دستور پوتین به نیروهای واگنر برای اعلام وفاداری به دولت روسیه
کد خبر: 27368

دستور پوتین به نیروهای واگنر برای اعلام وفاداری به دولت روسیه

پس از مرگ فرمانده گروه نظامی خصوصی واگنر, ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به نیروهای این گروه دستور داد, سوگند وفاداری به دولت روسیه امضا کنند.

به گزارش خودکارنیوز به نقل از "رویترز" پوتین روز جمعه این فرمان را با عنوان اجرای فوری پس از اینکه کرملین پیشنهادات غرب مبنی بر کشته شدن پریگوژین به دستور پوتین را "دروغ مطلق" دانست, امضا کرد.

کرملین از تایید قطعی مرگ پریگوژین خودداری و اعلام کرده که باید نتایج آزمایشها مشخص شود.

درخواست سوگند اجباری توسط پوتین برای نیروهای واگنر و سایر پیمانکاران نظامی خصوصی، اقدامی آشکار برای کنترل شدیدتر این گروه‌ها توسط دولت روسیه است.

این فرمان که در تارنمای کرملین منتشر شده است، هر کسی را که به نمایندگی از ارتش روسیه در "عملیات ویژه نظامی" در اوکراین نقش دارد، موظف می‌کند که بطور رسمی به روسیه سوگند وفاداری بخورد.

این فرمان که به عنوان گامی در جهت ایجاد پایه‌های معنوی و اخلاقی دفاع از روسیه توصیف شده است، شامل خطی است که در آن کسانی که آن را می‌پذیرند متعهد می‌شوند دستورات فرماندهان و رهبران ارشد روسیه را به دقت دنبال کنند.

به گزارش ایرنا, هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث سقوط هواپیما در روز چهارشنبه اول شهریور ماه (۲۳ آگوست) شده است اگرچه گزارش‌های اطلاعاتی اولیه آمریکا به یک انفجار داخلی اشاره می‌کند.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا به رسانه‌های این کشور اعلام کرد که انفجار بمب احتمالا عامل سقوط هوایپمای یوگنی پریگوژین رئیس گروه شبه نظامی واگنر بوده است که چندی پیش علیه دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شورشی ناکام داشت.

اکثر رسانه‌های آمریکایی روز پنجشنبه به وقت محلی به نقل از این مقام اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا بدون بیان نام او، گزارش دادند: انفجار تئوری اول در خصوص گزارش‌های سقوط هواپیمای پریگوژین است.

نیویورک تایمز نوشت: به گفته یک منبع اطلاعاتی آمریکایی، هیچ پرتاب موشکی از داخل روسیه مشاهده نشده و هیچ مدرکی دال بر هدف قرار گرفتن هواپیمای پریگوژین توسط موشک‌های ضد هوایی زمین به هوای روسیه وجود ندارد.

این مقام اطلاعاتی افزود: انفجار در داخل هواپیمای پریگوژین فرضیه اصلی است و ممکن است توسط یک بمب ایجاد شده باشد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد: انفجاری در مسیر هواپیما شناسایی شد، اما هیچ نشانه‌ای از پرتاب موشک وجود نداشت.

این رسانه آمریکایی به نقل از مقامات آمریکایی ادامه داد: هیچ دلیلی برای شک در گزارش‌های روسیه درباره مرگ پریگوژین وجود ندارد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژین رئیس گروه شبه نظامی واگنر و مرگ وی که چندی پیش شورش ناکامی علیه دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشت، در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این زمینه گفت: من به طور واقعی و دقیق نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است، اما از این اتفاق تعجب نمی‌کنم.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین