تقویم تاریخ؛ از کشته شدن ماژلان تا کودتای عبدالقادر در افغانستان
کد خبر: 23214

تقویم تاریخ؛ از کشته شدن ماژلان تا کودتای عبدالقادر در افغانستان

امروز پنج شنبه، هفتم اردیبهشت سال 1402 هجری شمسی، برابر با ششم شوال سال 1444 هجری قمری و مطابق با بیست و هفتم آوریل سال 2023 میلادی است.

کشته شدن فردیناند ماژلان، دریانورد و کاشف پرتغالی

IMG_20230427_084805

۵۰۲ سال پیش درچنین روزی، بیست و هفتم آوریل سال ۱۵۲۱ میلادی «فردیناند ماژلان» (Ferdinand Magellan) دریانورد پرتغالی کشته شد.

وی در سال ۱۴۷۰ میلادی متولد شد و سفر بزرگ دریایی خود را از سال ۱۵۱۹ با پنج کشتی آغاز کرد. ماژلان پس از رسیدن به سواحل آمریکای جنوبی، تنگه‌ای را در جنوب این قاره کشف کرد. این تنگه به نام خود او، تنگه ماژلان نامیده شد. ماژلان و ملوانان وی از طریق این تنگه به اقیانوس آرام رسیدند، اما دراین اقیانوس مدت‌ها گرسنه و سرگردان بودند تا آنکه به جزایر فیلیپین رسیدند. ماژلان به دلیل دخالت در امور بومیان این سرزمین، در نبردی با آنان در ۲۷‌آوریل ۱۵۲۱ میلادی کشته شد و بالاخره پس از مرگ ۱۶۰ ملوان در طول راه، ۱۸ تن از همراهان ماژلان با تنها کشتی باقیمانده به فرماندهی سباستین دل کانو خود را به اسپانیا رساندند.

 

 

تولد مورس، مخترع تلگراف

IMG_20230427_084808

۲۳۲ سال پیش، در روز بیست و هفتم آوریل سال ۱۷۹۱ میلادی «ساموئل مورس» (Samuel Morse) مخترع و نقاش آمریکایی متولد شد.

وی از کودکی علاقه فراوانی به نقاشی داشت و به همین دلیل پس از تحصیلات مقدماتی، برای فراگیری این هنر به انگلیس سفر کرد. اما پس از مدتی، هنگامی که با برق و جریان الکتریکی آشنا شد، به آزمایش در این زمینه پرداخت و سرانجام در سال ۱۸۳۹، اولین دستگاه تلگراف را ساخت و به این ترتیب انسان‌ها توانستند از راه‌های خیلی دور با یکدیگر در ارتباط باشند. مورس برای دستگاه خود علائمی را مطابق با حروف الفبا ابداع کرد که به نام خود او، علائم مورس خوانده می‌شوند. دستگاه تلگراف به سرعت گسترش یافت و تا قبل از اختراع تلفن، مهمترین وسیله ارتباطی بود.

 

 

درگذشت قوام نکرومه، مبارز مشهور آفریقایی

IMG_20230427_084812

۵۱ سال پیش در چنین روزی برابر با بیست و هفتم آوریل سال ۱۹۷۲ میلادی "قوام نِکْرومه" سیاست‏مدار افریقایی و بانی استقلال غنا درگذشت.

قوام نکرومه، سیاست‏مدار معروف افریقا و پایه‏‌گذار استقلال کشور افریقایى غنا در ۱۸ سپتامبر ۱۹۰۹ میلادی به دنیا آمد. وی پس از اخذ دکترای رشته علوم اجتماعی در یکی از دانشگاه‏‌های امریکا، رئیس انجمن دانشجویان افریقایى در امریکا و کانادا شد و به فعالیت سیاسی روی آورد. وی در سال ۱۹۴۷ به دبیر کلی حزب اتحاد غنا رسید، ولی این حزب را به دلیل بی‏‌کفایتی و اختلافات داخلی رها کرد. نکرومه از آن پس حزب ملی خلق را تأسیس کرد و به مبارزه علیه حضور انگلیسی‌‏ها در غنا پرداخت. نکرومه در سال ۱۹۵۱ میلادی در انتخابات پارلمانی به پیروزی رسید و به نخست‌‏وزیری غنا دست یافت. وی در مارس ۱۹۵۷ میلادی که غنا به خود مختاری از انگلیس دست یافت، در سمتِ خود ابقا شد و غنا را به عضویت سازمان ملل رساند. نکرومه به دنبال استقلال غنا در سال ۱۹۶۰ میلادی به ریاست جمهوری این کشور رسید، ولی در ۲۴ فوریه سال ۱۹۶۶ میلادی در حالی که در یک سفر رسمی در چین به سر می‏‌بُرد، به دنبال یک کودتای نظامی هوادار غرب، از قدرت خلع شد. وی سپس به گینه رفت و تا پایان عمر خود در آن کشور ساکن بود. قوام نکرومه سرانجام شش سال پس از کودتا در ۲۷ آوریل ۱۹۷۲ میلادی در ۶۳ سالگی در گینه درگذشت. قوام نکرومه به عنوان یکی از مبارزان نامی افریقا، در تجدید حیات این قاره سهم بزرگی دارد و در تحکیم قدرت سازمان وحدت افریقا، تلاش فراوانی از خود نشان داد.

 

 

کودتای ژنرال عبدالقادر در افغانستان

IMG_20230427_084816

۴۴ سال پیش در چنین روزی، هفتم اردیبهشت سال ۱۳۵۷ هجری شمسی ژنرال عبدالقادر در افغانستان اقدام به کودتا کرد و پس از کشتن داود خان رئیس جمهوری وقت این کشور، نور محمد تَرَکی، رهبر حزب دمکراتیک خلق افغانستان را به قدرت رساند.

چندی بعد حفیظ ا... امین کودتایی علیه ترکی انجام داد و خود به قدرت رسید. اما بی ثباتی در این کشور ادامه یافت و امین هم با کودتای ببرک کارمل، رهبر جناح دیگری از حزب دمکراتیک خلق بنام پرچم، برکنار شد و به قتل رسید. در زمان کارمل در سال ۱۹۷۹ ارتش شوروی، افغانستان را اشغال کرد. کارمل که از حمایت شوروی برخوردار بود، تا سال ۱۳۶۶ هجری شمسی مقام ریاست جمهوری و دبیرکلی حزب دمکراتیک خلق را به عهده داشت، اما در این سال، از ریاست حزب برکنار شد و محمد نجیب الله، جانشین او شد. درپی خروج نیرو‌های شوروی از افغانستان در اواخر سال ۱۳۶۷ هجری شمسی، مجاهدان افغانستان جنگ با دولت نجیب ا... را تشدید کردند تا اینکه در سال ۱۳۷۱ هجری شمسی این دولت سقوط کرد و گروه‌های مختلف در افغانستان، قدرت را در دست گرفتند.

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار

پربازدیدترین