ترکیه از کشته شدن یکی از اعضای برجسته پ.ک.ک خبر داد
کد خبر: 27871

ترکیه از کشته شدن یکی از اعضای برجسته پ.ک.ک خبر داد

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که یکی از فرماندهان ارشد گروهک پ.ک.ک در شمال عراق به دست نیروهای ارتش ترکیه کشته شده است.

به گزارش خودکارنیوز، وزارت دفاع ترکیه دیروز (جمعه) خبر داد که یکی از فرماندهان ارشد گروهک «حزب کارگران کردستان» موسوم به «پ.ک.ک» به دست نیروهای ارتش این کشور در شمال عراق کشته شده است.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، به گفته وزارت دفاع ترکیه این فرد «فرید یوکسل» نام داد که در میان عناصر پ.ک.ک به «شرزان مافا» معروف است و از فرماندهان بخش زاگرس در این گروهک بود.

ترکیه در ۲۸ فروردین سال گذشته عملیات موسوم به «پنجه قفل» را در کوههای شمال عراق علیه پ.ک.ک آغاز کرد. این عملیات در دهم دی ۱۴۰۱ نیز به پایان رسید، اما همچنان حملات گاه و بیگاه هوایی و زمینی و عملیات‌های امنیتی ترکیه ادامه دارد.

مناطق «متینا»، «الزاب»، و «افشین» (باسیان شمالی) که در استان‌های دهوک و کرکوک واقع شده است، مناطق عملیاتی «پنجه قفل» محسوب می‌شوند و طی سال‌های گذشته شاهد درگیری شدید ارتش ترکیه با شبه‌نظامیان پ.ک.ک است.

در همین حال، «زکی آق تورک» مسئول روابط عمومی و رسانه وزارت دفاع ترکیه دیروز (پنج شنبه) در یک کنفرانس خبری گفت که ۱۱۸۵ عضو پ.ک.ک از ابتدای سال از جمله ۳۹ نفر در هفت روز گذشته در داخل خاک ترکیه، شمال سوریه و عراق کشته شده‌اند.

او تأکید کرد که عملیات‌های نظامی در شمال سوریه و عراق تا «کشته شدن آخرین تروریست» ادامه خواهد یافت.

این مقام وزارت دفاع ترکیه همچنین گفت که از ۲۴ جولای ۲۰۱۵ تاکنون ۳۸۵۲۸ تروریست از جمله از اعضای پ.ک.ک، داعش، و وای.پی.جی به دست ارتش ترکیه کشته شده‌اند.

زکی آق تورک در ادامه گفت که از ابتدای سال ۶۴۲۳ نفر به هنگام ورود غیر قانونی به ترکیه بازداشت شده‌اند که ۴۵۱ تن از آن‌ها عضو گروههای تروریستی بودند. همچنین در سال گذشته نیروهای مرزبانی ترکیه مانع عبور ۱۵۰ هزار و ۴۵۸ نفر از مرزهای این کشور شده‌اند. این میزان در یک هفته گذشته چهار هزار ۸۸۷ نفر بوده است.

با این حال عملیات‌های ترکیه در داخل خاک عراق که بعصا تا عمق ۲۰۰ کیلومتری این کشور نیز کشیده می‌شود، بدون جلب رضایت عراق و توافق با بغداد پیش می‌رود؛ تا جایی که تاکنون دولت و پارلمان عراق بارها نسبت به این حملات اعتراض کرده‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید