شدت گرفتن دامنه آتش سوزی در کانادا+ ویدئو
کد خبر: 27146

شدت گرفتن دامنه آتش سوزی در کانادا+ ویدئو

آتش سوزی‌های مهیب جنگلی در بریتیش کلمبیای کانادا شدت گرفته و شمار افرادی که دستور تخلیه منازلشان صادر شده، به بیش از ۳۵ هزار نفر رسیده است.

به گزارش خودکارنیوز، آتش سوزی های مهیب جنگلی در استان بریتیش کلمبیا در غرب کانادا شدت گرفته و شمار افرادی که دستور تخلیه منازلشان صادر شده، نسبت به روز قبل دو برابر شده و به بیش از 35 هزار نفر رسیده است.

براساس این گزارش، در این استان وضعیت اضطراری اعلام شده تا مقامات مربوطه تمام دسترسی های لازم به این منطقه را برای مواجهه با خطرات آتش سوزی داشته باشند. با شدت گرفتن دامنه آتش سوزی ها، بخش های مهمی از بزرگراه های کلیدی بین سواحل اقیانوس آرام و دیگر بخش های غرب کانادا بسته شده و بسیاری از دارایی های مردم تخریب شده است.

دنیل ابی نخست وزیر بریتیش کلمبیا اظهار کرد شرایط فعلی بسیار سخت است. دستور تخلیه منازل برای حدود 35 هزار نفر صادر شده و برای حدود 30 هزار نفر دیگر نیز هشدار تخلیه صادر شده است.

وی افزود: این استان نیاز مبرمی به پناهگاه برای افرادی دارد که منازل خود را ترک کرده‌اند. همچنین ممنوعیت سفرهای غیرضروری به مناطق درگیر آتش سوزی صادر شده تا اقامتگاه های موقتی بیشتری ساخته شود. علاوه بر این مقامات از ساکنان خواستند تا از پرواز دادن پهپادهای عملیاتی در این مناطق خودداری کرده و هشدار دادند که انجام این کار ممکن است در تلاش های آتش نشانان برای مهار آتش اختلال ایجاد کند.

آتش سوزی های جنگلی در کانادا امری غیرمتداول نیست اما سرعت گسترش آتش به حدی است که بدترین آتش سوزی فصلی تاریخ کانادا لقب گرفته است.

در حال حاضر حدود 140 هزار کیلومتر مربع از زمین های این استان که به اندازه شهر نیویورک است، درگیر آتش سوزی شده و مقامات دولتی اظهار کردند که این آتش سوزی می تواند به علت شرایط خشکسالی در کانادا تا پاییز ادامه داشته باشد. 

در همین حال جاستین تردو نخست وزیر کانادا، دیداری را با وزرای اصلی و مهم و مقامات ارشد دولتی برای بررسی این حادثه برگزار کرد.

مقامات می گویند که انتظار می رود آتش سوزی همچنان گسترش یابد. آتش‌سوزی‌های جنگلی در مناطق همسایه شمال غربی کانادا نیز بیداد می‌کند.

کانادا ماه هاست که در حال مبارزه با آتش سوزی های جنگلی در مناطق مختلف این کشور است. آتش‌سوزی‌ها پدیده‌ای سالانه در بسیاری از مناطق کانادا هستند که اغلب نیاز به تخلیه ساکنان دارند.

با این حال، امسال بدترین فصل آتش سوزی شناخته شده در تاریخ این کشور است. با تغییرات آب و هوایی، کارشناسان هشدار می دهند که آتش سوزی ها بیشتر و مخرب تر می شوند.

به گفته دپارتمان محیط زیست و تغییرات آب و هوا، در استان های دشتی در غرب کانادا، میانگین دما از اواسط قرن بیستم 1.9 درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

دولت بریتیش کلمبیا در بیانیه‌ای گفت: وضعیت استان در 24 ساعت گذشته به سرعت تغییر کرده است. ما در روزهای آینده با یک وضعیت بسیار چالش برانگیز روبرو هستیم.

آتش نشانان گفتند وزش باد شمال غربی همراه با باران اندک تلاش ها برای مهار آتش را که می تواند تا آخر هفته به محدوده شهر برسد، با مشکل مواجه کرد.

سرویس نظارت بر جو کوپرنیک اتحادیه اروپا هفته گذشته تخمین زد که آتش‌سوزی‌های جنگلی کانادا 290 میلیون تن کربن منتشر کرده که بیش از 25 درصد کل جهان برای سال 2023 تا به امروز است و انتشار گازهای گلخانه‌ای قرار است با شعله‌ور شدن صدها شعله آتش افزایش یابد.

دیدگاه تان را بنویسید