بیانیه مشترک مصر و عربستان علیه ایران
کد خبر: 20219

بیانیه مشترک مصر و عربستان علیه ایران

عربستان سعودی و مصر دیروز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای مدعی شدند که هر گونه تلاش‌های منطقه‌ای برای آنچه آن را مداخله در امور داخلی کشور‌های عربی می‌نامند، رد می‌کنند.

به گزارش خودکارنیوز،در نشستی که در سطح وزاری خارجه بین عربستان و مصر در ریاض برگزار شد، بیانیه‌ای صادر گردید و طرفین مدعی شدند که ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود به صورت کامل پایبند باشد.

عربستان سعودی و مصر با انتشار بیانیه‌ای مدعی شدندکه هر گونه تلاش‌های منطقه‌ای برای آنچه آن را مداخله در امور داخلی کشور‌های عربی می‌نامند، رد می‌کنند.

شبکه خبری العربیه ضمن نقل این بیانیه گزارش داد، عربستان و مصر هر گونه تلاش منطقه‌ای «برای تهدید منافع ملت‌های منطقه عرب» را مردود می‌دانند. این ادعا‌ها در نشستی که در سطح وزاری خارجه بین عربستان و مصر در ریاض برگزار شد، مطرح شده است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه ریاض و قاهره بر لزوم تداوم هماهنگی در راستای حمایت از امنیت کشور‌های عربی تأکید دارند، آمده است: امنیت و ثبات سودان، بخش لاینفک امنیت ماست.

در ادامه، عربستان و مصر ضمن مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، مدعی شدند: ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود به صورت کامل پایبند باشد. ایران باید به اصول بین‌الملل پایبند بوده و در امور کشور‌های عربی مداخله نکند.

این کشور‌ها ضمن نادیده گرفتن نقش خود در بحران‌های کشور‌های عربی از جمله مردم یمن که در محاصره همه جانبه به سر می‌برند، هر گونه تلاش برای خدشه وارد کردن به امنیت در گذرگاه‌های آبی را محکوم کردند.

این ادعا در حالی علیه برنامه مسالمت‌آمیز هسته‌ای ایران مطرح شده است که عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان اخیرا اعلام کرد که کشورش به دنبال تولید سوخت هسته‌ای برای مصارف داخلی و صادرات است.

وی در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی معدن در ریاض تاکید کرد که عربستان سعودی برنامه انرژی هسته‌ای را برای استفاده صلح آمیز و کاهش انتشار کربن راه اندازی کرده و درصدد دستیابی به رهبری بازار منطقه‌ای انرژی پاک است.

بن سلمان گفت: ما به دنبال ساخت راکتور‌های هسته‌ای برای تولید برق هستیم و برنامه‌ای برای ساخت دو راکتور به منظور شناخت این فناوری قبل از توسعه آن وجود دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین