سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شد
کد خبر: 24026

سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شد

در پی مواضع مداخله جویانه سوئیس در امور داخلی ایران و استفاده نامتعارف و غیرحرفه‌ای سفارت این کشور در بازنشر تصویری با پرچمی جعلی، سفیر سوئیس در تهران امروز به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار شد.

به گزارش خودکارنیوز، مواضع مداخله جویانه سوئیس در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران در پی اعدام‌های اخیر و همچنین استفاده نامتعارف و غیر حرفه‌ای سفارت این کشور در تهران در بازنشر تصویری با پرچمی جعلی، سفیر سوئیس در تهران را به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کشاند.

به گزارش فارس، وزارت خارجه سوئیس همسو با آمریکا و اروپا ضمن دخالت در امور داخلی ایران، درباره اجرای حکم اعدام در ایران نظر داد و خواستار توقف اعدام‌ها شد و سفارت این کشور در تهران نیز در اقدامی شیطنت‌آمیز از پرچم جعلی به جای پرچم جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد.

در همین راستا خانم «نادین اولیویه‌ ری لوزانو» سفیر کنفدراسیون سوئیس در تهران دیروز (یکشنبه) ۳۱ اردیبهشت ماه از سوی مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه امروز احضار و مراتب ناخرسندی و اعتراض جمهوری اسلامی ایران به این اقدام سوئیس به وی ابلاغ شد.

در احضار سفیر سوئیس به وی اعلام شد که چنین اقدام نامتعارفی، متناسب با روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و کنفدارسیون سوئیس نبوده و بایستی اصلاح شود.

سفیر سوئیس در تهران نیز در پاسخ اعلام کرد که مراتب فوق را در اسرع وقت به کشورش منعکس خواهد کرد.

خانم «نادین اولیویه ری لوزانو» سفیر سوئیس در جمهوری اسلامی ایران ۱۲ تیر ۱۴۰۱ در آغاز به کار خود در کشورمان، با حضور در وزارت امور خارجه و ضمن دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان رونوشت استوارنامه خود را تسلیم وی کرد.

IMG_20230522_101939

سفارت سوئیس در تهران عصر جمعه در صفحه توئیترش نوشت: وزارت خارجه سوئیس اعدام‌ صبح امروز سه مرد در ⁧ایران⁩ را، در رابطه با اعتراضات متعاقب مرگ مهسا امینی در سپتامبر ۲۰۲۲، شدیداً محکوم می‌کند. سوئیس مؤکداً از ایران می‌خواهد تا این اعدام‌ها را متوقف کرده و در راستای کاهش استفاده از حکم ⁧اعدام⁩ قدم بردارد. سفارت سوئیس در تهران همچنین در این توئیت در اقدامی مداخله جویانه از پرچم جعلی به جای پرچم جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده است.

مداخله‌جویی‌های آمریکا و اروپا درباره امور داخلی ایران دیروز (شنبه) ۳۰ اردیبهشت ماه با واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روبرو شد و این اظهارات مداخله جویانه را محکوم کرد و به سیاستمداران غربی توصیه کرد به جای مداخله در امور داخلی سایر کشورها و نمایش چهره‌ای به ظاهر بشردوستانه از خود، صدای اعتراضات شهروندان خود را بشنوند و وقت خود را مصروف تامین حقوق انسانی و مطالبات شهروندی آنان کنند.

IMG_20230522_101950

کنعانی افزود: نقض گسترده حقوق اولیه شهروندان غربی از جمله حق آزادی بیان و توسل پلیس و نیروهای امنیتی به خشونت مُفرَط علیه مردم معترض در اروپا و آمریکا در کنار صدور بیانیه‌های سیاسی در مورد قوانین داخلی سایر کشورها، به وضوح نشان دهنده استفاده ابزاری از حقوق بشر به منظور پیشبرد اهداف و تحقق منافع نامشروع سیاسی است. بسیار مضحک است که کسانی که خود سابقه سنگینی از نقض فاحش حقوق بشر علیه دیگر ملت ها را دارند و در کشور خود نیز علنا مشغول نقض حقوق شهروندان خود هستند و نیز در مقابل فجایع و جنایات روزمره رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین سکوت کرده و حتی موضع حمایتی می‌گیرند، در مورد اجرای احکام قضایی نسبت به قاتلان و ترویج دهندگان خشونت علیه جان و آرامش و امنیت مردم ایران اظهارنظر می‌کنند. (اینجا بخوانید)

سوئیس همچنین پیش از این و به بهانه اثبات نشده ارسال پهپاد ایرانی به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین، یک شرکت و سه مقام ایرانی را تحریم کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین