مقابله روزانه با وبا از خرداد آغاز می‌شود
کد خبر: 23510

مقابله روزانه با وبا از خرداد آغاز می‌شود

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی ایمن و سیستم جمع آوری فاضلاب نامناسب ارتباط دارد.

به گزارش خودکارنیوز، شهنام عرشی با تاکید بر اهمیت انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت به حداقل رساندن بروز موارد وبا در کشور، گفت: از خرداد سال جاری برای تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی هشدار صادر می‌شود که به صورت روزانه از بیماران مبتلا به اسهال در بیمارستان‌های تحت پوشش خود نمونه‌برداری کنند که اگر از نظر وبا مثبت شد، اقدامات مقابله‌ای ما آغاز شود.

وی افزود: در تابستان سال گذشته بویژه پس از تجمعات ماه پایانی، متاسفانه حدود ۳۶۰ مورد مثبت مبتلا به وبا را شناسایی کردیم و بلافاصله موارد کشت مثبت تحت درمان قرار گرفتند تا بیماری تبدیل به اپیدمی نشود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر مراقبت‌های همکاران به موقع انجام نشود ممکن است تا هزاران نفر به وبا آلوده شوند.

وی افزود: برای موارد مشکوک و محتمل پس از انجام آزمایش‌های مربوطه ۳ روز فرصت خواهیم داشت تا پیش از تبدیل شدن بیماری به اپیدمی موارد را تشخیص داده و کنترل کنیم. بر این اساس تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی دپوی سرم و کپسول آنتی بیوتیک مورد نیاز را برای برخورد با اپیدمی اولیه در اختیار دارند.

عرشی تاکید کرد: هر سالی که در مورد بیماری وبا با اپیدمی مواجه نشویم، نگران‌تر می‌شویم؛ چراکه با شیوع اپیدمی، در گروه‌های خاصی تا حدی ایمنی هم ایجاد می‌شود، اما اگر وقوع اپیدمی طول بکشد، ممکن است بعدا با اپیدمی شدیدتری مواجه شویم.

او وبا را یک عفونت اسهالی حاد معرفی کرد و گفت: این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی ایمن و سیستم جمع آوری فاضلاب نامناسب ارتباط دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین