میانگین رنج سنی مسمومیت‌ها در تهران ۱۵ سال است/گزارشات در خصوص مسمومیت کمتر شد
کد خبر: 21761

میانگین رنج سنی مسمومیت‌ها در تهران ۱۵ سال است/گزارشات در خصوص مسمومیت کمتر شد

معاون درمان علوم پزشکی ایران با بیان اینکه میانگین رنج سنی مسمومیت‌ها در تهران ۱۵ سال است، گفت: وقتی چنین اتفاقی می‌افتد ماده شیمایی صادر شده باعث تحریک مخاطات چشم، دهان، بینی، گلو و راه‌های هوایی که منجر به عوارضی می‌شود.

 

به گزارش خودکارنیوز، نادر توکلی، معاون درمان علوم پزشکی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه تهران 20 در خصوص سناریوی مسمومیت دانش‌آموزان اظهار کرد: منشا اولیه این مسمومیت مشخص نیست اما عمدتا در دبیرستان‌ها رخ داده و هیچ دبستانی متاثر از آن نبوده است.

 

توکلی با بیان اینکه میانگین رنج سنی مسمومیت‌ها در تهران 15 سال است، افزود: هیچ بیمار و دانش آموز بدحالی نداشتیم. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد ماده شیمایی صادر شده باعث تحریک مخاطات چشم، دهان، بینی، گلو و راه‌های هوایی که منجر به عوارضی می‌شود. این اتفاق بار روانی دارد و با احساس تهوع و ترس همراه است. در 80 درصد موارد عمدتا اضطراب و نگرانی بوده و منجر به عارضه نشده است.

 

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه کسانی که در معرض مستقیم ماده متصاعد شده بودند به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن علایم نشان دادند و با درمان اولیه بهبود پیدا کردند، گفت: خوشبختانه به جز مواردی، بعد از شش ساعت همه مرخص شدند. این بیان کننده این مطلب است که ما با سناریو تهدید کننده حیات رو‌به‌رو نیستیم. کسانی که علائم دار بودند بیماری زمینه‌ای مانند آسم داشتند و محرک بودن این مواد باعث مشکلاتی شد و در نهایت اغلبشان مرخص شدند.

 

وی با تاکید بر این نکته که در مدارس هیچگونه نگرانی بابت تهدید کننده حیات نیست، گفت: گزارشات امروز از دیروز کمتر بود. کسانی که ماسک خصوصا فیلتر دار پوشیدند علایمی نداشتند و باید ماسک در مدارس اجباری باشد.

 

توکلی‌زاده با بیان اینکه در بررسی‌های صورت گرفته سطح انزیم‌های خونی دانش آموزان علایم دار نرمال بوده و عارضه مغزی در آزمایشات مشاهده نشده است، گفت: این مسمومیت عوارض بلند مدت ندارد و گزارشی در این باره نشده است. بیشتر سناریوهای مطرح کننده متنوع است. بعضی‌ها شیمیایی با پایه کلر و نیتروژن هستند و در مواردی به اب ژاپل معروف که بوی به خصوصی دارد، نسبت داده شده است.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: هیچ دلیلی در این مورد مستند نیست. سرنخ این مواد قبل از تصاعد کشف نشده و نمی‌توانیم منشا آن را پیدا کنیم.

 

وی با بیان اینکه در یکی دو مورد مدارس پسرانه در جنوب تهران مورد این اتفاق قرار گرفته، تصریح کرد: مابقی مدارس دخترانه بودند. اگر چنین قضیه‌ای در مدرسه اتفاق افتاد سریعا به ناظم و مدیر اطلاع بدهند. بقیه موارد را مدیران و اورژانس پیگیری می‌کنند. در برخی موارد بعد از مراجعه همکاران امدادی ماده‌ای نبوده و بیشتر فرض این قضیه مطرح بوده است.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین