تیغ گرما بر سر قله‌ها/ «برفی» در ارتفاعات کشور باقی نمانده است
کد خبر: 27112

تیغ گرما بر سر قله‌ها/ «برفی» در ارتفاعات کشور باقی نمانده است

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: تداوم گرمایش زمین و خشکسالی موجب کاهش بارش و ماندگاری برف شده‌ است، به‌گونه‌ای که در حال حاضر تقریبا هیچ برفی در ارتفاعات کشور باقی نمانده است.

به گزارش خودکارنیوز، احد وظیفه افزود: منابع برفی متاسفانه به علت گرمایش زمین و بی‌هنجاری مثبت دمایی طی سالیان گذشته از بین رفته است این در حالیست که یخچال‌ها در ارتفاعات بالا به‌ویژه در تابستان‌ها برقرار بود و برف در قلل و معمولا در دامنه‌های شمالی باقی می‌ماند اما رفته رفته یخچال‌های طبیعی عقب‌نشینی کرده‌اند، به‌گونه‌ای که یخچال طبیعی محدودی در دامنه‌های دماوند، علم کوه واقع در البرز مرکزی و دامنه‌های سبلان داریم. سطح برف کنونی نسبت به شرایط نرمال خیلی کمتر است و در عمل می‌توان گفت هیچ برفی باقی نمانده است.

وی اضافه کرد: امسال سومین سال خشکسالی پیاپی در ایران است و تداوم خشکسالی موجب شد که بارش برف به‌ویژه در نیمه شرقی کشور و تقریبا تمام دامنه‌های البرز بسیار کم‌تر از حد نرمال باشد.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با با بیان اینکه کاهش برف بر وضعیت رودخانه‌ها تاثیر می‌گذارد، گفت: عامل دایمی باقی ماندن رودخانه‌ها، وجود برف در ارتفاعات است که طی تابستان ذوب و در رودخانه‌ها جاری می‌شود ولی پوشش کمتر برف و حتی گرم‌تر بودن زمستان‌ها نسبت به حد نرمال باعث بالاتر قرار گرفتن خط ارتفاع برف شده است.

وظیفه در پایان با ذکر مثالی اظهار کرد: در تهران در گذشته برف در ارتفاع ۲۰۰۰ متری بود ولی اکنون خط برف ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر بالاتر رفته است، یعنی بالاتر از این ارتفاع، برف را بیشتر مشاهده می‌کنیم. برف به علت کاهش عمق، سریع تر ذوب می‌شود به‌گونه‌ای که پیش از فرارسیدن تابستان در بالادست برفی باقی نمانده است.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین