تحریم‌های جدید آمریکا علیه ۲۰۰ فرد و نهاد روسیه در سالگرد جنگ اوکراین
کد خبر: 21446

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ۲۰۰ فرد و نهاد روسیه در سالگرد جنگ اوکراین

دولت ایالات متحده آمریکا در سالگرد جنگ اوکراین، تحریم های جدیدی علیه ۲۰۰ فرد و نهاد روسیه وضع کرد.

به گزارش خودکارنیوز، دولت جو بایدن روز جمعه به وقت محلی در سالگرد جنگ میان روسیه و اوکراین، مجموعه ای از تحریم های جدید علیه مسکو وضع کرد.

آمریکا و متحدان آن در گروه هفت، ۲۰۰ فرد و نهاد روسی از جمله ۱۲ موسسه مالی و بخش‌های دفاعی، فناوری و معدن روسیه را تحریم کردند. برخی از افراد تحریم شده در خارج از روسیه و در اروپا، آسیا و خاورمیانه حضور دارند.

علاوه بر این، وزارت بازرگانی آمریکا محدودیت های صادراتی علیه ۹۰ شرکت مرتبط با روسیه از جمله برخی شرکت های چینی اعلام کرده است.

این وزارتخانه ادعا کرده که این محدودیت ها به دلیل کمک به روسیه برای دور زدن تحریم ها معرفی شده اند.

این اقدام وزارت بازرگانی آمریکا صادرات کالا و فناوری آمریکا مانند ریزتراشه ها را به روسیه و کشورهای ثالث که با روسیه تجارت می کنند، محدود می کند.

دولت آمریکا اقدامات جدیدی را برای جلوگیری از استفاده ارتش روسیه از قطعات پهپادهای ایرانی انجام خواهد داد.

بایدن همچنین در دستوری تعرفه بیش از ۱۰۰ نوع از محصولات فلزی با تمرکز بر آلومینیوم، مواد معدنی و محصولات شیمیایی روسیه را افزایش داد.

 

تحریم ۶۰ مقام ارشد روسیه 

وزارت امور خارجه آمریکا نیز به مناسبت اولین سالگرد جنگ روسیه و  اوکراین بیش از ۶۰ مقام ارشد روس از جمله وزیران کابینه و رهبران منطقه ای  و سه شرکتی که برنامه تسلیحات هسته ای این کشور را اداره می کنند، تحریم کرد.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه تعداد زیادی از مقامات و نهادهای روسیه و روس‌هایی که در سرقت غلات از اوکراین دست دارند، اعمال می‌کند. این کشور همچنین برای بیش از  یک هزار و ۲۰۰ نظامی  روسیه محدودیت های صدور روادید وضع کرد.

این تحریم ها دستیاران ارشد ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از جمله اولگا اسکابیوا، یک شخصیت برجسته در تلویزیون روسیه و اولگ روماننکو که برای نظارت بر نیروگاه هسته ای زاپورژیژیا  اوکراین منصوب شده است را هدف قرار می دهد.نیروهای روسیه کنترل این نیروگاه هسته ای را از سال گذشته بدست گرفته اند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: تصرف بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا تنها نگرانی‌های جهانی در خصوص امنیت انرژی هسته‌ای را ثابت کرده و چهره کرملین به عنوان یک تامین‌کننده مسئولیت پذیر  انرژی هسته‌ای را تخریب کرده است.

بلینکن ادامه داد: ما متعهد به حمایت از مردم اوکراین هستیم و تلاش‌های خود را برای ارتقای مسئولیت‌پذیری در قبال جنگ کرملین علیه کی یف افزایش می دهیم.

تحریم ۱۰۵ نفر از سوی وزارت خزانه داری 

وزارت خزانه‌داری آمریکا در نخستین سالگرد جنگ اوکراین نام ۲۲ فرد و ۸۳ نهاد روسیه را به فهرست تحریم‌های ضد روسی خود افزود.

به گزارش ایرنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی و در سالگرد جنگ اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد: امروز، یک سال پس از آغاز جنگ بی‌دلیل روسیه علیه اوکراین، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اقدامات قابل توجهی برای کاهش توانایی روسیه برای ادامه جنگ بیرحمانه خود و تامین منابع برای این جنگ انجام می دهد.

در این بیانیه آمده است: در یکی از مهمترین اقدامات تحریمی تا امروز، وزارت خزانه داری بخش فلزات و معادن در اقتصاد روسیه را هدف قرار می دهد و همچنین تحریم هایی را علیه ۲۲ شخص و ۸۳ نهاد وضع می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا ادامه داد: تحریم های امروز، به همراه اقدامات دیگر از سوی وزارت امور خارجه، وزارت بازرگانی و دفتر نماینده تجاری آمریکا و هماهنگ با متحدان و شرکای آمریکا در گروه ۷، انزوای روسیه در اقتصاد بین‌الملل را به دنبال دارد و مانع از توانایی روسیه برای دستیابی به سرمایه، مواد، فناوری و پشتیبانی از جنگ آن علیه اوکراین که تاکنون هزاران کشته و میلیون ها نفر آواره کرده است، می شود.

والی آدیمو معاون خزانه داری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در آستانه نخستین سالگرد جنگ اوکراین در سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا اعلام کرده بود که واشنگتن و متحدانش تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه در «روزهای آینده» اعلام خواهند کرد و بخش عمده آن پیگیری شبکه‌هایی است که به تسهیل دور زدن تحریم ها به روسیه کمک می کنند.

این مقام وزارت خزانه داری آمریکا اضافه کرد: در روزهای آینده، شاهد اقدامات بیشتری خواهید بود که ما با همکاری و هماهنگی متحدان و شرکای خود در سراسر جهان انجام خواهیم داد.

همزمان کارگروه اقدام مالی "اف ای تی اف" روز جمعه عضویت روسیه را به بهانه عملیات ویژه نظامی در اوکراین، تعلیق کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین