آمادگی جمهوری آذربایجان برای گفت‌وگو با نمایندگان ارمنی قره‌باغ
کد خبر: 28277

آمادگی جمهوری آذربایجان برای گفت‌وگو با نمایندگان ارمنی قره‌باغ

پس از حملات دیروز (سه‌شنبه) جمهوری آذربایجان به مناطقی در خانکندی، مرکز قره‌باغ کوهستانی، باکو به صورت رسمی اعلام کرد که آماده دیدار با نمایندگان شهروندان ارمنی قره‌باع در «یولاخ» است.

به گزارش خودکارنیوز، باکو در واکنش به «درخواست برای آغاز مذاکرات» طرف‌های ارمنی در منطقه قره‌باغ گفت دفتر ریاست‌جمهوری آذربایجان از نمایندگان شهروندان ارمنی که در منطقه قره‌باغ زندگی می‌کنند به دفعات برای گفت‌وگو درخصوص مسائل مرتبط با استقرار مجدد در این منطقه دعوت به عمل آورده اما آن‌ها به طور مکرر این دعوت را رد کرده‌اند.

باکو همچنین گفته ریاست‌جمهوری آذربایجان برای دیدار با نمایندگان ارمنی شهروندانی که در منطقه قره‌باغ زندگی می‌کنند در یولاخ آماده است.

دولت جمهوری آذربایجان می‌گوید در «جهت توقف اقدامات ضد تروریسم، تشکیلات نظامی ارمنستان باید پرچم سفید را بالا ببرند، تمامی تسلیحات خود را تحویل دهند و تمامی رژیم‌های غیرقانونی منحل شوند».

این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه شنبه اعلام کرد «فعالیت‌های ضدتروریستی را در سطح محلی» در قره‌باغ با هدف احیای نظام مبتنی بر قانون اساسی آغاز کرده است. این وزارت‌خانه مدعی شده که دارایی‌های نظامی ارمنستان در منطقه را مورد هدف قرار می‌دهد.

ارمنستان عملیات آذربایجان را «تهاجم» توصیف و تاکید کرد که هیچ حضور نظامی در قره‌باغ ندارد.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای در این‌باره گفت: جهت پیدایش جو مساعد برای مذاکرات صلح و عادی‌سازی روابط، خشونت‌ها باید پایان بگیرد. تعهد صادقانه همگی طرفین جهت رسیدن به نتیجه‌ مذاکره نیاز است. اتحادیه اروپا کاملا برای تسهیل این گفت‌وگوها آمادگی دارد.

قره‌باغ کوهستانی در آخرین روزهای اتحاد جماهیر شوروی از باکو جدا شد. جمعیت عمدتاً ارمنی منطقه در دهه ۱۹۹۰ برای استقلال جنگی تمام عیار داشتند و روابط نزدیکی با ایروان دارند. درگیری ۲۰۲۰ دومین درگیری بزرگ بر سر قره باغ کوهستانی بود. با به دست آوردن کنترل آذربایجان بر بخش قابل توجهی از مناطقی که قبلاً از دست داده بودند، درگیری به پایان رسید.

آتش بس با میانجیگری روسیه که به خصومت ها پایان داد، راه را برای استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مورد مناقشه هموار کرد. باکو مدعی شده است که در حال حاضر به دنبال اجرای مفاد توافقنامه سه جانبه با ایروان و مسکو در رابطه با ماموریت حفظ صلح است و فرماندهان نیروهای روسیه مستقر در منطقه از مقاصد آن مطلع شده‌اند. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت این هشدار "دقایقی قبل از شروع عملیات نظامی" صادر شده است.

دیدگاه تان را بنویسید