آمریکا از بسته کمکی تسلیحاتی جدید به تایوان خبر داد
کد خبر: 26393

آمریکا از بسته کمکی تسلیحاتی جدید به تایوان خبر داد

در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین واشنگتن و پکن بر سر تایوان، دولت آمریکا از بسته کمکی تسلیحاتی جدید به تایوان به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار خبر داد.

به گزارش خودکارنیوز، در بحبوحه افزایش تنش ها بین واشنگتن و پکن بر سر تایوان، دولت آمریکا در بیانیه ای از بسته کمکی تسلیحاتی جدید به تایوان به ارزش 345 میلیون دلار بدون ذکر جزئیات بیشتر خبر داد.

بر این اساس، کنگره آمریکا پیشتر لایحه اختیارات رئیس جمهوری برای تامین تسلیحاتی تایوان به ارزش یک میلیارد دلار در بودجه سال 2023 را تایید کرده بود که در آن ادعای حاکمیت چین بر این جزیره قویا رد شده بود.

در هفته های اخیر 4 منبع آگاه در گفتگو با رویترز اظهار کردند انتظار می رود این بسته شامل 4 فروند پهپاد شناسایی MQ-9A باشد اما ممکن است تغییراتی در این بسته صورت بگیرد زیرا مقامات در حال حذف برخی تجهیزات پیشرفته از این پهپادها هستد که تنها نیروی هوایی آمریکا اجازه استفاده از آنها را دارد.

در این بیانیه رسمی لیست سیستم های تسلیحاتی درنظر گرفته شده برای تایوان بیان نشده است.

در همین حال پکن بارها از واشنگتن به عنوان بزرگترین تامین کننده تسلیحاتی تایوان خواسته تا به منظور کاهش تنش های فیمابین، از فروش و ارسال سلاح به این جزیره خودداری کند.       

این در حالی است که وزارت دفاع تایوان ضمن تشکر از ارتش آمریکا برای ایفای این تعهد امنیتی، به دلیل توافق تاکتیکی حاصل شده بین دو کشور، هیچ اشاره ای به جزئیات این بسته تسلیحاتی نکرد.

خبرگزاری ای بی سی به نقل از منابعی اعلام کرد این بسته کمک نظامی شامل سامانه پدافند هوایی همراه، موشک و تجهیزات شناسایی و نظارتی است. این شبکه تلویزیونی تاکید کرد این نخستین باری است که دولت بایدن تصمیم گرفته بسته کمکی نظامی به تایوان را از ذخایر دفاعی خود و از طریق کشتی، به این جزیره ارسال کند.    

در اوایل ماه جاری میلادی یک ژنرال آمریکایی اظهار کرد واشنگتن و متحدانش باید ارسال کمک های تسلیحاتی به تایوان را سرعت بخشند تا این کشور بتواند از خود در برابر حملات احتمالی چین دفاع کند.

در پی اعلام این خبر سفارت چین در واشنگتن اعلام کرد آمریکا با ارسال محموله تسلیحاتی به تایوان، صلح و امنیت منطقه ای را به خطر می اندازد.  

این سفارتخانه از مقامات آمریکایی خواست تا به اصل «چین واحد» پایبند باشند و به تشدید تنش ها در تنگه تایوان دامن نزنند.

سخنگوی این سفارت خانه اظهار کرد دولت چین عمیقا مخالف روابط نظامی بین آمریکا و تایوان و ارسال تسلیحات است. این موضع تغییری نکرده است. واشنگتن باید ارسال تسلیحات به تایوان را متوقف کرده و از ایجاد عوامل پیچیده کننده که منجر به افزایش تنش ها در تنگه تایوان می شود، خودداری کرده و تهدید صلح و ثبات در این تنگه را متوقف کنند.

در همین حال وزیر امور خارجه تایوان چند روز قبل اظهار کرد دولت کشورش هیچ طرحی برای تحریک پکن ندارد اما به تلاش ها برای تقویت ارتش خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: دو فاکتور اساسی در سیاست تایوان وجود دارد. اولین آن این است که ما به دنبال تحریک چین نیستیم. سیاست بازداری، دومین فاکتور اساسی دولت تایوان، سیاست بازداری است که شامل تلاش ها برای افزایش توانایی های دفاعی این جزیره است.

وزیر دفاع تایوان نیز خبر داده بود که ارتش این کشور در نظر دارد سیستم موشکی پیشرفته زمین به هوای آمریکا(NASAMS 2 ) را خریداری کند.

چین همواره ادعا می‌کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از سه سال گذشته تاکنون با انجام عملیات‌های نظامی در نزدیکی این جزیره تلاش کرده است تایوان را تحت سلطه خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

پکن همواره از تمامی کشورها می خواهد تا به اصل چین واحد احترام گذاشته و از ایجاد تنش در این منطقه خودداری کنند. در حال حاضر یکی از بزرگترین چالش های چین با آمریکا در دریای چین جنوبی بر سر موضوع استقلال تایوان است.

آمریکا در سال 1979 درحالی که رسماً روابط دیپلماتیک با دولت چین برقرار کرد، روابط با تایوان را کنار گذاشت. درحالی که آمریکا بر سیاست "چین واحد" تأکید دارد، ادعای حاکمیت چین بر تایوان را تأیید نمی‌کند و حامی نظامی کلیدی تایپه باقی مانده است.

دیدگاه تان را بنویسید