تحرکات نظامی دریایی و هوایی چین اطراف تایوان
کد خبر: 27333

تحرکات نظامی دریایی و هوایی چین اطراف تایوان

علی‌رغم اینکه ارتش چین در هفته جاری رزمایش نظامی جدیدی در تنگه تایوان اعلام نکرده بود اما وزارت دفاع این جزیره از نزدیک شدن تعداد زیادی هواپیما و کشتی جنگی پکن به این منطقه خبر داد.

به گزارش خودکارنیوز، بعد از اظهارات رئیس منطقه تایوان درباره دریافت اولین محموله از تانک‌های آمریکایی در سال ۲۰۲۴، ارتش چین بار دیگر به اجرای تحرکات نظامی گسترده اطراف این جزیره پرداخت.

وزارت دفاع تایوان دیروز (جمعه) خبر داد که از حدود ساعت ۷ صبح به وقت محلی، مجموعاً ۲۲ فروند هواپیمای نظامی چینی از جمله جنگنده‌های «جِی-۱۰» و «جِی-۱۶» و همچنین بمب‌افکن‌های «اچ-۶» را که در حال انجام عملیات در اطراف این جزیره بودند، شناسایی کرده است.

تایوان بخشی از چین محسوب می‌شود که ادعا‌های جدایی‌طلبانه دارد؛ ادعا‌هایی که کشور‌های جهان و سازمان ملل متحد به‌رسمیت نمی‌شناسند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، حداقل ۱۳ فروند از این هواپیماها نیز از خط میانی تنگه تایوان که قبلاً به عنوان یک مانع غیررسمی بین دو طرف عمل می‌کرد، عبور کرده‌اند یا وارد بخش جنوب غربی محدوده پدافند هوایی تایوان شده‌اند.

طبق بیانیه این وزارتخانه، پنج شناور جنگی چین نیز به بهانه گشت‌زنی برای بالا نگاه‌داشتن آمادگی رزمی، هواگردهایی مذکور را در آب‌های اطراف این جزیره همراهی می‌کردند.

تایپه با بیان اینکه ارتش چین بجز برای روز شنبه، رزمایش نظامی دیگری را در هفته جاری اعلام نکرده بود، گفت که ارتش تایوان نیز کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی خود را برای نظارت بر این تحرکات اعزام کرد.

پیش از این، «تسای اینگ ون» رئیس دولت منطقه تایوان گفته بود که تایپه باید اولین دسته از تانک‌های آبرامز «ام۱» ساخت آمریکا را در سال ۲۰۲۴ دریافت کند. 

پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آن‌ها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین