بورل: اتحادیه اروپا باید درباره سیاستگذاری‌هایش در آفریقا تجدیدنظر کند
کد خبر: 27565

بورل: اتحادیه اروپا باید درباره سیاستگذاری‌هایش در آفریقا تجدیدنظر کند

بورل گفت، اتحادیه اروپا باید درباره سیاست‌هایش در منطقه ساحل و همچنین خلیج گینه در پی دو کودتای نظامی در نیجر و گابن تجدیدنظر کند.

به گزارش خودکارنیوز، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از نشست غیررسمی وزرای امور خارجه کشورهای عضو در اسپانیا گفت: ما باید راهی را برای بررسی سیاست خود در منطقه ساحل در پی تحولات اخیر در منطقه و همچنین در گابن بیابیم.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا در حال بررسی اوضاع در نیجر و گابن است. مایلم اعلام کنم که تفاوت بین این دو کشور وجود دارد. در نیجر، محمد بازوم رئیس جمهوری برکنار شده تنها رئیس جمهوری بود که به صورت دموکراتیک در تمامی منطقه ساحل انتخاب شده بود درحالیکه در گابن ما درباره ماهیت دولت دموکراتیک شک داریم.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: ما نباید به صورت یکسان درباره دو کشور رفتار کنیم. اتحادیه اروپا از یک گفت‌وگوی سیاسی با گابن و احیای یک دولت واقعی و دموکراتیک در این کشور حمایت می‌کند.

کودتای نیجر در ۲۶ ژوئیه سال جاری میلادی رخ داد و طی آن گارد ریاست جمهوری، بازوم را برکنار و بازداشت کرده است.

اکوواس تمامی همکاری‌های خود با نیجر را به حالت تعلیق درآورده و گفته اگر دولت بازوم احیا نشود، حمله می‌کند.

اخیرا نیز کودتایی در گابن نیز رخ داد. روز چهارشنبه «بونگو اوندیمبا» بار دیگر با کسب ۶۴.۲ درصد آرا مجدد به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد. ارتش این کشور در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که نتایج این انتخاباب باطل و تمامی موسسات کشور منحل است.

رئیس جمهوری این کشور در حصر خانگی قرار است و پسرش نیز در بازداشت به سر می‌برد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین