تنظیم سند از مشاوران املاک به دفاتر اسناد رسمی منتقل می‌شود
کد خبر: 27631

تنظیم سند از مشاوران املاک به دفاتر اسناد رسمی منتقل می‌شود

معاون املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تنظیم سند و انعقاد قرارداد از مشاوران املاک به دفاتر اسناد رسمی منتقل می‌شود تا این فرآیند در بستر قانون و اطمینان کامل انجام شود.

به گزارش خودکارنیوز، صفدر کشاورز روز شنبه در حاشیه برگزاری آیین تکریم و معارفه مدیر کل ثبت اسناد و املاک خوزستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با توجه به طرح الزام ثبت رسمی معاملات که در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال رسیدگی است تمامی فرآیندها در مشاوران املاک به جز امر واسطه‌گری و تسهیل‌گری به دفاتر اسناد رسمی منتقل می‌شود.

وی گفت: طبق اختیاراتی که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مشاوران املاک می‌دهد ، فرآیندهایی شامل انعقاد قرارداد، تنظیم سند و نقل و انتقالات در دفاتر رسمی اسناد انجام خواهد شد.

کشاورز افزود: با اجرای این دستورالعمل نگرانی‌های مردم در این خصوص برطرف می‌شود.

 

اتمام حدنگاری اراضی کشاورزی خوزستان تا سال ۱۴۰۳

 

معاون املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: مقرر شده بود که در مدت پنج سال حدنگاری اراضی ملی و کشاورزی کشور انجام شود ولی به دلیل محدودیت‌های مالی این برنامه در زمان تعیین شده محقق نشد اما در سال‌های اخیر کارهای بسیار خوبی انجام گرفت.

کشاورزی با بیان اینکه ۹۹.۷ درصد عرصه های ملی کشور حدنگاری شده است بیان کرد: از ۱۸میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور هفت میلیون هکتار انجام شده است و تا پایان امسال ۸۰ درصد این اراضی سند دار خواهند شد .

معاون املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: تا سال ۱۴۰۳ تمامی اراضی کشاورزی کشور حدنگاری می‌شوند.

وی با تقسیم بندی املاک کشور به بخش‌های روستایی، شهری، ملی و زراعی افزود: حدنگاری اراضی ملی تعیین تکلیف شد و نقشه‌های زمین‌های روستایی و شهری نیز باید به روزرسانی و از اسناد دفترچه‌ای به تک برگ تغییر یابد.

کشاورز ادامه داد: نگرانی دربخش زراعی برای حدنگاری در خصوص خرد شدن و یا تفکیک زمین‌هاست که اگر این نگرانی برطرف شود ثبت سند اراضی کشاورزی با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

 

ثبت عرصه‌های مناطق حاشیه نشین در بانک کاداس

 

معاون املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار کرد: اغلب اراضی در مناطق حاشیه نشین شهری،دولتی استد که توسط افراد تصرف و در آنها ساخت و ساز انجام می شود.

وی افزود: متولی نقشه برداری از این اراضی با اداره راه و شهرسازی است و اقدامات خوبی نیز در این خصوص انجام گرفته است.

معاون املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه این نقشه‌ها تحویل ادارات ثبت اسناد و املاک می‌شود گفت: محدوده این عرصه‌ها توسط ادارات راه و شهرسازی به عنوان مناطق حاشیه نشین در بانک کاداستر ثبت می‌شود تا مالکیت آن‌ها تعیین تکلیف شود.

به گزارش ایرنا، در خوزستان سه هزار مشاور املاک وجود دارد و در چند ماه اخیر نظارت دستگاه‌های نظارتی بر بنگاه‌های خرید و فروش ملک بیشتر شده است.

طبق گفته معاون عمرانی استاندار خوزستان، در برخی مشاوران املاک تخلف ساخت و ساز غیر مجاز انجام می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید