اژه ای: تاجران مسئولیت خسارات ناشی از بارهای فاسد را باید بپذیرند+ ویدئو
کد خبر: 24663

اژه ای: تاجران مسئولیت خسارات ناشی از بارهای فاسد را باید بپذیرند+ ویدئو

رئیس قوه قضائیه خطاب به تاجری که بار ذرتش در گمرک فاسد شده است، اعلام کرد که تمام خسارات متعاقب این اقدام باید به بندر پرداخت شود. او بر این اصل تأکید کرد که بارهای مجاور نیز در معرض خطر قرار دارند و در صورت خراب شدن، تاجران مسئولیت خسارت را باید پذیرفت.

به گزارش خودکارنیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه بازدید‌های میدانی خود از انبار‌های بنادر، گمرکات و اموال تملیکی، در راستای صیانت از حقوق عامه، انسداد گلوگاه‌های فسادزا و ساماندهی فرآیند‌های ناظر بر واردات و صادرات، در جریان سفر به استان مازندران از بندر‌های «امیرآباد» واقع در شرق مازندران و «نوشهر» در غرب این استان بازدید به عمل آورد.

در بندر امیرآباد که مورد بازدید و سرکشی رئیس قوه قضاییه قرار گرفت، مهمترین معضل «فاسد شدن بیش از دو هزار و 913 تن ذرت» می‌باشد؛ 900 تن از کل ذرت‌ها متعلق به یک شرکت و 2 هزار تن برای شرکت دیگری است؛ در حال حاضر شرکتی که مالک 2 هزار تن ذرت است، هنوز اقدامی جهت ترخیص محموله‌ها به عمل نیاورده و این امر موجب سرایت رطوبت حاصل از فساد ذرت‌ها به دیوار‌های کنار انبار و در نتیجه آسیب به سازه شده است همچنین این ذرت‌های فاسد باعث شده باقی ذرت ها‌ی سالم نیز در الوده شوند.

۹۰۰ تن از کل ذرت‌ها متعلق به یک شرکت و ۲ هزار تن برای شرکت دیگری است؛ در حال حاضر شرکتی که مالک ۲ هزار تن ذرت است، هنوز اقدامی جهت ترخیص محموله‌ها به عمل نیاورده و این امر موجب سرایت رطوبت حاصل از فساد ذرت‌ها به دیوار‌های کنار انبار و در نتیجه آسیب به سازه شده است همچنین این ذرت‌های فاسد باعث شده باقی ذرت ها‌ی سالم نیز در آلوده‌ شوند.

از شدت بوی نامطبوعی که از این محموله ذرت فاسدشده متصاعد می‌شود، به‌سختی می‌توان وارد انبار شد.

رئیس قوه قضائیه در یک توجیه قاطع، به تاجری که بار ذرت او در گمرک فاسد شده بود، خطاب کرد و اعلام کرد که او مسئولیت تمام خسارات ناشی از این اقدام را بر عهده دارد. رئیس قوه قضائیه بیان کرد که هر باری که کنار بار مورد نظر قرار می‌گیرد، هم در معرض خطر است و در صورت خراب شدن، متحمل خسارت خواهد شد. او بیان کرد که تاجران باید مسئولیت کامل بر عهده بگیرند و خسارات ناشی از اقدامات خود را جبران کنند. رئیس قوه قضائیه با این تأکید بر مسئولیت تاجران، تلاش می‌کند تا افراد را به رعایت قوانین و اصول اخلاقی در تجارت تشویق کند و پیشگیری از وقوع فساد در بخش بازرگانی را تأمین کند.

این اظهارات رئیس قوه قضائیه، نشان از تأکید بر عدالت و حفظ حقوق دیگران دارد و به منظور حمایت از بندر و جلوگیری از وقوع فساد در عرصه تجارت صورت گرفته است. این تلاش‌ها با هدف ارتقای سطح شفافیت و اعتماد عمومی در بازرگانی انجام می‌شود. از سوی دیگر، این توجیه نشان از تصمیم قاطع قوه قضائیه برای پیگیری قوانین و اعمال عدالت در برابر کسانی است که در راستای منافع شخصی خود قانون را نادیده می‌گیرند.

رئیس قوه قضاییه در جریان بازدید میدانی خود از انبار ذرت‌های فاسدشده بندر امیرآباد استان مازندران، خطاب به مسئولان ذی‌ربط تاکید کرد که هدفش از این قبیل بازدید‌ها بررسی و انسداد فرآیند‌ها و روند‌هایی است که موجبات وارد آمدن ضرر به بیت‌المال را فراهم می‌آورند.

 

انصاف نیست به خاطر پیچیدگی کارهای اداری کالا بماند و فاسد شود

رئیس قوه قضاییه در جریان این بازدید بر ضرورت تسریع در روند تعیین تکلیف کالا‌های موجود در انبار‌های اموال تملیکی قبل از فاسد شدن آن‌ها تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه با تشریح مجموعه مسائل و فرآیند‌هایی که ساماندهی انبار‌های بنادر، گمرکات و اموال تملیکی را با مانع مواجه می‌سازند، گفت: در مقوله ساماندهی انبارها، با فرآیند‌هایی از قبیل بارگیری در کشتی، تخلیه بار، اظهار در گمرک و ترخیص مواجهیم که مع‌الاسف در این فرآیند‌ها معایبی قابل مشاهده است؛ این فرآیند نامناسب سبب می‌شود اگر این اموال از طریق دولت وارد شده باشند دولت متضرر شود و چنانچه بخش خصوصی آن‌ها را وارد کرده باشد بخش خصوصی ضرر کند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: متاسفانه شاهد هستیم در جایی که کشور به شدت به یک کالا نیاز دارد آن کالا در انبار‌ها فاسد می‌شوند؛ لذا ضرورت دارد معضل کالا‌هایی که در انبار‌های بنادر و گمرکات، متروکه و فاسد می‌شوند و برای آن‌ها ارز تخصیص داده شده و بعضاً نیز در زمره نیاز‌های ضروری کشور می‌باشند و حتی امحای آن‌ها هزینه‌زاست، با اقدامی عاجل و مدبرانه رفع گردد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فاسد شدن بیش از 2900 تن ذرت در یکی از انبار‌های بندر امیرآباد مازندران گفت: از شدت بوی نامطبوعی که از این محموله ذرت فاسدشده متصاعد می‌شود، به‌سختی می‌توان وارد انبار شد.

 

کالا را در انبار نگه‌داشتید که سود بیشتری کنید

رئیس قوه قضاییه در ادامه خطاب به مدیر کل غله مازندران، این نکته را نیز متذکر شد که بنابر اعلام خودتان، برای ذخیره کردن این محموله روغن فضای کافی و محل مناسب ندارید و ماهانه مبلغ معتنابهی پول اجاره مخزن نگهداری آن را در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد پرداخت می‌کنید، بنابراین، پیامد‌ها و تبعاتی نیز از این ناحیه ایجاد می‌گردد.

 

فساد 10 هزار تن روغن برای منافع مالی بیشتر

رئیس قوه قضاییه در جریان بازدید از این بخش، سوالات مهمی را از مسئولان مربوطه به‌ویژه متولیان شرکت دولتی صاحب 10 هزار تن روغن خوراکی موجود در بندر نوشهر مطرح کرد؛ از جمله اینکه آیا موضوع عدم تمایل این شرکت به فروش این محموله روغن به واسطه کاهش قیمت و به تبع آن عدم ترخیص، مقرون به صحت است یا خیر؛ رئیس قوه قضاییه در این رابطه دستور شفاف‌سازی موضوع را صادر کرد.

 

خنده تلخ اژه‌ای در پایان صحبت دو مقام دولتی

رئیس قوه قضائیه: ۱۰ هزار تن روغن فاسد شده، شما هم می‌گویید من مسئول نیستم؛ برویم ببینیم چه کسی مسئولیت قبول می‌کند.

در پایان صحبت دو مقام دولتی، با اشاره به یک مورد خاص (۱۰ هزار تن روغن فاسد)، رئیس قوه قضائیه با ابراز خنده تلخ به تاجر اشاره می‌کند که او همچنان می‌خواهد مسئولیت خود را نپذیرد و مسئولیت را به دیگران منتقل کند. او پیشنهاد می‌دهد تا ببینند که چه کسی مسئولیت را قبول می‌کند. این جمله با حاشیه‌ای کمی طنزآمیز و سرخورده‌کننده به مسئولیت پذیری تاجر اشاره می‌کند و نشان می‌دهد که رئیس قوه قضائیه از اعتماد به تاجران و تمایل آن‌ها به قبول مسئولیت مطمئن نیست. این جمله می‌تواند بیانگر تنش و نارضایتی رئیس قوه قضائیه در مورد رویکرد تاجران و مسئولیت پذیری آن‌ها باشد.

حجم ویدیو: 1.84M | مدت زمان ویدیو: 00:01:51 دانلود ویدیو

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین