آمریکا موشک بالستیک قاره‌پیما پرتاب کرد+ ویدئو
کد خبر: 27797

آمریکا موشک بالستیک قاره‌پیما پرتاب کرد+ ویدئو

مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که این کشور موشک بالستیک قاره پیمای «مینتمن ۳» را از یک پایگاه نیروی هوایی واقع در کالیفرنیا آزمایش و به هوا پرتاب کرد.

به گزارش خودکارنیوز، در شرایطی که آمریکا بارها درباره برنامه موشکی و آزمایش موشک‌های بالستیک توسط دیگر کشورها مواضع مداخله جویانه اتخاذ کرده است، واشنگتن روز چهارشنبه یک موشک بالستیک قاره پیما آزمایش کرد.

منابع رسانه‌ای شامل شبکه «سی‌جی‌تی‌ان» خبر دادند که نیروی هوایی آمریکا با انتشار بیانیه اعلام کرد که این کشور با موفقیت از پایگاه هوایی «وندنبرگ» مستقر در کالیفرنیا، موشک بالستیک قاره پیمای مینتمن ۳ را آزمایش کرد.

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که این موشک بالستیک قاره پیما، غیرمسلح بود و ساعت ۰۱:۲۶ بامداد به وقت محلی کالیفرنیا پرتاب شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، برنامه موشک مینتمن ۳ در اوج جنگ سرد آغاز شد و این سلاح از دهه ۱۹۷۰ آغاز به کار کرده است.

این رسانه روس ادامه داد: « ایالات متحده قصد دارد مینتمن ۳ را با ال‌جی‌ام-۳۵ سنتینل(LGM-۳۵ Sentinel) جایگزین کند که یک سامانه موشکی بالستیک قاره پیما زمین پایه است و در حال حاضر در مراحل اولیه توسعه است».

خبرگزاری اسپوتنیک افزود: «موشک‌های بالستیک قاره پیما بخش سنتی از سه گانه اتمی ایالات متحده هستند».

آمریکایی‌ها شهریور سال گذشته هم موشک قاره پیما پرتاب کردند. نیروی هوایی آمریکا اواسط شهریور ۱۴۰۱ از پایگاه وندنبرگ موشک «مینتمن ۳» شلیک و پرتاب کردند.

نیروی هوایی آمریکا در توضیح این اقدام گفته بود که پرتاب موشک بالستیک قاره پیمای مینتمن ۳ را به روسیه اطلاع داده بود و «این پرتاب آزمایشی بخشی از فعالیت‌های معمول و دوره‌ای است که هدف آن نشان دادن توان بازدارندگی اتمی ایالات متحده است»

دیدگاه تان را بنویسید