کمالوندی: تاکنون اورانیوم بالای ۶۰ درصد غنی‌سازی نکرده‌ایم/اقدام بلومبرگ سیاه‌نمایی است
کد خبر: 21302

کمالوندی: تاکنون اورانیوم بالای ۶۰ درصد غنی‌سازی نکرده‌ایم/اقدام بلومبرگ سیاه‌نمایی است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به گزارش بلومبرگ مبنی بر پیدا شدن اورانیوم با غنای ۸۴ درصد در ایران اظهار کرد: این موضوع بی ربط و هدف از انتشار چنین اخباری سیاسی و در راستای تحریف اذهان و حقایق است.

به گزارش خودکارنیوز، بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌سازی امری طبیعی است. به عنوان مثال در روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد اورانیوم ۴۷ درصد هم دیده می‌شود و در روند تولید اورانیوم ۶۰ درصد اورانیوم با غنای بالاتر هم دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه این یک موضوع عادی است و ایران نیازی به پنهان‌کاری چنین موضوعی ندارد، گفت: حتی آژانس هم چنین موردی را گزارش نکرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ایران تاکنون به غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد مبادرت نکرده است.

کمالوندی انتشار چنین اخباری را با اهداف سیاسی و سیاه‌نمایی دانست و گفت: آنچه آژانس با ایران مطرح کرده درباره وجود ذره (particale) از اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد در محل برداشت محصول از طریق نمونه‌برداری‌های مرسوم و عادی است.

وی تاکید کرد: آنچه در روند غنی‌سازی حائز اهمیت است محصول و تولید نهایی است که ایران تاکنون برای بالاتر از ۶۰ درصد اقدام نکرده است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری بلومبرگ امروز در خبری به نقل از دو دیپلمات ارشد گزارش کرد بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی در ایران هفته گذشته اورانیوم غنی‌شده با غنای ۸۴ درصد را رصد کردند.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین