تل‌آویو نگران‌تر از قبل؛ دادگاه لاهه امروز رای صادر می‌کند
کد خبر: 29456

تل‌آویو نگران‌تر از قبل؛ دادگاه لاهه امروز رای صادر می‌کند

قضات دادگاه لاهه بعدازظهر امروز جمعه ۲۶ ژانویه رای خود را در مورد اقدامات فوری در پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه جنایات رژیم اسرائیل در غزه، آن هم در میانه افزایش فشارها و اختلافات داخلی تل‌آویو صادر خواهند کرد.

به گزارش خودکارنیوز ، «دادگاه امروز رای خود را در مورد امکان اعمال تدابیر فوری علیه اسرائیل در پی اتهامات آفریقای جنوبی مبنی بر نسل‌کشی در جنگ علیه غزه صادر و رئیس دادگاه، قاضی جوآن دونوگو تصمیم هیأت ۱۷ نفره قضات را اعلام خواهد کرد»، این بیانیه امروز لاهه بود.

14021106000166_Test_PhotoL

جلسه پیشین دادگاه لاهه درباره شکایت آفریقای جنوبی

براساس گزارش‌های رسانه‌ای حکمی که دادگاه امروز صادر خواهد کرد بر مداخله فوری در غزه بنابر درخواست آفریقای جنوبی متمرکز خواهد بود. این دادگاه رای خود را ساعت ۱ بعدازظهر به وقت هلند (۱۲:۰۰ به وقت گرینویچ) در جلسه‌ای که انتظار می‌رود حدود یک ساعت طول بکشد، صادر خواهد کرد.

آفریقای جنوبی اواخر ماه دسامبر از رژیم اسرائیل به علت کشتار مردم فلسطین به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد. پارلمان این کشور هم چند روز پیش از شکایت، به تعلیق روابط دیپلماتیک با تل‌آویو رأی داده و خواستار تعطیلی سفارت اسرائیل در پرتوریا شده بود.

14021106000165_Test_PhotoL

تیم حقوقی کشور آفریقای جنوبی در لاهه

از جمله اقداماتی که آفریقای جنوبی در شکایت خود خواستار آن شده بود، توقف فوری جنگ اسرائیل است. جنگی که امروز وارد صد و دوازدهمین روز خود شده و مناطق وسیعی از نوار غزه را ویران کرده است؛ حملات اسرائیل تاکنون منجر به شهادت ۲۶۰۸۳ فلسطینی و برجای ماندن ۶۴۴۸۷ مجروح شده است.

پیشرفت روند این پرونده در لاهه، انتقادات داخلی علیه کابینه تل‌آویو را افزایش داد. روزنامه عبری اسرائیل هیوم روز گذشته گزارش داد که نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو امروز نشست ویژه‌ای برای بررسی سناریوهای واکنش به تصمیم دادگاه لاهه برگزار خواهد کرد.

14021106000169_Test_PhotoL

ناراحتی و استیصال تیم حقوقی اسرائیل در دادگاه لاهه

روزنامه یدیعوت آحارانوت هم به نقل از نتانیاهو گزارش داد که «دادگاه لاهه ما را متهم به نابودی مردم می‌کند و بنابراین پیچیدگی‌هایی در توقف جنگ و از سرگیری آن وجود خواهد داشت». طبق تحلیل‌ها در تل‌آویو، اهمیت خروجی دادگاه لاهه به قدری بالاست که رای علیه اسرائیل ممکن است منجر به افزایش فشارهای بین‌المللی و توقف جنگ شود.

سخنگوی کابینه تل‌آویو ایلان لوی در یک نشست خبری مجازی از طریق پلتفرم زوم با اعلام این نکته به خبرنگاران که «ما منتظر رای و تصمیم دادگاه خواهیم ماند»، درخواست کرد «ما البته از دادگاه انتظار داریم که اتهامات نادرست و گمراه کننده آفریقای جنوبی را کاملاً رد کند».

14021106000172_Test_PhotoL

حمایت‌ها از شکایت علیه اسرائیل مقابل مقر دادگاه لاهه

تحلیلگر مسائل سیاسی در شبکه ۱۲ تلویزیون عبری آمنون آبروموویت هم با تاکید بر اینکه «نتانیاهو اسرائیل را به یک کشور ضعیف تبدیل کرده که قادر به مدیریت اوضاع نیست و باید دادگاهی شود» تصریح می‌کند «تصور حضور اعضای سیرک [دولت ما] در دادگاه لاهه دقیقاً یک کابوس است».

باوجود آنکه اعضای کابینه نتانیاهو توسل به کمک‌های دیپلماتیک آمریکا علیه قضات دادگاه لاهه و وتوی هرگونه تصمیمی براساس رای آنان در شورای امنیت را راه‌حل مناسبی توصیف کرده‌اند، محافل سیاسی منطقه‌ای قبول آتش‌بس و پذیرش شروط جنبش حماس برای تبادل اسرا را به تل‌آویو توصیه می‌کنند.

دیدگاه تان را بنویسید