بغداد: همه تدابیر امنیتی برای مراسم اربعین اتخاذ شده است
کد خبر: 27729

بغداد: همه تدابیر امنیتی برای مراسم اربعین اتخاذ شده است

وزیر کشور عراق با اشاره به اتخاذ همه تدابیر امنیتی برای تأمین امنیت زائران اربعین، خبر داد که نیروهای امنیتی این کشور در آماده‌باش کامل قرار دارند.

به گزارش خودکارنیوز، عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق و رئیس کمیته عالی امنیتی مراسم اربعین شامگاه امروز دوشنبه خبر داد که تعداد زائران از همه مناطق در حال افزایش است.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از الشمری گزارش داد، تمامی تدابیر امنیتی برای تأمین امنیت زائران اربعین، اتخاذ شده است و شماری از زائران در حال بازگشت هستند.

وی با بیان اینکه نیروهای امنیتی عراق در آماده‌باش کامل قرار دارند، تصریح کرد: تمامی مستلزمات امنیتی و خدماتی برای زائران فراهم شده است.

«عمر الوائلی» رئیس سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق شمار زائران خارجی که از طریق گذرگاه‌های مرزی برای زیارت اربعین وارد خاک عراق شده‌اند را به تفکیک گذرگاه‌ها اعلام کرد. 

الوائلی شامگاه گذشته تصریح کرد: روند ورود و خروج زائران اربعین به صورت روان در گذرگاه‌های مرزی ادامه دارد و شمار زائرانی که از گذرگاه‌های مرزی زمینی و هوایی وارد کشور می‌شوند، بیش از ۳.۵ میلیون نفر است. 

وی با اشاره به نسبت بالای خروج زائران اربعین از کشور پس از عزاداری در کربلای معلی از طریق گذرگاه‌های مرزی افزود: گذرگاه مرزی زرباطیه (مهران) شاهد خروج روزانه ۱۵۰ هزار زائر از عراق است. گذرگاه شلمچه نیز شاهد ورود ۸۰۰ هزار زائر و خروج نسبت بالایی از زائران بوده، گذرگاه الشیب (چذابه) شاهد ورود ۴۰۰ هزار زائر و گذرگاه منذریه (خسروی) شاهد ورود ۳۵۰ هزار زائر تاکنون بوده است. 

این مقام عراقی افزود که که حدود ۱۸۰ هزار زائر نیز از فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف وارد عراق شده‌اند. از سه گذرگاه مرزی منطقه کردستان عراق نیز ۱۰۰ هزار زائر وارد کشور شده‌اند که ۶۵ هزار تن از آن‌ها از گذرگاه حاج عمران هستند. 

وی تاکید کرد که روند ورود و خروج زائران اربعین با نظم بسیار و به صورت دسته‌ای و در نوبت‌های مختلف در جریان است و هماهنگی میان ایران و عراق، به تسریع روند بازگشت زائران از عراق کمک کرده است.

غلامرضا اباذری، سخنگوی ستاد اربعین در عراق و رایزن فرهنگی ایران در این کشور امروز با بیان اینکه آنچه امسال مهم بود حرکت روان و راحت زوار امام حسین علیه‌السلام از ایران به عراق است اظهار داشت: در مرزهای ۶گانه مشکلاتی که در سال‌های قبل پیش آمد، امسال وجود نداشت.

اباذری با بیان اینکه در بحث خدمات هم با توجه به ظرفیت عراق شاید در برخی امور ملاحظات و توقف‌هایی بوده، اما در مجموع اربعین خوب ‌‌و موفقی بود، ادامه داد: این موفقیت را مدیون زائران کشورمان هستیم که با توجه به توصیه‌های مسوولان این نظم را به ارمغان آوردند.

رایزن فرهنگی کشورمان در عراق با اشاره به همکاری و همراهی مسوولان عراقی در اربعین سال جاری خاطرنشان کرد: با هماهنگی انجام شده مسوولان عراقی قبول کردند که اطلاعات در گیت خروجی ایران ثبت شود و اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا دیگر زائران منتظر نمانند. همچنین برای پذیرایی از زوار هم مردم، موکب‌داران، عشایر، مرجعیت و اعتاب مقدسه در این بیابان گرم همه امکانات را فراهم کردند.

دیدگاه تان را بنویسید