نشنال اینترست: سیاست آمریکا در قبال عربستان شکست خورده است
کد خبر: 23399

نشنال اینترست: سیاست آمریکا در قبال عربستان شکست خورده است

نشریه "نشنال اینترست" با اشاره به تجربه روابط آمریکا و عربستان در طول جنگ های خلیج فارس نوشت: واشنگتن در سیاست به اصطلاح "تامین امنیت به ازای نفت" در قبال عربستان، با توجه به تصمیمات اوپک و خودداری ریاض از تامین نفت ارزان شکست خورده است.

به گزارش خودکارنیوز، تارنمای نشنال اینترست افزود: آمریکا از زمان آغاز جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۰ میلادی، در ماجراجویی های نظامی خود در منطقه به عربستان برای میزبانی از پایگاه های خود برای اهداف دیده‌بانی و جلوگیری از حملات ناگهانی، تامین سوخت و روابط دوستانه متکی بوده است و سعودی ها در قبال این میزبانی و رفاقت و تامین نفت با قیمتی مناسب، سلاح و حفاظت های لازم را از واشنگتن دریافت کرده اند؛ چیزی که به اصطلاح «نفت به ازای امنیت» توصیف می شود. رابطه آمریکا با عربستان در دو و دهه و نیم گذشته تقریبا به طور یکنواخت ادامه داشته است.

اما با (ادعای) آمریکا درباره پایان دادن به مداخلات نظامی خود در منطقه، این کشور دیگر به پایگاه ها و متحد نظامی در منطقه برای تبادل اطلاعات نیازی ندارد و تنها بهانه حفظ بقای یک همکاری، ذخایر گسترده نفت عربستان و رهبری اوپک است.

اما سیاست نفتی عربستان علیه منافع آمریکا بوده و سهم تولید نفت اوپک باعث افزایش جهانی بهای نفت شده که بر اقتصاد متزلزل آمریکا فشار آورده است. همچنین استفاده عربستان از سلاح های آمریکایی و اطلاعات این کشور در جنگ یمن اعتبار بین المللی آمریکا را خدشه دار کرده است.

به نوشته نشنال اینترست، سیاست های کنونی آمریکا نتوانسته این عدم توازن را رفع کند و اکنون زمان آن رسیده که آمریکا به عربستان اولتیماتوم دهد که اگر نتواند نفت مورد نیاز این کشور را تامین کند، حفاظت های امنیتی خود را از دست خواهد داد.

این رسانه مدعی شد: ساختار خاورمیانه آن را به منطقه‌ای بی‌ثبات تبدیل کرده است. تنها اوپک به عنوان یک اتحادیه اقتصادی در این منطقه است که وظیفه اش فقط هماهنگی در تولید نفت است و در حالی که مرزها در خاورمیانه عمدتا به طور مصنوعی ترسیم شده اند، رقابت های مذهبی و قومی در این منطقه بسیار واقعی است. این وضعیت خلاء قدرت ثابت و همیشگی را ایجاد می کند که هیچ کشوری نمی تواند آن را پر کند و در عین حال مذاکره در سطح شخصی و سیاسی را بسیار دشوار می کند.

در این میان، جایگاه عربستان در خاورمیانه بسیار منحصربفرد است. دسترسی به مرزهای این کشور و دیگر عوامل داخلی آن واقعیت های ژئوپلتیکی خاصی را ایجاد می کند که هم به نوعی امتیاز هست و هم عیب محسوب می شود.

این رسانه در ادامه به نقش نفت در اقتصاد عربستان و اتکای اقتصادی این کشور به نفت اشاره کرده و نوشت: اگر همین فردا نفت از ارزش بیفتد و یا فقط قیمت آن کاهش یابد، اقتصاد عربستان تقریبا دچار فروپاشی خواهد شد. برای جلوگیری از وقوع این سناریو، عربستان سعودی به شدت موقعیت خود را در اوپک حفظ کرده است و اغلب برای حفظ رونق اقتصادی خود به ضرر دیگر کشورهای جهان در بازار نفت دستکاری می کند.

در بخشی از گزارش نشنال اینترست به سیاست عربستان در ادامه دادن جنگ یمن با استفاده از سلاح های آمریکایی اشاره شده که باعث گردیده آمریکا به شریکی در این جنگ تبدیل شود و در عرصه بین المللی وجهه خود را از دست بدهد.

بر اساس این گزارش، سیاست عربستان در طول مداخله نظامی خود آمریکا در خاورمیانه خوشایندتر بود و با عقب نشینی واشنگتن از این سیاست، به ضرر آمریکا خواهد بود. آمریکا به نفت ارزان عربستان نیاز دارد و در غیر این صورت به اقتصاد این کشور آسیب وارد خواهد شدو این در حالیست که ریاض با تصمیمات اوپک به طور مستقیم در افزایش قیمت نفت نقش دارد. آمریکا بعد از جنگ های فاجعه آمیز نیاز به بازسازی وجهه خود دارد و این امر ادامه همکاری با عربستان در جنگ یمن را دشوارتر می کند.

نشنال اینترست نوشت، سیاست کنونی آمریکا این کاستی ها را در روابط این کشور با عربستان برطرف نمی کند و خاطرنشان کرد که آمریکا باید از تامین سلاح برای عربستان به عنوان اهرم فشار علیه این کشور استفاده کند چرا که سعودی ها برای حفظ امنیت ملی خود به این تسلیحات نیاز دارند. عربستان دیگر نقش مهمی در حفظ منافع آمریکا ندارد ولی قطع کامل روابط با این کشور روابط ۱۰ سال گذشته را که در خدمت عربستان بوده جبران نمی کند.

این رسانه در پایان آورده است: حتی در حوزه اقتصادی، جایگزین‌های احتمالی برای نفت عربستان وجود دارد که می‌توان آن‌ها را پیدا کرد؛ کشورهایی مانند ونزوئلا، نیجریه، امارات، برزیل یا حتی خود آمریکا. واشنگتن باید از اهرم فشار خود استفاده کند و از طرف عربستانی بخواهد به معامله نفت به ازای امنیت پایبند باشد و در غیر این صورت، برای دفاع از خود دنبال کشور دیگری به جز آمریکا باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین