بیداد بی آبی در کابل/ با بازگشت طالبان دسترسی خانوارها به آب کمتر شد
کد خبر: 26318

بیداد بی آبی در کابل/ با بازگشت طالبان دسترسی خانوارها به آب کمتر شد

قطعی مستمر آب در کابل، پایتخت افغانستان صف‌های طولانی خرید و دریافت آب ایجاد کرده است.

به گزارش خودکارنیوز به نقل از آناتولی، صف‌های طولانی بر سرچشمه‌های آب در کابل در این روزها به دلیل قطعی مستمر آب به یکی از معضلات شهری برای ساکنان پایتخت افغانستان تبدیل شده است.

خبرنگاران آناتولی در یک گزارش مفصل به وضعیت بغرنج دسترسی به آب را مورد بررسی قرار دادند.

افغانستان یکی از کشورهایی است که از بیشترین میزان از تغییرات اقلیمی متاثر شده است و این وضعیت هم به تنهایی یکی از دلایل اصلی ایجاد مشکل در دسترسی به آب در این کشور است.

بنا به داده‌های دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد میزان دسترسی خانوارها در افغانستان به آب در سال 2022 به 60 درصد افزایش پیدا کرده که این میزان در سال گذشته در سطح 48 درصد قرار داشته است.

از سویی دیگر، درگیری‌ها و جنگ‌های متعدد نیز زیرساخت‌های این کشور را دچار آسیب کرده و به همین دلیل مسئله دسترسی به آب را دشوارتر کرده است.

هم اکنون آب در برخی از محله‌های کابل از چند ماه گذشته قطع شده است.

مردم از سویی با گرمای شدید در کابل مواجه شده و از سویی هم برای تامین آب 4 الی 5 ساعت روز خود را در پی دسترسی به آب هدر می‌دهند.

چشمه‌های آب در کوچه‌ها، چاه‌ها، شیرهای آب مساجد و کارواش‌ها مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند اما حمل آن همچنان با هزینه انجام می‌شود.

ناصر احمد زی کودک 12 سال که پس از پایان روز در مدرسه آب مردم را به ازای دستمزد حمل می‌کند، در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت: از یک سال گذشته این کار را انجام می‌دهم، روزانه 1 الی 2 دلار به دست می‌آورم.

رونا مولتانشاه 55 ساله هم که برای تامین نیاز آب خانه صبح هر روز از مسجد محله آب حمل می‌کند، هم در این زمینه گفت: همسرم دچار نارحتی قلبی است. صبح روز بیدار شده و با شش الی هفت دبه آب به خانه آب می‌آورم. پول خرید آب را ندارم.

برخی از اهالی شهر نیز می‌گویند که ساعت‌ها برای پر کردن آب در صف‌های طولانی می‌ایستند.

مردم برای دریافت آب‌ ساعت‌های در این صف‌ها ایستاده و برخی نیز از طریق الاغ‌ها آب‌ها را به مناطق مرتفع حمل می‌کنند.

دیدگاه تان را بنویسید