز به پیشنهاد دولت این کشور، وضعیت فوق‌العاده سه ماهه‌ای را در ۱۱ استان زلزله زده به تصویب رساند.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین