کمالوندی:
به تمامی سوالات آژانس پاسخ داده‌ایم/آژانس نمی‌تواند هر روز راستی‌آزمایی کند
کد خبر: 21435

کمالوندی: به تمامی سوالات آژانس پاسخ داده‌ایم/آژانس نمی‌تواند هر روز راستی‌آزمایی کند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت:ما به تمامی سوالات آژانس پاسخ داده ایم و هیچ مسئله‌ای وجود ندارد که ما پاسخ آن را نداده باشیم. به نظرم آن‌ها مسائل و مطالب دیگری را پیدا خواهند کرد.

 

به گزارش خودکارنیوز، بهروز کمالوندی در مصاحبه با پرس تی وی در مورد اظهارات رافائل گروسی گفت: گزارش‌های آژانس گزارش‌های جدیدی نیستند که اخیرا منتشر شده باشند. ما در چند ماه اخیر شاهد گزارش‌های متعددی بوده ایم. متاسفانه با وجود اینکه این گزارش‌ها فنی هستند معتقدیم به موضوعات سیاسی مرتبط هستند. این مسائل باید بین ما و آژانس حل و فصل شوند و دیگران نباید در این مذاکرات حضور داشته باشند. مادامی که تحقیقات کامل نشود آژانس نباید این گزارش‌ها را منتشر کند. در گذشته هم متاسفانه در سه یا چهار مورد شاهد بوده ایم که این موضوع روی داده است. اخیرا آژانس مدعی شده است ما وضعیت زیرساخت‌ها برای غنی سازی را در تاسیسات فردو تغییر داده ایم تا غنی سازی ۶۰ درصد را انجام دهیم.

وی ادامه داد: آژانس اعلام کرده است ما این موضوع را اعلام نکرده ایم. ما به آژانس پاسخ داده ایم و اعلام کرده ایم که زیرساخت‌های غنی سازی را تغییر نداده ایم. ما گفتیم که زیرساخت‌های غنی سازی ما به گونه دیگری است. شاید از نظر شما این تغییرات در رابطه با غنی سازی متفاوت باشد. ورودی و خروجی ممکن است متفاوت باشد. زمانیکه تغییراتی در زیرساخت‌های غنی سازی انجام می‌شود شما باید این موضوع را با آژانس مورد بررسی قرار دهید. شما باید جزئیات پادمان‌ها با آژانس را مورد بررسی قرار دهید. شما باید در رابطه با این مسائل شفاف باشید.

زیرساخت‌ها تغییری نکرده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی در ابتدا و زمانی که برای بازدید آمد موارد زیادی بازدید انجام داد. آن‌ها اعلام کردند تغییراتی در زیرساخت‌ها انجام شده است. اما باید بگویم که زیرساخت‌ها تغییر نکرده است. هیچ تغییری ایجاد نشده است. ما به آن‌ها گفتیم که بازرس شما اشتباه اعلام کرده است، زیرا زیرساخت‌های غنی سازی تغییر نکرده بود. به نظرم آژانس به فوریت نظر ما را به خاطر منافع سیاسی برخی‌ها قبول نکرد. آن‌ها از ما درخواست توضیح کردند و ما به آن‌ها توضیح دادیم. آن‌ها همچنان از ما توضیح می‌خواهند و ما به این مسائل پاسخ می‌دهیم. ما این توضیحات را بر اساس موافقت نامه‌ای که با آژانس داشته ایم ارائه می‌دهیم. ما نباید هیچ تغییری بر اساس بند ۴۵ داشته باشیم. به نظرم آژانس مطلبی در این رابطه نمی‌داند، زیرا دفعات بازرسی‌ها باید به طور تخصصی انجام شود.

وی افزود: ما می‌دانستیم که باید چگونه کار خود راانجام دهیم، اما آژانس تصور می‌کند که نتوانسته است توضیحات ویژه در این رابطه را دریافت کند. ما توضیحات را ارائه کردیم و به نظر می‌رسد بازرسان اشتباه کرده اند. پس از اینکه بازرسان به اینجا آمدند و بازرسی دوباره انجام دادند و پس از بازرسی‌های انجام شده و ارائه توضیحات از طرف ما او به وین اعلام کرد ایران تغییری در زیرساخت‌های غنی سازی ایجاد نکرده است. ما توضیحات بیشتری را به بازرسان درباره زیرساخت‌های غنی سازی ارائه کردیم. ما برای شفاف سازی تمامی موارد توضیحات لازم را ارائه کردیم. لازم نبود که گزارشی ارائه شود. متاسفانه آژانس گزارشی ضد ما ارائه کرد. دو یا سه روز پس از این گزارش سه کشور اروپایی و آمریکا بیانیه‌ای ضد ایران منتشر کردند. اما وضعیت در این تاسیسات هیچ تغییری نکرده است. سرعت این کشورها در انتشار بیانیه نشان داد که از پیش به دنبال انتشار آن بوده اند. آن‌ها بسیار در این نمایش خود شتابزده عمل کردند. آن‌ها حتی به خود زحمت ندادند برای ۲ تا ۳ روز منتظر گزارش جدید بمانند. متاسفانه اقدامات آن‌ها هم اکنون هم روی می‌دهد.

کمالوندی گفت: اخیرا نشریه بلومبرگ مطلبی را منتشر کرده است و آن‌ها موضوع جدیدی را ضد ایران مطرح کرده اند. آن‌ها مدعی شده اند ایران غنی سازی ۸۴ درصدی را آغاز کرده است. اول از همه باید بگویم که این غنی سازی نبود بلکه بخشی از اتم بود که حتی نمی‌توان آن را در زیر میکروسکوپ مشاهده کرد. آن‌ها حالا مدعی شده اند که این ذره را دیده اند و مدعی مشاهده آن شده اند. حتی اگر این موضوع را مشاهده کرده باشند این یک موضوع طبیعی است. برای مثال زمانی که ما غنی سازی ۵ درصدی انجام می‌دهیم یازده ذره در آن مشاهده می‌شود. زمانیکه غنی سازی ۲۰ درصدی انجام می‌دهیم ۵۷ ذره در آن دیده می‌شود. ما مواردی در گذشته از گزارش دهی در این رابطه در اختیار داریم. این موضوعی طبیعی است. این موضوع باید حل و فصل شود. چرا؟ چون این یک رویداد طبیعی در مقوله غنی سازی است. برای مثال شما به دستگاه غنی سازی خوراک با غنای ۵ درصد را می‌دهید و ماده با غنای ۲۰ درصد دریافت می‌کنید. 

این دستگاه ها به سرعت می‌چرخند.

متاسفانه گزارش‌ها را همین اعضاء در اختیار رسانه‌ها می‌گذارند

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: زمانی که خوراک دستگاه افزایش پیدا می‌کند در نتیجه میزان غنی سازی هم افزایش پیدا می‌کند. این موضوع مهمی نیست. شما باید در خط پایان بدانید که چه مقدار غنی سازی صورت گرفته است. باید بگویم که غنی سازی ما در ۶۰ درصد است. ما اگر بخواهیم بیشتر غنی سازی کنیم آن را اعلام می‌کنیم و مشکلی در این رابطه وجود ندارد. ما هنوز این احساس را نداریم که غنی سازی را بیشتر انجام دهیم. اگر بخواهیم اورانیوم را بیست درصد بیشتر غنی سازی کنیم به آسانی آن را اعلام می‌کنیم. به خوبی مشاهده می‌شود که یک توطئه در اینجا در جریان است. در موارد گذشته آژانس اعلام کرده است گزارشی را آماده می‌کند و این گزارش را به اعضای آژانس می‌دهد. متاسفانه گزارش‌ها را همین اعضاء در اختیار رسانه‌ها می‌گذارند. آن‌ها این ادعاها را مطرح می‌کنند که کاملا نادرست هستند. ما در نامه‌ای به سوالات آژانس پاسخ داده ایم. اما این نامه افشاء شده است. در اینجا چه طرفی باید سرزنش شود؟ اگر در گذشته آژانس مدعی بود که گناهکار نیست، اما در این مورد کاملا گناهکار است. مکاتبات ما باید محرمانه باشد، اما اینگونه نیست. سوالات آن‌ها در رسانه‌ها منتشر می‌شود، اما پاسخ‌های ما منتشر نمی‌شوند. این، فضایی را برای آن‌هایی فراهم می‌کند که می‌خواهند ایران را متهم کنند. آن‌ها هم اکنون ایران را متهم کرده اند که تعهدات خود را نقض و به پادمان‌ها بی احترامی کرده است. ما تاکنون ۱۵ گزارش به آژانس ارائه و اعلام کرده ایم که ایران کاملا به تعهدات خود عمل کرده است. با توجه به تجربیات دیپلماتیک که دارم هیچ منطقی در اقدامات آژانس مشاهده نمی‌شود. در پس این موارد اهداف سیاسی وجود دارد. هدف آن‌ها بد جلوه دادن چهره جمهوری اسلامی ایران است.

 

آژانس هر روز نمی‌تواند بیاید و بگوید که می‌خواهد راستی آزمایی انجام دهد

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه حالا با وجود اینکه برنامه جامع اقدام مشترک عملا مرده است ایران هم اکنون به کدام تعهدات خود عمل نمی‌کند، گفت:توجه داشته باشید که تعهدات ما از زمان خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک تا حد عمل به تعهداتمان بر اساس پادمان‌ها تنزل پیدا کرد. ما تعهداتی ماوراء پادمان‌ها داشتیم و بر اساس برجام باید به تعهداتی ماوراء پادمان‌ها عمل می‌کردیم. اما ما دوربین‌ها را خاموش کردیم و بسیاری از تعهدات خود را کاهش دادیم یا متوقف کردیم. ما اعلام کردیم مادامی که تحریم‌ها پابرجاست به تعهدات خود عمل نمی‌کنیم. تصمیم مقامات دولتی و طرح راهبردی مجلس سطح پایبندی ما به پادمان‌ها را تعیین کرد. روابط پادمانی هم معنای شفافی دارد. پادمان‌ها تنها برای مواد هسته‌ای تمرکز می‌کنند؛ بنابراین ربطی به سانتریفیوژها ندارند. هیچ ربطی به تحقیقات ندارند. اگر شما لیزر تولید می‌کنید این موضوع ربطی به این موضوع پیدا نمی‌کند. اگر از لیزر در رابطه با غنی سازی استفاده شود ما باید این موضوع را اعلام کنیم. وظیفه ما شفاف است و وظیفه آژانس هم شفاف است. آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی‌تواند بیش از خواسته‌های خود درخواستی داشته باشد. آن‌ها نمی‌توانند به ما بگویند که چه تعداد سانتریفیوژ می‌توانیم داشته باشیم. آن‌ها نمی‌توانند به ما بگویند که چه تعداد از این سانتریفیوژها نصب شده اند. این ربطی به آژانس ندارد. ما البته تعهداتی بر عهده داریم. آژانس همچنین تعهدات دیگری را برعهده دارد. آژانس هر روز نمی‌تواند بیاید و بگوید که می‌خواهد راستی آزمایی انجام دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین