بلینکن: رابطه ایران و روسیه یکی از نگرانی‌های جدی ما است
کد خبر: 28854

بلینکن: رابطه ایران و روسیه یکی از نگرانی‌های جدی ما است

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی در کنگره این کشور گسترش روابط ایران و روسیه را جزو نگرانی‌های جدی کشورش توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا که در جمع قانونگذاران آمریکایی حضور داشت مدعی شد کمک‌های روسیه به ایران در زمینه فناوری می‌توانند علیه اسرائیل یا آمریکا مورد استفاده قرار بگیرند.بلینکن: رابطه ایران و روسیه یکی از نگرانی‌های جدی ما است
وزیر خارجه آمریکا علاوه بر این مدعی شد که از کمک‌هایی که ایران به روسیه در جنگ اوکراین می‌کند نیز نگران است. بلینکن گفت: «فناوری‌هایی که روسیه به ایران ارائه می‌دهد باعث می‌شود ابزارهای این کشور پیشرفته‌تر شود و اینها می‌توانند علیه اسرائیل یا علیه ما مورد استفاده قرار گیرند.»
وی مدعی شد این اتفاق می‌تواند به صورت مستقیم یا از طریق نائبان ایران در خاورمیانه به وقوع بپیوندد. او همچنین ادعا کرد: «اجازه دادن به روسیه برای پیروز شدن با حمایت ایران باعث جسور شدن هم ایران و هم مسکو خواهد شد.»
این نخستین بار نیست که بلینکن از گسترش روابط ایران و روسیه ابراز نگرانی کرده است. او بارها افزایش ارتباط میان تهران و مسکو را از جمله جدی‌ترین چالش‌های پیش روی واشنگتن و متحدانش توصیف کرده است.
به عنوان مثال، بهمن‌ماه گذشته بلینکن گفت: « «رابطه به شدت مهلکی بین روسیه و ایران وجود دارد. روسیه همچنین تجهیزات نظامی از جمله هواپیماهای جنگنده پیشرفته را در اختیار ایران قرار می دهد.این چیزی است که به نظر می رسد ممکن است درحال اتفاق افتادن باشد که اگر ایران به آن‌ فناوری دست پیدا کند، این کشور را به یک تهدید بزرگتر تبدیل می‌کند».
این مقام آمریکایی سپس از تلاش‌های خود به همراه متحدان آمریکا برای مقابله با گسترش روابط ایران و روسیه سخن به میان آورد و گفت: «بنابراین این چیزی است که ما با متحدان و شرکای خود در سراسر جهان درباره آن حرف می‌زنیم. این روابط یک نگرانی فزاینده است».
پیش از این نیز بارها در بحبوحه جنگ اوکراین، متحدان غربی اوکراین بارها مدعی شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران از طریق عرضه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین مشارکت دارد و این در شرایطی است که مقامات ایران بارها هرگونه مشارکت در جنگ اوکراین را رد کرده‌اند و گفته‌اند که تهران هیچ اطلاعی از نحوه استفاده پهپادها ندارد.
کشورهای غربی در حالی نگران افزایش همکاری ایران و روسیه هستند که خودشان از طریق عرضه انواع تسلیحات به کی‌یف، نه تنها کمکی به آرام شدن درگیری‌ها در اوکراین نکرده‌اند بلکه بر آتش جنگ اوکراین دامن زده‌اند.
در همین راستا، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری اوایل مهرماه سال جاری در دیدار ارتشبد «سرگئی شویگو» وزیر دفاع فدراسیون روسیه با اشاره به اهمیت تحکیم روابط دو کشور، اظهار کرد: براساس تصمیم رهبران دو کشور روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه در مسیر رشد و توسعه قرار دارد و خوشبختانه این رابطه در بستر زمان ابعاد نوینی پیدا کرده است.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: تحولاتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده است، بیانگر این است که دوره جهان تک‌قطبی خاتمه یافته و ساختار نظام بین‌المللی به سمت و سوی یک جهان چندقطبی در حال حرکت است.
سرلشکر باقری در این رابطه، گفت: برآیند موضع‌گیری‌های دو کشور ایران و روسیه نیز بیانگر همین مسأله است که حرکت تحولات جهانی به سمت و سوی نظام چندقطبی در حال تسریع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین