یمن، استخوانی در گلوی بایدن
کد خبر: 29371

یمن، استخوانی در گلوی بایدن

بازی آمریکا با برچسب نهادن«تهدید جهانی» برای صحنه‌گردانی در شورای امنیت، شاید بتواند اقدامات خشونت‌آمیز آن را به لحاظ حقوقی مشروع جلوه دهد، اما در اصل فضایی را علیه آمریکا به وجود آورده و دیگر بازوان مقاومت را مصمم به گسترش و ارتقای رویارویی با این کشور کرده است.

به گزارش خودکارنیوز ، روزنامه ایران نوشت: پس از آنکه ایالات متحده نتوانست بازدارندگی لازم در مقابل دولت یمن را برای خود فراهم کند و تهدیدات عملی صنعا، اعتبار آمریکا را به عنوان ژاندارم جهانی با گذر زمان در سراشیبی قرار داد، ایالات متحده به همراهی انگلیس و برخی کشورها با کسب مجوز حمله از شورای امنیت چند نقطه را در داخل خاک این کشور مورد هدف قرار دادند، چرا که آمریکا در کنار تلاش برای جلوگیری از خسارت‌های چندوجهی یمن به پیکره صهیونیست‌ها، می‌کوشد تا حیثیت خود را در دریای سرخ احیا کند. یمن که تحت تحریم‌ها و محاصره شدید قرار دارد، توانسته جایگاه آمریکا را در مقابل دیدگان دولتمردان جهان شکننده کرده و تسلط خود را در دریای سرخ و پیرامون آن اثبات کند.
در نهایت، یمن به عنوان عضو ناشناخته جبهه مقاومت در دیدگان جهانیان، توانست در مدت کوتاهی در قامت یک بازیگر فعال و البته مؤثر منطقه‌ای در مقابل منافع صهیونیست‌ها ظاهر شود و از این رو در میان ملت‌های منطقه و جهان محبوبیت کسب کند. علاوه بر آن، توان نظامی و استراتژیکی یمن در موازنه قدرت با ایالات متحده در دریای سرخ به تعادل قابل قبولی رسید و از این رو، در دیدگاه دولتمردان جهان یک حربه قدرتمند در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی مبدل شده که ضربات راهبردی آن سهم بسزایی در معادلات منطقه و سرزمین‌های اشغالی خواهد داشت.

ضربات راهبردی یمن

اساسی‌ترین دلیل حمله آمریکا به یمن که به وضوح خودنمایی می‌کند، کارآمدی حملات یمن به محور عبری-غربی و کانونی کردن بحران در دریای سرخ است. آمریکا به عنوان پلیس ‌دریای سرخ و محیط پیرامون گمان نمی‌کرد جبهه مقاومت یمن تا این اندازه، کریدور حیاتی رژیم صهیونیستی را متأثر کند.
اخیرا یک منبع آلمانی به نقل از سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS) در گزارشی اعلام کرد که حملات ارتش ملی یمن (به کشتی‌هایی که به سمت اراضی اشغالی در حرکتند)، ۳۶۰ میلیون یورو در ساعت خسارت وارد می‌کند. در این گزارش دلایل این هزینه سنگین، طولانی شدن مسیر کشتی‌های تجاری تا ۶ هزار کیلومتر، افزایش هزینه‌های انرژی، حمل و نقل و تردد کشتی‌ها و اختلال در زنجیره تأمین عنوان شده است؛ همچنین روز گذشته انگلیس هشدار داد در صورت ادامه مسدود شدن مسیر کشتی‌های باربری، قیمت‌ها در انگلیس افزایش خواهد یافت.
فارغ از مسائل اقتصادی، حملات یمن توانسته تهدید جدی امنیتی برای آمریکا و متحدان رژیم صهیونیستی رقم بزند و توان نظامی آنها را در عرصه جهانی به چالش بکشاند. گسیل چندین ناو آمریکایی و همچنین ناو انگلیسی به دریای سرخ بعد از حملات ارتش یمن گویای ناکافی و ناکارآمدی توان رزمی آمریکا در جبهه تقابل با یمن بوده است.
در این میان، دولت بایدن که سیاست خارجه آن سهم عمده‌ای در تهدید و جنگ‌افروزی داشته و اکنون در باتلاق جنگ اوکراین و هزینه‌های متعدد در سرزمین‌های اشغالی گرفتار شده، با چالشی دیگر در یمن روبه‌رو شده است که نبود چشم‌انداز برای آن، امکان برآورد هزینه را از کاخ سفید سلب کرده است. از همین رو، تجاوز آمریکا به مواضع مختلف جبهه مقاومت در یمن و همچنین در عراق به تداوم درگیری‌ها دامن زده و هزینه‌های گزاف و پیامدهایی غیرقابل بازگشت را برای این کشور دربرخواهد داشت، چنانچه منجر به ایجاد باتلاقی دیگر خواهد شد؛ همچنین، ضربات راهبردی یمن موجب عدم همراهی کشورهای مطرح خلیج فارس با آنچه ائتلاف آمریکایی نامیده می‌شود، نیز شده و شکستی دیگر را هم برای این کشور که سال‌ها ادعای امپراطوری بر این منطقه را داشت، رقم زد.

تشدید تنش در منطقه

حملات اضطرابی آمریکا، ‌قمار بزرگی را در برابر تشدید تنش در منطقه فعال کرده است. با وجود آنکه آنالیز نوع تعرض آمریکا و دیگر کشورهای مشارکت‌کننده، بیانگر اتخاذ تاکتیکی جهت کاهش حملات یمن به اهداف اسرائیلی و آمریکایی بوده اما توقف‌ناپذیری و اعلام گسترش دامنه حملات به اهداف انگلیسی و آمریکایی و دیگر بازیگران مؤثر از سوی مقاومت یمن در کنار پافشاری بر تداوم راهبرد عملیاتی پیشین، گویای تشدید تقابل در دریای سرخ است. نیروهای مسلح یمن در همین راستا اعلام کردند که تمام منافع آمریکا و انگلیس و دیگر کشورهای مشارکت کننده را در دریا و در زمین یک هدف مشروع برای نیروهای مسلح این کشور محسوب می‌کنند. در سوی دیگر، بازی آمریکا با برچسب نهادن«تهدید جهانی» برای صحنه‌گردانی در شورای امنیت، شاید بتواند اقدامات خشونت‌آمیز آن را به لحاظ حقوقی مشروع جلوه دهد، اما در اصل فضایی را علیه آمریکا به وجود آورده و دیگر بازوان مقاومت را مصمم به گسترش و ارتقای رویارویی با این کشور کرده است.
با وجود این، در سوی مقابل نیز انگلیس و آمریکا هشدار می‌دهند که در صورت ادامه مسدود شدن مسیر کشتی‌های باربری حملات خود را افزایش خواهند داد که در مجموع، این اقدامات نه تنها دریای سرخ، بلکه منطقه را گداخته‌تر از قبل خواهد کرد و تأثیرات شگرفی را در اقتصاد و امنیت جهانی ایجاد می‌کند. در همین راستا، اقتصاددانان هشدار دادند توسعه و گسترش درگیری‌ها در منطقه، عواقب عمیق‌تری بر بازارها و تجارت بین‌المللی خواهد داشت.

ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید