نگرانی سازمان ملل از ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین از سوی آمریکا
کد خبر: 27802

نگرانی سازمان ملل از ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین از سوی آمریکا

معاون سخنگوی سازمان ملل متحد در پی اعلام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مبنی بر ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین از سوی واشنگتن، ابراز نگرانی کرد.

 به گزارش خودکارنیوز، فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی پس از تایید گزارش ها ارسال گلوله های تانک هوی اورانیوم ضعیف شده گفت که سازمان ملل همواره نگران استفاده از مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده در هر نقطه از جهان است.

حق گفت: نگرانی های ما در مورد استفاده از اورانیوم ضعیف شده در هر نقطه از جهان ثابت بوده و همچنان پابرجاست.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با اعلام بسته نظامی جدید ۱۷۵ میلیون دلاری واشنگتن به اوکراین همزمان با سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن به کی یف، اعلام کرد که در این بسته نظامی، مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده اوکراین می دهد.

 پنتاگون روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد: ایالات متحده آمریکا به عنوان بخشی از بسته کمکی جدید ۱۷۵ میلیون دلاری، به اوکراین گلوله های تانک حاوی اورانیوم ضعیف شده می دهد.

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که دولت جو بایدن برای اولین بار مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین خواهد داد.

پنتاگون افزود:ما در پاییز امسال ۳۱ تانک آبرامز را به اوکراین تحویل خواهیم داد و زمان آن هنوز تعیین نشده است. ما مقداری مهمات اورانیوم ضعیف شده را که نیاز ۳۱ تانک آبرامز را برآورده می کند، به اوکراین عرضه خواهیم کرد.

وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد: ما تصمیم گرفتیم گلوله های اورانیوم ضعیف شده را هم اکنون ارسال کنیم تا به محض تحویل تانک های آبرامز، اوکراین از آنها استفاده کند.

انگلیس چند ماه پیش تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین فرستاد اما این اولین باری است که آمریکا مبادرت به چنین اقدامی می‌کند و احتمالا جنجال‌برانگیز خواهد شد.

آمریکا پیش از این در یک اقدام جنجالی دیگر بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین داده بود.

استفاده از مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده یکی از مسائل جنجال‌برانگیز است و مخالفان آن از جمله «ائتلاف بین‌المللی منع تسلیحات اورانیومی» می‌گوید که این سلاح‌ها، خطرناک بوده و باعث ابتلا به سرطان یا تولد کودکان معلول می‌شود.

اورانیوم ضعیف‌شده یکی از محصولات فرعی اورانیوم غنی‌شده است که استفاده آن در مهمات باعث نفوذ آسان در خودروهای زرهی و ایجاد ابرای از غبار و فلز می‌شود.

آمریکا در جنگ‌های خلیج فارس در سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۳ بطور گسترده از مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده استفاده کرد. ناتو نیز در سال ۱۹۹۹ در بمباران یوگسلاوی سابق از این سلاح‌های استفاده کرد.

تجارب جنگی نشان داده‌است که همانند بمب‌های خوشه‌ای، مهمات حاوی اورانیوم با غنای کم نیز بیش از نظامیان از بین مردم عادی قربانی می‌گیرد.

به گفته دولت عراق، در سال ۲۰۰۵، میانگین ابتلاء به سرطان در این کشور به دلیل استفاده از گلوله‌های [حاوی] اورانیوم ضعیف شده از ۴۰ به یک هزار و ۶۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته‌است. بغداد به همین دلیل از آمریکا در سال ۲۰۲۲ شکایت کرد و غرامت خواست.

نیمه فروردین ماه امسال، روزنامه «گاردین» در گزارشی به مطالعه‌ای بر اساس اطلاعات و داده‌های ارائه شده توسط پزشکان در عراق در مورد افزایش قابل توجه نرخ سرطان و نقایص مادرزادی پس از شروع بمباران آمریکا پرداخت و نوشت که حمله آمریکا به عراق در ۲۰ سال پیش، میراثی بدتر از بمباران هیروشیما با بمب هسته‌ای توسط آمریکا، برجای گذاشته‌است.

دیدگاه تان را بنویسید