آغاز دور نخست مذاکرات گروسی با اسلامی
کد خبر: 21655

آغاز دور نخست مذاکرات گروسی با اسلامی

دور نخست مذاکرات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی، در محل سازمان انرژی اتمی از عصر روز جمعه آغاز شد.

به گزارش خودکارنیوز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعاتی پس از ورود به تهران با معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران به دیدار و گفت‌وگو پرداخت.

شایان ذکر است تاکنون دو دور گفتگو میان هیات های ایران و آژانس به سرپرسی گروسی و اسلامی انجام شده است و ادامه این رایزنی ها صبح روز شنبه دنبال می شود.

بحث و گفت‌وگو درباره مسایل باقی‌مانده پادمانی و نیز برخی موارد از اختلاف نظرهای فنی و حقوقی میان ایران و آژانس در دستور کار این جلسات است.

هیات‌های فنی و کارشناسی آژانس به سرپرستی ماسیمو آپارو معاون پادمانی گروسی در یکی دو هفته اخیر در تهران بوده و مذاکرات کارشناسی در مورد مباحث فوق را انجام داده‌اند.

محمد اسلامی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست هیات دولت گفت که در تبادل نظرها و رایزنی‌ها میان ایران و آژانس در دو هفته گذشته مواردی از جمله "عدم انطباق بیانیه طراحی چیدمان سانتریفیوژها" یا مساله "یک ذره"، به خوبی مرور شد و بحث و کارشناسی و نهایی شده است و مشخص شده که انحراف خاصی وجود ندارد.

اسلامی گفت: هم‌چنین درباره موارد پادمانی باید برای روشنگری پاسخ‌هایی که دادیم، مذاکره انجام می‌شد. برخی القا می کنند که پاسخ داده نشده است این درست نیست. پاسخ‌ها در چند صد صفحه ارسال شده بود و باید با حوصله آنها را مرور می کردیم و این امر هم تداوم دارد و گفت‌گو شده است و در همین راستا از آقای گروسی برای سفر به تهران دعوت رسمی به عمل آمد.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره بخشی از گزارش برجامی آژانس که در آن به موضوع غنی‌سازی بالای ۸۳ درصدی در ایران اشاره کرده است گفت که بازرسان مشاهده کردند حجم مواد تولید در پایان کار، از ۶۰ درصد تجاوز نکرده است و خط تولید ما همان تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی است و ما همان هدف را هم دنبال می کنیم بنابراین، آن موضوع با همین تعریف کنار گذاشته می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین