واگنر در فهرست سازمان‌های تروریستی انگلیس قرار گرفت
کد خبر: 27786

واگنر در فهرست سازمان‌های تروریستی انگلیس قرار گرفت

وزارت کشور انگلیس روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه شبه‌نظامی واگنر روسیه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

به گزارش خودکارنیوز، طبق این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، از ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) عضویت در این گروه، تشویق به حمایت، کمک یا استفاده از لوگوی واگنر جرم تلقی خواهد شد. دارایی‌های واگنر نیز در زمره اموال تروریستی طبقه‌بندی و توقیف می‌شود.

بر اساس بیانیه وزارت کشور انگلیس، مجازات هرگونه تعلق به این گروه روسی، تا ۱۴ سال حبس و جریمه نقدی تعیین شده است.

«سوئلا براورمن» وزیر کشور انگلیس در این باره گفت: واگنر یک سازمان خشن و مخرب است که به عنوان ابزار نظامی ولادیمیر پوتین (رئیس جمهوری روسیه) در خارج از کشور عمل کرده است. در حالی که رژیم پوتین درباره سرنوشت هیولایی که ایجاد کرده تصمیم می گیرد، ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده واگنر تنها در خدمت اهداف سیاسی کرملین است.

وی ادعا کرد: آنها تروریست هستند، و حکم امروز، این مساله را در قوانین بریتانیا روشن می کند. واگنر تهدیدی برای امنیت جهانی و به همین دلیل است که ما این سازمان تروریستی را منع می کنیم و برای کمک به اوکراین در مبارزه با روسیه ادامه می دهیم.

در بیانیه وزارت کشور انگلیس آمده است: گروه واگنر یک شرکت نظامی خصوصی روسی است که به عنوان یک نیروی نظامی نیابتی از طرف دولت روسیه عمل کرده است. واگنر که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد، در یک سری از کشورها از جمله اوکراین، سوریه، جمهوری آفریقای مرکزی، سودان، لیبی، موزامبیک و مالی فعالیت داشته است.

وزارت کشور انگلیس با بیان اینکه «واگنر در خدمت اجرای اهداف سیاست خارجی روسیه است» افزود: بریتانیا به طور مداوم اقدامات خشونت‌آمیز و مخرب گروه واگنر را مورد انتقاد قرار داده و این گروه را در اولین موج تحریم‌ها علیه روسیه در اوایل سال ۲۰۲۲ قرار داد. به تازگی نیز ۱۳ فرد و کسب‌وکار مرتبط با اقدامات این گروه را در ماه جولای تحریم کرده است.

طبق بیانیه وزارت کشور انگلیس، «شناسایی واگنر به عنوان سازمان تروریستی، پاسخی به درخواست‌های ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین بود که خواستار برخورد با این گروه به عنوان یک سازمان تروریستی بود. بریتانیا حمایت تزلزل ناپذیر خود از اوکراین را حفظ کرده و به محکومیت تجاوز روسیه ادامه خواهد داد.»

واگنر هفتاد و نهمین سازمانی است که به فهرست نهادهای به اصطلاح تروریستی انگلیس اضافه می‌شود. معاون وزیر کشور انگلیس در این رابطه ادعا کرد: این یک سازمان قاتل است که مسئول ارتکاب جنایات در سراسر جهان است. توقیف واگنر پیام روشنی را ارسال می کند که بریتانیا سازمان‌های نیابتی روسیه و اقدامات وحشیانه آنها در اوکراین را تحمل نخواهد کرد.

نام گروه واگنر از چند ماه پیش که خبرهایی از عزیمت آنها به اوکراین برای کمک به نیروهای ارتش روسیه در جنگ منتشر شده بود بر سر زبان‌ها افتاد. هنگامی که اختلافاتی میان «یوگنی پریگوژین»، فرمانده ارتش خصوصی واگنر با فرماندهان ارتش روسیه بروز کرد گروه واگنر معروف‌تر از هر زمان دیگر شده بود.

اوج اختلافات پریگوژین با ارتش روسیه سوم تیرماه سال جاری به صحنه نمایش در آمد. او بعد از متهم کردن نیروهای ارتش روسیه به حمله به مواضع این گروه، شورشی را علیه روسیه رهبری کرد که البته تنها ۲۴ ساعت دوام داشت و با وساطت بلاروس به پایان رسید.

با آنکه پریگوژین از حامیان حمله روسیه به اوکراین بود به صورت علنی از «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه و «والری گراسیموف»، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه انتقاد می‌کرد و این دو مقام روسیه را عامل کمبودهای ارتش روسیه در جنگ می‌دانست.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی در روز شورش اقدامات واگنر را خیانت و خنجر از پشت توصیف کرد.

نیروهای گروه واگنر در این شورش توانستند کنترل شهر «روستوف-نا-دونو» در کشور روسیه را به دست بگیرند و در حال حرکت به سمت مسکو بودند که «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور بلاروس اعلام کرد به توافقی با پریگوژین برای پایان دادن به این غائله دست پیدا کرده است.

چندی پیش هم اعلام شد که هواپیمای پریگوژین در منطقه «تور» روسیه در شمال غرب مسکو سقوط کرد و او به همراه ۹ نفر دیگر از سرنشین‌های هواپیما جانش را از دست داد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین