گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان و جوزف بورل
کد خبر: 23615

گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان و جوزف بورل

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با جوزف بورل در مورد آخرین تحولات مربوط به روابط با اروپا، گفتگوهای ایران و اروپا و نیز تحولات اوکراین تبادل نظر کردند.

 به گزارش خودکارنیوز، در گفتگوی تلفنی جوزف بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی با امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان آخرین تحولات مربوط به روابط با اروپا، گفتگوهای ایران و اروپا و نیز تحولات اوکراین مورد تبادل نظر قرار گرفت.

در این گفتگو، جوزف بورل ضمن استقبال از همکاری‌های در حال انجام میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تداوم آن را مفید و مثبت ارزیابی کرد.

نماینده عالی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا گفت: برجام برای اتحادیه اروپا مهم است و برای بازگشت همه طرف‌ها به آن تلاش می‌کنیم.

بورل همچنین با اشاره به روند عادی سازی روابط میان تهران و ریاض، آن را گامی مهم در تقویت ثبات منطقه‌ای دانست.

امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس، اصل گفتگو بر اساس احترام متقابل را گامی مهم و تعیین کننده برای رفع موانع و حرکت به سمت جلو در مسیر مناسبات اروپا و جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به گفتگوهای انجام شده اخیر ایران با اروپا اظهار داشت: برداشت ما این است که طرف‌های مقابل در مسیر برداشتن گام‌های مثبت قرار دارند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره از ابتکارات سازنده استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به اظهارات بورل در موضوع اعدام تروریست حادثه اهواز، تصریح کرد: برخی مقامات اروپا به جای اینکه در مقابله با تروریسم عزم راسخ خود را به نمایش بگذراند، متأسفانه با اتخاذ مواضع مداخله جویانه، به ترویج پدیده شوم تروریسم کمک می‌کنند.

در این گفتگو آخرین وضعیت تحولات اوکراین نیز بررسی گردید.

امیرعبداللهیان از نحوه انتشار توئیت گزینشی، ناقص و نادرست در پایان مذاکرات تلفنی از تیم رسانه‌ای بورل انتقاد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین