در نشست خبری پایان سفر استانی دور دوم به یزد؛ رئیسی: تورم حتما کاهشی خواهد شد
کد خبر: 20243

در نشست خبری پایان سفر استانی دور دوم به یزد؛ رئیسی: تورم حتما کاهشی خواهد شد

رئیس جمهور در پایان دور دوم سفر استانی خود به استان یزد با اشاره به کاهش ۱۹ درصدی تورم در کشور در قیاس با ابتدای دولت سیزدهم، اعلام کرد: با اقدامات و برنامه‌های دولت به مردم اطمینان می‌دهمی که تورم حتماً کاهشی خواهد شد.

به گزارش خودکارنیوز، آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» شب جمعه ۲۳ دیماه ۱۴۰۱ در پایان سفر استانی دو روزه به استان یزد در پاسخ به خبرنگاران، ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا سلام الله علی‌ها و بنیانگذار کبیر انقلاب، از جلوه‌های زیبای خلق شده توسط مردم استان یزد طی این دو روز قدردانی کرد، اظهار کرد: کثرت کار‌ها اجازه نداد که در این سفر به تمام شهرستان‌های استان سرکشی کنیم، ولی امیدواریم در سفر‌های آتی بتوانیم در جمع مردم دیگر شهرستان‌ها نیز حضور یابیم و از نردیک پیگیری رفع مسائل و مشکلات آنان باشیم.

وی در مورد مهمترین دستارود‌های این سفر گفت: یکی از خواسته‌های مهم مردم یزد، موضوع آب بود که در این سفر اقدامات موثر در این زمینه آغاز شد و امیدواریم به زودی به سرانجام برسد که در این رابطه نیز با مسئولان مربوطه رایزنی شد تا ضمن رعایت کیفیت اجرای طرح آن، بازه اجرای آن را از چهار ساله به نصف کاهش دهیم.

وی در مورد مهمترین دستارود‌های این سفر گفت: یکی از خواسته‌های مهم مردم یزد، موضوع آب بود که در این سفر اقدامات موثر در این زمینه آغاز شد و امیدواریم به زودی به سرانجام برسد که در این رابطه نیز با مسئولان مربوطه رایزنی شد تا ضمن رعایت کیفیت اجرای طرح آن، بازه اجرای آن را از چهار ساله به نصف کاهش دهیم.

رئیس جمهور در پاسخ به خبرنگاری در مورد مسئولیت اجتماعی صنایع بزرگ در استان گفت: علاوه بر موضوع مالیات صنایع که در بودجه سال آینده معافیت هفت درصدی برای بخش تولید منظور شده است، انتظار مردم انجام مسئولیت اجتماعی صنایع در قبال مردم و منطقه است که تاکید داریم این وظیفه قانونی که اساس آن توسعه یافتگی منطقه است، از سوی صنایع ایفا شود و مسئولان استان باید بر انجام آن نظارت داشته باشند.

وی با اشاره به ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در استان‌ها که در بودجه سال جاری محقق نشد، گفت: این موضوع را در بودجه ۱۴۰۲ مجدداً مورد تاکید داریم و امیدواریم با تصویب مجلس، درآمد‌های این صندوق در استان‌ها صرف توسعه و پیشرفت به ویژه تکمیل طرح‌های نیمه تمام همان استان شود.

آیت الله رئیسی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد کاهش تورم، تاکید کرد: موضوع کاهش تورم جزو برنامه‌های اصلی دولت است و در این راستا از ابتدای روی کار آمدن دولت در شهریور ۱۴۰۰ که شاهد تورم نزدیک به ۶۰ درصدی بودیم تلاش شده که طی ان شاهد کاهش تورم در اسفندماه همان سال بودیم، ولی در اردیبهشت ماه سال جاری به دنبال اجرای اصلاحات اقتصادی از جمله عادلانه کردن یارانه‌ها و همراه شدن این اقدامات با مسائلی مانند جنگ اوکراین، تورم منطقه‌ای و جهانی شاهد افزایش تورم در خرداد و تیرماه بودیم، ولی در حال حاضر تورم نسبت به شهریورماه ۱۹ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: مهمترین تلاش دولت برای کاهش تورم انجام ندادن اقداماتی تورمی است که در این راستا اهتمام به رعایت انضباط مالی دولت و تشدید نطارت بر بانک‌ها در مورد اضافه برداشت از بانک مرکزی و افزایش نقدینگی را با جدیت دنبال می‌کنیم و به مردم می‌گویم که با اقدامات دولت حتما تورم کاهشی خواهد شد.

وی از اهتمام دولت جهت حمایت از دانش بنیان‌ها و پارک‌های علم و فناوری که استان یزد از ظرفیت مناسبی در این حوزه برخوردار است خبر داد و در مورد مهاجرپذیری یزد در بخش نیروی کار و بیکاری نیروی ار بومی استان، گفت: در شورای اداری استان بر بومی گزینی بخش‌های مختلف استان تاکید و اعلام شد بر طبق سیاست دولت، اولویت با بکارگیری نیرو‌های بومی است مگر این که افراد غیربومی دارای ویژگی خاصی باشند، ولی در عین حال اگر استان با لحاظ اولویت جذب نیرو‌های بومی بتواند با ظرفیت خود از دیگر نقاط کشور نسبت به جذب نیروی غیربومی اقدام کند نیز باید از آن استقبال و به آن افتخار کرد.

رئیس جمهور یکی از نیاز‌های اصلی امروز جامعه را تامین مسکن خواند و گفت: دولت با درک مشکلات واقعی به صورت واقعی جهت رفع ان‌ها اقدام خواهد کرد و در همین راستا برای تامین مسکن در کشور نهضت ساخت مسکن را با جدیت دنبال می‌کند.

آیت الله رئیسی در پایان نیز از مسئولان عالی استان و رسانه‌ها خوایت تا علاوه بر دولت نسبت به پیگیری حصول نتیجه مصوبات سفر اقدام کنند و مردم نیز بر این روند نظارت و قضاوت کرده و نواقص را گزارش کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین