محیط‌زیست سمنان: آذر و توران به‌خانه برگشتند
کد خبر: 21009

محیط‌زیست سمنان: آذر و توران به‌خانه برگشتند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از معرفی ۲ یوزپلنگ ماده «توران» و «آذر» به سایت تکثیر در اسارت پارک ملی توران شاهرود خبر داد.

به گزارش خودکارنیوز، بهرامعلی ظاهری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان اظهار کرد: ۲ یوزپلنگ ماده «توران» و «آذر» به سایت تکثیر در اسارت پارک ملی توران شاهرود معرفی شدند.

وی افزود: پس از دریافت نخستین واکسن ۱۰ هفتگی و مراحل ایمن‌سازی، این ۲ توله یوزپلنگ ماده به سایت پارک ملی توران معرفی شدند تا بقیه مراحل رشد خود را پشت سر بگذارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به اینکه هر ۲ توله یوزپلنگ به مرحله گوشت‌خواری رسیده‌اند، بیان کرد: «توران» و «آذر» پس از طی مراحل رشد و رسیدن به بلوغ می‌توانند به همراه «ایران» ماده یوزپلنگ دیگر این سایت، پشتیبان خوبی برای تکثیر و زادآوری باشند.

ظاهری با بیان اینکه از ۱۱ آذرماه تاکنون اقدام‌های مناسبی برای پرورش و طی مراحل تغذیه ازجمله شیردهی دستی شده است، ادامه داد: یازدهم آذرماه این ۲ توله یوزپلنگ تازه متولدشده توسط یک چوپان در منطقه توران شاهرود پیدا و زنده‌گیری شدند.

وی با اشاره به اینکه چهار روز پایش منطقه توسط مأموران محیط زیست برای یافتن مادر این ۲ توله یوزپلنگ بی‌نتیجه ماند، افزود: به‌اجبار پرورش دستی این ۲ یوزپلنگ ۱۵ روزه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان یکی از مهم‌ترین راهبردهای این اداره کل را حفاظت از زیستگاه و حضور گونه یوزپلنگ در طبیعت خواند و گفت: ۷۰ درصد از فعالیت محیط زیست به حفظ زیستگاه‌های یوزپلنگ معطوف شده است.

ظاهری از رصد ۶ یوزپلنگ ماده به همراه توله‌های خود در منطقه توران طی یک سال گذشته خبر داد و افزود: حفاظت از زیستگاه، فراهم کردن شرایط بلوغ و تکثیر در اسارت این گونه در خطر انقراض در اولویت قرار دارد.

دیدگاه تان را بنویسید