خطر تمساح ها در پی طغیان رودخانه های سیستان و بلوچستان
کد خبر: 26399

خطر تمساح ها در پی طغیان رودخانه های سیستان و بلوچستان

با توجه به طغیان رودخانه ها، تمساح ها به حاشیه رودخانه ها و زیستگاه های انسانی جابجا می‌شوند.

به گزارش خودکارنیوز، سرپرست اداره کل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: جریان‌های آبی فصلی موسوم به بارش‌های مونسون موجب جابه‌جایی گاندوها در مناطق جنوب استان می‌شود.

 به نقل محیط زیست استان؛ محمدرضا علیمرادی اظهار کرد: با شروع بارش‌های فصلی و ایجاد جریان‌های آبی در جنوب استان علاوه بر خطر بروز سیلاب در منطقه، موجب جابه‌جایی تمساح پوزه‌کوتاه یا همان گاندوها بین آبگیرها و هوتک‌ها می‌شود که مردم باید به‌شدت مراقب حمله آنها باشند.

وی تأکید کرد: شهروندان نسبت به تردد در مناطق سیلابی، حاشیه رودخانه باهوکلات، هوتک‌ها، مرداب‌ها و مناطق حاشیه‌ای که محل تجمع آب‌های راکد است خودداری کنند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: احتمال حضور گاندوها در زیستگاه‌های انسانی از قبیل روستاها، کنار رودخانه‌های دوردست از حوزه زیستی یا در سایر مناطق باتوجه‌ به جریان‌های آبی، وجود دارد و به تمام هم استانی‌ها، مسافران و گردشگران توصیه می‌شود از حضور در کنار رودخانه‌ها، آبگیرها یا هوتک‌ها و سایر مناطقی که در مسیر آب بوده، خودداری کنند.

وی بیان کرد: گاندو با حفر کانالی که چندین متر عمق داشته و طول آن به ۱۵ متر می‌رسد، هم پناهگاهی برای زندگی و استراحت خود در ساعت‌های گرم روز تهیه می‌کند و هم از تبخیر آب جلوگیری کرده و با ذخیره آب در کانال‌ها به حفظ آب برکه‌ها و تالاب‌ها در فصل‌های گرم و ایام خشکسالی کمک می‌کنند.

علیمرادی افزود: با وجود وسعت بسیار زیاد زیستگاه تمساح پوزه‌کوتاه و عدم امکان حصارکشی و ایجاد محدودیت، علاوه بر نصب تابلوهای جدید هشداردهنده و گشت و کنترل مداوم همیاران و محیط‌بانان این اداره کل، مباحث آموزشی نیز در روش‌های گوناگون در منطقه اجرا شده؛ اما متأسفانه بی‌احتیاطی و عدم توجه به علائم هشداردهنده گاهی موجب بروز حوادث ناگواری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به‌منظور پیشگیری از وقوع حوادث تلخ و حملات احتمالی حیات‌وحش به هم استانی‌ها توصیه می‌شود در زمان مشاهده هرگونه جانور وحشی گرفتار در مناطق مراتب را به نزدیک‌ترین اداره حفاظت محیط‌زیست اعلام و یا با سامانه شبانه‌روزی ۱۵۴۰ تماس حاصل کنند.

دیدگاه تان را بنویسید