تنها ۲۰ قطعه "میش مرغ" در کشور باقی مانده است
کد خبر: 27363

تنها ۲۰ قطعه "میش مرغ" در کشور باقی مانده است

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تنها ۲۰ قطعه میش مرغ در کشور باقی مانده است، گفت: عدم مالکیت دولت در بخشی از اراضی محدوده زیستگاه میش مرغ در سقز باعث شده توفیق چندانی در احیای این گونه حاصل نشود.

به گزارش خودکارنیوز، حسن اکبری یکی از اهداف سفر خود به مناطق حفاظت شده استان کردستان را بازدید از زیستگاه میش مرغ در شهرستان سقز دانست و اظهار کرد: بسیار نگران این گونه هستیم هرچند در آذربایجان غربی تلاش خوبی برای حفظ این گونه در حال انجام است و در کردستان هم برنامه‌هایی در این راستا باید اجرا شود.

وی ادامه داد: تعداد میش مرغ در کشور به 20 قطعه رسیده و عدم مالکیت دولت در بخشی از اراضی محدوده زیستگاه میش مرغ در سقز باعث شده توفیق چندانی در احیای این گونه حاصل نشود.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در بازدید از زیستگاه این گونه در سقز، چهار قطعه میش مرغ مشاهده کردیم، ادامه داد: قرار شده اکیپی از تهران به زیستگاه میش مرغ در سقز اعزام شوند تا بتوانیم در قالب یکی از مناطق چهارگانه آن را مدیریت کنیم.

اکبری بیان کرد: تبدیل باغات به باغ ویلا مشکل عمده‌ای است که در اطراف شهرهای استان مشاهده می‌شود و این مسئله اراضی طبیعی را تهدید می‌کند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه اقدامات زیرساختی مطلوبی در منطقه حفاظت شده بدر و پریشان قروه انجام شده است، گفت: هوشمندسازی و به تعبیری پایش الکترونیکی یک ضلع منطقه اجرا شده است و برای ضلع جنوبی ارتفاعات منطقه هم اعتباری گذاشته خواهد شد تا پایش الکترونیکی کامل انجام گیرد.

اکبری ادامه داد: نه‌تنها در این استان بلکه در غرب کشور با تهدید زیستگاه‌ها به دلیل تبدیل آنها به اراضی دیم کشاورزی مواجه هستیم و این تغییر اکوسیستم می‌تواند فشار زیادی بر تنوع زیستی منطقه وارد کند.

وی با بیان اینکه تنوع گونه‌ای در حوزه گیاهی را در زیستگاه‌های دشتی تا حدودی از دست داده‌ایم، بیان کرد: بسیاری از گونه‌های جانوری، وابسته به زیستگاه‌های دشتی غرب کشور هستند و عرصه برای گونه‌های علف‌خوار هم کم شده است و این نیز تهدید بزرگی به شمار می‌رود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با تالاب زریبار هم اظهار کرد: تالاب بین‌المللی زریبار وضعیت قابل قبول‌تری نسبت به تالاب‌های دیگر کشور دارد و بدون تردید یکی از زیباترین تالاب‌های ایران است.

اکبری با اشاره به اینکه باید بهره‌برداری از تالاب باید در راستای حفاظت از آن باشد، افزود: طبیعت‌گردی باید به گونه‌ای هدایت شود که نقش و سهم خود را در حفاظت از تالاب بپردازد.

میش مرغ، که در زبان محلی «چیرگ» نیز نامیده می‌شود، یکی از بزرگترین پرندگان ایران و از گونه‌های منحصر به فرد و بسیار مهم جانوری در جهان به شمار می‌آید. این پرنده از خانواده هوبره‌یان است که در دشت‌های وسیع بی‌درخت، زمین‌های استپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می‌کند.

این گونه در سال‌های اخیر در کشور ما به دلیل محدود شدن زیستگاه‌های طبیعی، شکار بی‌رویه و اختلال در مناطق زیست و تخم‌گذاری آن، در معرض خطر انقراض بوده و در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت ازطبیعت جهان (IUCN) قرار گرفته است؛ البته در اسپانیا، روسیه، مجارستان و حتی انگلیس این گونه وجود دارد و جمعیت جهانی آن به 50 تا 55 هزار فرد می‌رسد، اما با این حال در ایران وضعیت میش مرغ به‌شدت بحرانی است.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین