شورای رقابت: مجوز افزایش قیمت در ازای تولید بیشتر به خودروساز داده نمی‌شود
کد خبر: 29331

شورای رقابت: مجوز افزایش قیمت در ازای تولید بیشتر به خودروساز داده نمی‌شود

سخنگوی شورای رقابت گفت: هیچ مجوزی برای افزایش قیمت خودرو به عنوان مشوق به ازای افزایش تولید به خودروسازان داده نمی‌شود.

به گزارش خودکارنیوز ، اظهار داشت: هیچ افزایش‌قیمت مشروط و غیر مشروطی برای‌ خودروساز به عنوان مشوق در ازای افزایش تولید خودرو در دستورالعمل شورای رقابت عنوان نشده است. 

سخنگوی شورای رقابت افزود: تنظیم‌گری به 3 طریق قیمت، عرضه و شرایط دسترسی انجام می‌شود که در وهله نخست و در شرایط بحرانی که در بهمن 1401 وجود داشت تنظیم بازار خودرو  براساس قیمت‌گذاری صورت گرفت زیرا در آن زمان  میزان عرضه کافی نبود. 

وی افزود: اما اکنون با افزایش میزان عرضه این ظرفیت برای تنظیم بازار ایجاد شده و به تنظیم‌گر‌ فنی اختیار داده شده است که پیشنهاداتش را مطرح کند برای اینکه مازاد تولید راحت‌تر به دست مشتری برسد. 

سخنگوی شورای رقابت اظهار داشت: این قضیه مسلما افزایش قیمت نیست و ‌مشخصا با افزایش عرضه ما شاهد کاهش قیمت خواهیم بود که البته تمام این فرآیند باید قبل از اجرا به تایید شورای رقابت برسد. 

وی افزود: لذا برداشت اینکه مجوز مشروطی برای افزایش قیمت‌ها صادر شده است تعبیر ناصحیحی است، شورای رقابت از ابزار تنظیم مقدار برای تعادل عرضه و تقاضا که خروجی آن بدون شک کاهش قیمت است بهره می‌برد. 

به تازگی خودروسازان داخل مسائلی در موضوع عرضه خودرو مازاد بر سقف تولید با قیمتی 5 درصد زیر قیمت بازار آزاد مطرح می‌کنند در حالی که عرضه خودرو باید در سامانه یکپارچه و با نرخ مصوب باشد.

دیدگاه تان را بنویسید