عربستان پیشنهاد چین برای احداث نیروگاه هسته‌ای در این کشور را بررسی می‌کند
کد خبر: 27335

عربستان پیشنهاد چین برای احداث نیروگاه هسته‌ای در این کشور را بررسی می‌کند

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی اعلام کرد که عربستان سعودی با هدف فشار بر دولت آمریکا، در حال بررسی پیشنهاد چین برای احداث نیروگاه هسته‌ای در این کشور است.

به گزارش خودکارنیوز، روزنامه «وال استریت ژورنال» روز جمعه (۲۵آگوست) در گزارشی خبر داد که عربستان سعودی در حال بررسی پیشنهاد چین برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در این کشور است.

پایگاه اینترنتی شبکه «روسیاالیوم» به نقل از این رسانه آمریکایی نوشت: مقامات سعودی آگاه در این خصوص گفته‌اند که شرکت ملی هسته‌ای چین، یک شرکت دولتی موسوم به «CNNC»، پیشنهاد ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در منطقه الشرقیه، نزدیک مرزهای قطر و امارات را ارائه کرد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که عربستان سعودی قبلاً از ایالات متحده برای ایجاد برنامه هسته‌ای غیرنظامی در خاک خود به عنوان بخشی از توافق احتمالی عادی‌سازی با اسرائیل درخواست همکاری کرده بود.

 مقامات آمریکایی در گذشته اعلام کرده بودند که تنها در صورتی فناوری انرژی هسته‌ای را با عربستان به اشتراک خواهند گذاشت که این توافق، روند غنی‌سازی اورانیوم و یا پردازش مجدد پلوتونیوم تولید شده در راکتورها را که دو راه برای ساخت سلاح هسته‌ای هستند، ممنوع اعلام کند.

روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت که مقامات سعودی اذعان کرده‌اند بحث درباره این موضوع با چین راهی برای ترغیب دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا به چشم پوشی از الزامات منع اشاعه هسته‌ای است.

در ادامه گزارش وال استریت ژورنال آمده است: مقامات سعودی گفته‌اند ترجیح می‌دهند شرکت برق کره (۰۱۵۷۶۰.KS) را که وابسته به دولت در کره جنوبی است، برای ساخت راکتورهای نیروگاه استخدام کنند؛ این تصمیم با هدف شرکت دادن تخصص عملیاتی آمریکا در این زمینه، بدون موافقت با کنترل‌های منع اشاعه است که واشنگتن عموماً درخواست آن را مطرح می‌کند.

این رسانه آمریکایی اعلام کرد که مقامات سعودی گفته‌اند «محمد بن سلمان»، ولیعهد این کشور آماده است تا در صورت شکست مذاکرات با آمریکا، به زودی کار با این شرکت چینی را پیش ببرد.

وال استریت ژورنال به نقل از منابعی در وزارت خارجه چین هم نوشت: پکن به همکاری با ریاض در زمینه انرژی هسته‌ای غیرنظامی ادامه خواهد داد و در عین حال به قوانین بین‌المللی برای جلوگیری از اشاعه هسته‌ای پایبند است.

این مذاکرات بین پکن و ریاض در حالی انجام می‌شود که وزیر انرژی رژیم صهیونیستی اخیراً نیز به نوبه خود مخالفت خود را با درخواست عربستان برای توسعه برنامه هسته‌ای غیرنظامی، به عنوان بخشی از هرگونه تلاش آمریکا برای برقراری روابط نزدیک‌تر بین تل‌آویو و سعودی ابراز کرده بود.

مقامات رژیم اشغالگر در این باره خاطرنشان کرده بودند «انتظار داریم واشنگتن درباره توافق آمریکا و عربستان که بر امنیت ملی اسرائیل تأثیر می‌گذارد، با تل‌آویو مشورت کنند». در حالی که باور عمومی جهان بر این است که اسرائیل، به عنوان طرفی که عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نیست و انرژی هسته‌ای ندارد، دارای سلاح هسته‌ای است.

عربستان سعودی اما به جای آمریکا، در سال گذشته روابط خود را به چین نزدیک‌تر کرد؛ در ماه مارس، چین میانجی‌گر مذاکرات ازسرگیری روابط بین عربستان سعودی و ایران بود که موفقیت‌آمیز بود.

پکن و ریاض علاوه بر نزدیکی مواضع سیاسی، روابط تجاری گسترده‌ای هم در زمینه انرژی دارند؛ آن هم در شرایطی که چین بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان و عربستان هم بزرگترین صادرکننده آن است.

هم‌اکنون نیز شرکت دولتی مهندسی انرژی چین در حال ساخت یک نیروگاه خورشیدی ۲.۶ گیگاواتی در منطقه الشعیبه عربستان با همکاری شرکت برق سعودی ACWA Power است؛ طرحی که گفته می‌شود به بزرگترین پروژه خورشیدی در منطقه تبدیل خواهد شد.

«شی جین پینگ»، رئیس‌جمهور چین، ، در دسامبر سال گذشته به عربستان سفر و با مقامات آن دیدار کرد؛ رویدادی که وزارت خارجه چین آن را «نقطه عطفی در تاریخ توسعه روابط چین و کشورهای عربی» توصیف کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین