احتمال تعطیلی دولت آمریکا قوت گرفت
کد خبر: 28371

احتمال تعطیلی دولت آمریکا قوت گرفت

در پی سومین شکست تلاش رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای به تصویب رساندن لایحه بودجه دفاعی در راستای از بن بست خارج کردن دستور کار بودجه‌ای خود، خطر تعطیل شدن دولت آمریکا در ۱۰ روز دیگر بیش از پیش افزایش یافته است.

به گزارش خودکارنیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه با ۲۱۶ رای منفی در مقابل ۲۱۲ رای مثبت، با شروع مناظره درباره لایحه تخصیص بودجه دفاعی ۸۸۶ مخالفت کرد. در این رای گیری پنج جمهوری‌خواه محافظه‌کار تندرو در مخالفت با این لایحه به دموکرات‌ها پیوستند.

 

حزب جمهوری‌خواه مک کارتی اکثریتی شکننده با ۲۲۱ کرسی در برابر ۲۱۲ کرسی حزب رقیب در مجلس نمایندگان آمریکا دارد. روز چهارشنبه نمایندگان این حزب نشستی به مدت دو ساعت و نیم با هدف رسیدن به تفاهمی بر سر لایحه بودجه و به موجب آن تکرار تعطیلی دولت آمریکا برای چهارمین بار در یک دهه گذشته در روز اول اکتبر برگزار کردند.

 

لایحه بودجه نظامی آمریکا پیش‌تر در روز سه‌شنبه نیز در رای‌گیری مشابه شکست خورده و در اوایل ماه جاری هم از دستورکار این مجلس کنار گذاشته شد.

 

مک کارتی بعد از سومین شکست در تصویب لایحه بودجه نظامی آمریکا به خبرنگاران گفت: "همان استراتژی که از ماه ژانویه در پیش گرفته‌ام، ادامه می‌دهم. فقط به کار کردن ادامه داده و هرگز تسلیم نمی‌شوم."

 

چنانچه کنگره آمریکا تا اول اکتبر پیش‌رو بودجه‌ای برای ادامه کار دولت آمریکا چه در قالب یک قطعنامه کوتاه مدت مشهور به "سی.آر" یا در قالب کلیت لایحه بودجه کل سال تصویب نکند، سازمان‌های دولت فدرال آمریکا از آن تاریخ به بعد تعطیل می‌شوند. جمهوری‌خواهان که کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در دست دارند تاکنون وحدت نظری پیرامون هیچ یک از این دو انتخاب پیدا نکرده‌اند. برخی ایده‌هایی که آنها تاکنون در نظر گرفته‌اند نیز صرفا حمایت جمهوری‌خواهان را کسب کرده؛ به این معنی که بعدا بعید است در مجلس سنا توسط اکثریت دموکرات حاکم بر این مجلس تصویب و یا توسط جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات آمریکا امضا شود.

چاک شومر، دموکرات ارشد مجلس سنای آمریکا گفت: "مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جای کاستن از احتمال تعطیل شدن دولت، دارد عملا با تلف کردن وقت بر سر پیشنهادات افراطگرانه که قابل تبدیل شدن به قانون در مجلس سنا نیستند، زمان را تلف می‌کند."

هر چند بر طبق برنامه قرار بود یک رای گیری پنج دقیقه‌ای برای لایحه بودجه نظامی در مجلس نمایندگان برگزار شود، جمهوری‌خواهان برای نیم ساعت به این امید که آرای بیشتری در حمایت از آن کسب کنند آن را ادامه دادند.

دن بیشاپ، یکی از پنج جمهوری‌خواهی که به این لایحه رای منفی داد دلیل این رای را بی اعتمادی به رهبری مک کارتی خواند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا هم که در حال حاضر پیشتاز رقابت درون حزبی جمهوری‌خواهان است، در پستی خواستار تعطیل کردن دولت آمریکا شد که در چهار سال ریاست جمهوری خودش سه بار اتفاق افتاد.

او با انتشار پستی در شبکه اجتماعی خود به نام "تروث سوشال"‌ نوشت: "جمهوری‌خواهان کنگره می‌توانند و باید تمامی جوانب دولت جو بایدن حقه باز که مثل یک سلاح از آن استفاده می‌شود، دولتی که از بستن مرز خودداری کرده و با نیمی از کشور همچون دشمنان دولت برخورد می‌کند، بدون بودجه بگذارند."

دیدگاه تان را بنویسید