دیدار و گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و بورکینافاسو
کد خبر: 27699

دیدار و گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و بورکینافاسو

وزیر خارجه بورکینافاسو ظهر روز دوشنبه با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خودکارنیوز، خانم «اولویا روآمبا» وزیر خارجه بورکینافاسو که به همراه هیأتی به تهران سفر کرده، ظهر دیروز (دوشنبه) ۱۳ شهریور ماه در محل وزارت امور خارجه مورد استقبال رسمی حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود قرار گرفت. این سفر در پاسخ به دعوت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و نخستین سفر وزیر خارجه بورکینافاسو به تهران در دولت سیزدهم است.

 

وزرای خارجه پس از آن درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی پرداختند.

 

روز سه‌شنبه هفتم شهریور ۱۴۰۲ «مجتبی فقیهی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بورکینافاسو با خانم «اولویا روآمبا» وزیر امور خارجه بورکینافاسو دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات غرب آفریقا به گفت‌وگو پرداخت و سفر دیپلمات عالیرتبه بورکینافاسو به تهران هم از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار بود. در دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه بورکینافاسو برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هم مورد بحث و گفت‌‌وگو قرار گرفت.

وزیر خارجه بورکینافاسو نیز ضمن تجلیل از سیاست خارجی مستقل جمهوری اسلامی ایران و استقبال از دعوت رسمی حسین امیرعبداللهیان برای سفر به تهران، آمادگی این کشور را برای توسعه همه جانبه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

پیش از این نیز «عیسی بورو» قائم مقام وزارت امور خارجه بورکینافاسو به تهران سفر و روز یکشنبه ۲۸ خرداد ماه با حسین امیرعبداللهیان دیدار کرده بود. وزیر امور خارجه در این دیدار از توسعه و گسترش مناسبات فیمابین استقبال و برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک در آینده نزدیک در بورکینافاسو را فرصت خوبی برای تنظیم روابط در همه زمینه‌های اقتصادی، تجاری، علمی و آموزشی توصیف کرد.

عیسی بورو نیز ضمن تأکید بر تصمیم دولت بورکینافاسو برای بازگشایی سفارت و اعزام سفیر به تهران، اضافه کرد: با توجه به اراده طرفین برای توسعه روابط و توانمندی‌های مهندسی و پیشرفت‌های ایران، زمینه لازم برای تعمیق و گسترش روابط در تمام زمینه‌ها فراهم است.

قائم مقام وزارت امور خارجه بورکینافاسو روز شنبه ۲۷ خرداد ماه نیز با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و از تصمیم دولت بورکینافاسو برای راه اندازی سفارت در تهران خبر داده بود. 

باقری نیز از تاسیس سفارت آن کشور در تهران استقبال کرده و کمیسیون مشترک همکاری‌های جامع را مکانیسم مناسبی برای پیگیری برنامه ها و موضوعات مشترک مورد علاقه دو کشور دانست. 

 معرفی سفیر جدید ایران در‌ بورکینافاسو پس از یک دهه انجام می‌شود. دولت بورکینافاسو پس از پذیرش سفیر ایران، سفیر جدید خود را نیز به دولت ایران معرفی کرد که مورد پذیرش طرف ایرانی قرار گرفته است.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین