وحیدی: هیرمند از نظر متخصصان ما آب دارد/ عاملان شهادت مرزبانان آماده مجازات باشند
کد خبر: 24098

وحیدی: هیرمند از نظر متخصصان ما آب دارد/ عاملان شهادت مرزبانان آماده مجازات باشند

وزیر کشور گفت: از نظر متخصصان ما در هیرمند آب هست؛ از این رو حاکمان و مسؤولان افغانستان حتما باید به تعهدات‌شان عمل کنند.

به گزارش خودکارنیوز، احمد وحیدی وزیر کشور در حاشیه حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که آیا انتخابات امسال مجلس به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد یا خیر، گفت: انتخابات الکترونیک چند مرحله دارد؛ یکی از این مراحل اهراز هویت است که حتما الکترونیکی خواهد بود، بحث شمارش آراء هم به نظر شورای نگهبان بستگی دارد؛ باید خودمان را آماده کنیم تا حداکثر صندوق‌ها را برای شمارش آراء الکترونیکی آماده کنیم، ولی باید شورای نگهبان این مسئله را تأیید کند.

وی افزود: تا ده درصد این آمادگی وجود دارد ولی باید آن را به سرعت توسعه دهیم در مجلس پیش‌بینی شده بود که یک حداقل یک‌هشتم شمارش آراء الکترونیکی باشد که الآن برای آمادگی آن وجود دارد، با این حال به دنبال توسعه آن هستیم.

وزیر کشور در مورد تأمین حقـآبه هیرمند نیز، گفت: در تمام تماس‌ها و جلسات بر حق ایران تأکید کردند و گفته‌اند که برای حل این مسأله تلاش می‌کنند.

وحیدی تصریح کرد: طرف مقابل ادعا می‌کند که آب نیست، ولی گزارش‌ها نشان می‌دهد آب هست، مسئولین ذی‌ربط ما به محل بروند و برسی کنند، اگر آب نبود که ما بحثی نداریم، اما در صورتی که آب باشد، در این صورت طبیعتا باید به وظیفه خودشان در این مورد عمل کنند، از نظر متخصصین ما آب هست فلذا حاکمان و مسئولین افغانستان حتما باید به تعهداتشان عمل کنند.

وی تأکید کرد: به رابطه عمیق دو کشور ارج می‌گذاریم و انتظار داریم طرف مقابل به پیام‌های دوستی صادر شده از جانب ایران احساس مسئولیت و به وظیفه همسایگی، دینی، اخلاقی و قانونی‌شان عمل کنند.

وزیر کشور در مورد حادثه شهادت مرزبانان نیز تصریح کرد: به خانواده شهدا تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم. پاکستان هم‌ در این مورد اظهار تأسف کردند دوستان ما تلاش‌شان این بوده است که با تعامل خوب با دولت پاکستان جلوی این قبیل حوادث را بگیرند، امیدواریم در این مقطع هم مسئولان پاکستان با مسئولان ما همکاری کنند و حتما آمران و عاملان این جنایت را به مجازاتشان می‌رسانیم.

وحیدی در مورد انتقادات رسانه‌های بیگانه به طرح ساماندهی تجمعات، گفت: وحشی‌گری‌ها نسبت به تجمعات مردم فرانسه را مشاهده می‌کنید، حرف‌های غربی‌ها پشیزی ارزش ندارد چون ناقضان اصلی و اولیه حقوق بشر هستند. براساس قانون اساسی تظاهرات قانونمند و هدفمند را براساس درخواست‌های صنفی قابل قبول می دانیم و باید ساماندهی شوند تاکنون موارد زیادی هم در این زمینه رخ داده است، درخواست‌های صنفی مطرح می‌شود، در مقابل مجلس یا قوه قضائیه تجمعاتی صورت می‌گیرد و درخواست‌ها مطرح می‌شود با این وجود لایحه دولت به مجلس در مورد طرح ساماندهی تجمعات ارسال شده است و ضوابطش دقیق‌تر می‌شود البته اگر آن قانون به موقع تکلیفش مشخص نشود براساس دستورالعملی که پیش‌بینی کرده‌ایم عمل می‌کنیم، منتظر هستیم تا مجلس لایحه مربوط به تجمعات را تصویب کند.

وی افزود: اعتراضات با هدف مشخص و با رعیات انظباط اجتماعی مورد قبول ماست و اگر طبق چارچوب های ذکر شده عمل شود کسی با آن مشکلی ندارد مشکل جایی است که عده‌ای بخواهند تحت پوشش اجتماعات، آشوب ایجاد کنند که مورد قبول ما نیست و باید نظم و امنیت برقرار باشد و هویت کسی که اعتراضات را سامان می‌دهد مشخص باشد که در لایحه ساماندهی تجمعات این مسأله کاملا پیش‌بینی شده است.

وحیدی درباره قانون حجاب نیز، گفت: رعایت قوانینِ حجاب ضرورتی اجتماعی است و اصل مهمی برای صیانت از خانواده بشمار می‌رود، بحمدالله وضعیت پوشش بسیاری از بانوان ما کاملا با ارزش‌ها همخوانی دارند از بانوانی که به قانون عمل نمی‌کنند نیز خواسته شده است که حتما به قانون احترام بگذارند چرا که افراد مسئول، خودشان را در مقابل قوانین پاسخ‌گو می‌دانند. به همه قوانین باید عمل شود چه مربوط به ترافیک باشد چه نحوه پوشش.

وزیر کشور تصریح کرد: البته در این خصوص دست‌هایی دیده می‌شود؛ که دشمنان و کسانی که نمی‌خواهند ارزش‌های زن ایرانی حفظ شود با خط‌دهی از بیرونِ مرزها شرایط نامناسبی را ایجاد کنند البته تاکنون که موفق نشده‌اند، از این به بعد هم موفق نخواهند شد اما این دست‌ها در کار است به آن‌ها توجه داریم البته با کسانی که چنین کاری را غیرعامدانه انجام می‌دهند حساب‌مان متفاوت است ولی با مروجینِ ایستادگی در برابر قانون، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و این برخورد بیشتر از تذکر دادن خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین