سازمان همکاری شانگهای: دلار را کنار می‌گذاریم
کد خبر: 23171

سازمان همکاری شانگهای: دلار را کنار می‌گذاریم

معاون دبیرکل سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد که این سازمان در حال تدوین نقشه راه برای کنار گذاشتن کامل دلار در مبادلات تجاری بین اعضا و استفاده از ارزهای ملی است.

 به گزارش خودکارنیوز، به نقل از رسانه های آسیای مرکزی گریگوری لوگوینوف، معاون دبیرکل سازمان همکاری شانگهای روی آنتن شبکه تلویزیونی بلاروس-۱ تصریح کرد که این سازمان در حال تدوین و توسعه یک نقشه راه برای انتقال دلار به ارزهای ملی است.

وی گفت: «نقشه راه برای گذار به تسویه با ارزهای ملی در حال تدوین است. این روند بسیار ساده نیست، زیرا متأسفانه دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی بسیار عمیق است، از جمله در سیستم های پول ملی.»

به گفته لوگوینوف، برای کنار گذاشتن کامل دلار، «هنوز کارهای زیادی باید انجام شود و راه زیادی در پیش است.»

وی گفت: در مورد معرفی نوعی ارز واحد سازمان همکاری شانگهای، این موضوع هنوز روی میز نیست و چنین هدفی تعیین نشده است، اما ما بیشتر به این موضوع توجه خواهیم کرد.»

سازمان همکاری شانگهای شامل هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان است. ایران نیز در حال پیوستن نهایی به این سازمان است. افغانستان و مغولستان دارای وضعیت ناظر هستند.

در اجلاس سران در سمرقند که در سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد، سازوکاری برای پیوستن بلاروس به سازمان همکاری شانگهای که از سال ۲۰۱۵ به عنوان ناظر درآمده بود، راه اندازی شد. شرکای گفت و گوی این سازمان شامل جمهوری آذربایجان، ارمنستان، مصر، کامبوج، قطر، نپال، عربستان سعودی، ترکیه و سریلانکا هستند.

دیدگاه تان را بنویسید