دهک‌های جدید از ۲ ماه آینده مشمول استفاده از «کالا برگ» می‌شوند
کد خبر: 26115

دهک‌های جدید از ۲ ماه آینده مشمول استفاده از «کالا برگ» می‌شوند

با اجرای مرحله جدید طرح «کالا برگ الکترونیک» از روز شنبه 31 تیر ماه، تورم ۱۱ قلم کالای مشمول طرح نسبت به قیمت‌های اردیبهشت سال ۱۴۰۱ از طرف دولت پوشش و مابه‌التفاوت آن پرداخت می‌شود و بنابر اظهارات معاون وزیر کار و رفاه؛ دهک‌های جدید نیز ظرف دو ماه آینده مشمول استفاده از این طرح می‌شوند.

به گزارش خودکارنیوز، علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تشریح تفاوتهای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک با مرحله قبل پرداخت و گفت: اراده‌ای در دولت برا جداسازی سفره مردم از تورم وجود دارد و گام به گام با این طرح در حال حرکت هستیم. در پایلوت قبلی سبدی با ۱۱ قلم کالا داشتیم و خریدار می‌توانست با شرط از آن استفاده‌کند. یک شرط ۳۲۰ هزار تومانی بود که با خرید این رقم مبلغ ۸۰ هزار تومان به اعتبار یارانه اضافه می‌شد. سه دهک اول درآمدی با یارانه ۴۰۰ هزار تومانی که داشتند اگر ۳۲۰ هزار تومان خرید می‌کردند، ۸۰ هزار تومان به یارانه آنها افزوده می‌شد.

وی افزود: در این طرح جدید، سقف خرید ۳۲۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان تبدیل و کاهش یافته است و سوی دیگر سقف هم برداشته شده است چون مبنا، قیمتهای سال ۱۴۰۱ است و از این به بعد هر چقدر تورم(نسبت به سال ۱۴۰۱) به این ۱۱ قلم کالای معرفی شده بخورد، دولت آن را پوشش می‌دهد و مابه‌التفاوت آن پرداخت می‌شود.

عسگریان تاکید کرد: از این پس قیمت ۱۱ قلم کالا به صورت دائم وثابت و افزایش قیمت آنها بر اساس تورم پوشش داده می‌شود. با حذف ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۱ مبلغ یارانه برای سه دهک اول درآمدی ۹ برابر و تبدیل به ۴۰۰ هزار تومان شد. که اعتبار مورد نیاز آن ۲۷ هزار میلیارد تومان در ماه است و ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در سال می‌شود. مردم از این مبلغ در جاهای مختلف استفاده کردند اما این مبلغ برای جلوگیری از تورم در سبد تغذیه ای مردم لحاظ شده بود؛ حالا زیر ساخت آن مهیا شده است و ابتدا طرح به صورت پایلوت اجرا شد. در این بخش اعلام کردیم قیمت‌ها در سال ۱۴۰۱ متوقف باقی بماند اما به شرط اینکه اعتباری علاوه بر یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به رقم یارانه شارژ و ۴۸۰ هزار تومان شارژ شود اما باز هم تغییراتی اعمال شد و اتفاق مهم اینکه سقف برداشته شد. قبلا تا سقف ۸۰ هزار تومان در صورت خرید به یارانه اضافه می‌شدکه حالا این سقف ۸۰ هزار تومان برداشته و ممکن است بیشتر از این هم به یارانه اضافه شود.

وی ادامه داد: قرار بود دولت نسبتی از تورم را بوسیله این سبد پوشش دهد لذا ۸۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان یارانه اضافه می‌شد اما اگر تورم بیشتر شد چه می‌شود؟ دراین مرحله تورم هر چقدر شود توسط دولت پوشش و ما به التفاوت آن روی اقلام سبد پرداخت می‌شود. مثلا در این سبد برای هر فرد ماهانه یک بسته ۱۲۰۰ گرمی حبوبات در نظر گرفته شده است که مبلغ هر کیلو حبوبات در ۱۴۰۱، ۲۰ هزار تومان بوده که قیمت ۱۲۰۰ گرمش، ۲۴ هزار تومن می‌شده اما الان قیمت روزش ۵۸ هزار تومان است که مابه التفاوت ۲۴ تا ۵۸ هزار تومان ۳۴ هزار تومان می‌شود که این رقم تورمی‌اش توسط دولت با این طرح پرداخت می‌شود . حال اگر به هر کدام از این ۱۱ قلم تورم بخورد، مابه‌التفاوتش نسبت به قیمت پارسال جبران می‌شود و بدین دلیل است که می‌گوییم سقف آن برداشته شده است.

به گفته عسگریان قیمت مبنای سبد مشمول ۱۱ قلم کالا، ۶۰۷ هزار و ۸۰۰ تومان است و این رقم از این به بعد ثابت می‌ماند در حالیکه قیمت روز همین سبد الان حدود ۹۰۰ هزار تومان است که مابه التفاوت ۱۷۵ هزار تومانی آن پرداخت می‌شود اما اگر تورم بیشتر شود، ممکن است ۱۷۵ هزار تومان، ۲۰۰ هزار تومان یا بیشتر هم شود که باز هم پوشش داده می‌شود.به عبارت دیگر سبد روی قیمتی خاص متوقف شد و دیگر مشمولان افزایش ناشی از قیمتهای این سبد را نخواهند پرداخت.

معاون وزیر رفاه به دهک‌های جدید مشمول طرح کالابرگ نیز اشاره و در این باره گفت: دهک‌ها فعلا تغییری نکرده و ماه آینده و یا ماه بعدتر، داده‌های جدیدمان را اعمال می‌کنیم که ممکن استبر اساس آن دهک‌ها تغییر کند چون داده‌های مربوط به سال ۱۴۰۱ است اما الان داده‌های جدیدی داریم که بر اساس آن دهک و بعد خانوار بدلیل فوت، ازدواج و ... تغییر می‌کند اما در حال حاضر تا ماه بعد دیگر تغییری نخواهیم داشت. هم اکنون سه دک درآمدی یعنی ۲۹ میلیون نفر راپوشش داده‌ایم.

وی با بیان اینکه استفاده از این طرح همچنان اختیاری است تاکید کرد: تاکنون حدود یک میلیون خانوار که (حدود ۳.۲ میلیون نفر از مجموع ۲۹ میلیون نفر می شود) از این طرح استفاده کرده‌اند و تعداد تراکنش‌ها به حدود ۲ میلیون رسیده است این در حالیست که تغییر رفتار مردم مشهود است.

وی افزود: استقبال مردم از طرح کالا برگ الکترونیک در کل شاید کم بوده اما شیب آن قابل قبول است. اراده در دولت در این باره وجود دارد و مدام در حال فکر کردن و تامین منابع است اما رفتارهای مردم در حال تغییر است چرا که پیش از این هزینه سبد را در جای دیگری مصرف می‌کردند اما با برداشتن سقف تورمی، این شیب نمایان و استقبال از گذشته بیشتر خواهد شد. علاوه بر این مردم با داشتن اختیار می‌توانند یا پول یارانه را دریافت و یا اقلام تعیین شده سبد را خریداری کنند.

به گفته معاون وزیر رفاه، بار مالی این طرح برای دولت ماهانه ۱۰ همت است این در حالیست که قبل از اعلام عمومی طرح، منابع آن تامین و بعد به مردم اعلام می‌شود. یعنی مردم مطمعن باشند قیمتهای این سبد به قیمت سال ۱۴۰۱ حفظ می‌شود وهر چقدر تورم افزایش یابد، منابع پوشش مابه‌التفاوت قیمت سبد، تامین می‌شود.

عسگریان که در شبکه خبر حضور یافت؛ درخصوص تعداد فروشگاه‌ها متصل به طرح کالا برگ الکترونیک گفت: تعداد فروشگاه‌ها از ۶۸ هزار به حدود ۹۰ هزار افزایش یافته است. سعی داریم روی ۹۰ هزار فروشگاه توقف کنیم اما اگر جایی نیاز بود حتما آسایش مردم را لحاظ و فراهم می‌کنیم.

وی توضیح داد: مثلا الان فردی اگر برود یک بسته کامل شامل ۱۱ قلم کالا را به قیمت اردیبهشت ۱۴۰۱ با قیمت ۶۰۷ هزار و ۸۰۰ تومن خریداری کند، اگر قیمت برخی اقلام گرانتر از پارسال شده باشد، ما به التفاوت تورمی این کالاها و سبد را دولت پرداخت می‌کند. حال ممکن است فردی کالایی مثل ماست خریداری کند که در سبد، دبه‌ای ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان برای آن در نظر گرفته شده اما فرد ممکن است ماست با قیمت بالاتر و گرانتر بخواهد بخرد که اینجا مابه‌التفاوت قیمت بیشتر را فرد خودش باید از جیب بپردازد و دولت فقط قیمت مبنای اعلامی در جدول سبد را برای این کالا پوشش می‌دهد.

معاون وزیر کار رو رفاه درباره افزایش دهک‌های تحت پوشش طرح کالا برگ نیز گفت: امیدواریم در ماه‌های آتی تا پوشش ۵ دهک درآمدی حرکت و آنها را پوشش دهیم.

دیدگاه تان را بنویسید