پوتین در نشست گروه بریکس شرکت نمی‌کند
کد خبر: 26022

پوتین در نشست گروه بریکس شرکت نمی‌کند

آفریقای جنوبی اعلام کرد رئیس جمهور روسیه در نشست گروه بریکس در ژوهانسبورگ شرکت نمی‌کند.

به گزارش خودکارنیوز، نشست سران گروه بریکس در حالی در ماه آینده میلادی در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار خواهد شد که خبر‌ها از غیبت یکی از مهمترین رهبران این گروه حکایت دارد. 

به گزارش بلومبرگ، دولت آفریقای جنوبی دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قرار نیست در نشست ماه میلادی آینده در ژوهانسبورگ شرکت کند. 

از آنجا که دادگاه بین المللی کیفری اقدام به صدور حکم جلب برای پوتین کرده بود، عدم شرکت او در این نشست یکی از چالش‌های آفریقای جنوبی در این زمینه را حل و فصل کرد. گرچه به نظر نمی‌رسد آفریقای جنوبی و یا هیچ کشور دیگری در جهان قصد آن را داشته باشد که رئیس جمهور روسیه را بر اساس حکم یک دادگاه بین المللی بازداشت کنند. 

دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی با صدور بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: با توافق دو جانبه‌ای که میان ما و مسکو به عمل آمده است، پوتین در نشست گروه بریکس در ژوهانسبورگ شرکت نمی‌کند، اما کشور روسیه در این نشست حاضر است و ریاست نمایندگی این کشور در نشست بریکس را سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بر عهده خواهد داشت. 

این در حالی است که دیمیتری پسکوف، سخنگوس کرملین گفته است که پوتین از طریق ویدئو کنفرانس در نشست بریکس شرکت می‌کند.

با ادامه یافتن جنگ اوکراین، پوتین که فرماندهی کل قوا را در این کشور بر عهده دارد اکنون ترجیح داده است تمرکز رهبری خود را بر شرایط میدانی قرار دهد. 

روسیه و چین دو کشور بزرگی هستند که پس از جنگ سرد به دنبال پایان بخشیدن به یکجانبه گرایی آمریکا در عرصه نظام بین الملل بوده اند. تاسیس گروه بریکس در سال ۲۰۰۹ که متشکل از اقتصاد‌های نوظهور جهان می‌شود یکی از گام‌های مسکو و پکن در این زمینه بوده است.

بریکس شامل کشور‌های برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می‌شود و تاکنون درخواست‌های متعددی از سوی کشور‌های مختلف برای عضویت در این نهاد دریافت کرده است. پایان بخشیدن به سلطه دلار و استفاده از ارز‌های کشور‌های عضو یکی از اهداف این گروه است که باعث وحشت در میان کشور‌های غربی شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین