کاهش سالانه ۲۷ سانتی‌متر از سطح آب‌های زیرزمینی دشت اردبیل
کد خبر: 28981

کاهش سالانه ۲۷ سانتی‌متر از سطح آب‌های زیرزمینی دشت اردبیل

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: در اثر برداشت اضافه سطح آب‌های زیرزمینی در دشت اردبیل سالانه ۲۷ سانتی متر افت می‌کند.

به گزارش خودکارنیوز ، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، حمید فضایلی با اشاره به خشکسالی سال‌های اخیر و افزایش میزان مصرف در بخش‌های مختلف کشاورزی، شرب و صنعت اظهار کرد: در اثر برداشت اضافه سطح آب‌های زیرزمینی در دشت اردبیل سالانه ۲۷ سانتی متر افت می‌کند و در حال حاضر این دشت به‌دلیل اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی با خطر فرونشست مواجه شده است.

حمید فضایلی افزود: با وجود انجام اقدامات غیرسازه‌ای از قبیل پرکردن چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت منابع آبی مجاز، نصب و به کارگیری کنتورهای هوشمند آب و برق ، اطلاع‌رسانی بین مشترکان آب زیرزمینی و حذف قسمتی از آب آشامیدنی از منابع آب زیرزمینی و تامین آن از سد یامچی هنوز شاهد تداوم افت سطح سفره‌های زیر زمینی استان هستیم و باید اقدام عاجلی در این زمینه صورت بگیرد.

وی افت کمی و کیفی آب‌های زیرزمینی را یکی از چالش‌های اساسی بخش آب استان در سال‌های اخیر ذکر کرد و گفت: بروز خشکسالی‌های بیش از یک دهه اخیر، برداشت بی‌رویه و بیش از مفاد پروانه از آبخوان، توسعه اراضی پایاب چاه‌ها توسط کشاورزان و همچنین کشت محصولات پرآب بر در سطح دشت اردبیل از اصلی‌ترین چالش‌های بخش آب استان است.

فضایلی تصریح کرد: کاهش آبدهی چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات، تغییر محل و کف‌شکنی چاه‌ها و در نتیجه تحمیل هزینه‌های گزاف در این خصوص به صاحبان چاه‌ها، افت کیفی منابع آب و شور شدن تدریجی آنها، محدودیت در مصارف کشاورزی و صنعت و شرب، افزایش سرسام آور هزینه‌های تامین انرژی مثل برق و سوخت، عوارض منفی ناشی از فرونشست زمین و کاهش ظرفیت حجم مخزن طبیعی از تبعات این پدیده است.

کاهش ۱۰ درصدی سطح آب سد یامچی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: حجم مخزنی سد یامچی در اثر کمبود بارش و استفاده بی رویه شهروندان از آب، ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

فضایلی اظهار کرد: حجم آب ذخیره سد یامچی به عنوان اصلی ترین منبع آب شرب شهر اردبیل سال گذشته ۱۸ و ۲ دهم میلیون متر مکعب بود که این میزان هم اکنون به ۱۶ و ۲ دهم میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی افزود: در اثر بارش‌های اخیر امسال ورودی اغلب سدهای استان افزایش یافت اما ورودی آب به مخزن سد یامچی که در بالادست شهر اردبیل قرار دارد کاهش یافته است و همین امر سبب کاهش ورودی رودخانه بالیخلو و دریاچه شورابیل اردبیل هم شده است.

فضایلی خاطرنشان کرد: ورودی سد یامچی از سه و چهار دهم میلیون متر مکعب در سال گذشته به سه و پنج دهم میلیون متر مکعب کاهش یافته است و این در حالی است که میزان مصرف شهروندان اردبیل از پنج و سه دهم به چهار و ۹ دهم رسیده است.

وی با اشاره به حجم ذخیره آبی دریاچه شورابیل اردبیل افزود: حجم ذخیره این دریاچه، از هفت و هشت دهم میلیون متر مکعب به هشت میلیون متر مکعب افزایش یافته است ولی از مهر ماه سال آبی ورودی این دریاچه صفر شده است.

فارس

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین