کشت زعفران در افغانستان افزایش می یابد
کد خبر: 27616

کشت زعفران در افغانستان افزایش می یابد

مسئولان وزارت کشاورزی حکومت طالبان افغانستان اعلام کردند کشت زعفران در این کشور رو به افزایش است و صادارت این محصول در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است.

به گزارش خودکارنیوز به نقل از شبکه طلوع نیوز افغانستان، مصباح الدین مستعین سخنگوی وزارت کشاورزی طالبان گفت برای ترویج کشت زعفران در افغانستان، برای ۲۰۰ کشاورز زمینه‌ آموزش نیز فراهم شده تا آنان در ولایت‌های دیگر کشت این محصول را گسترش دهند.

سخنگوی وزارت کشاورزی، آبیاری و دامداری طالبان افزود: «در سال‌های گذشته بازار زعفران افغانستان کم‌رنگ شده بود، اما با روی کار آمدن طالبان و با تلاش وزارت کشاورزی، زعفران کشورهای دیگر(اشاره غیرمستقیم به ایران) که پیش از این به شکل قاچاق وارد کشور می شد و به نام افغانستان به کشورهای خارجی صادر می‌شد، جلوگیری شده است.»

همزمان با این، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری طالبان اعلام کرد زعفران افغانستان در بازارهای جهانی بازار خوبی دارد و صادرات این گیاه نیز به شکل منظم جریان دارد.

خان جان الکوزی، عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری طالبان گفت: «سال‌های قبل زعفران ارزان شده و تولید آن نیز کم شده بود، امسال تولید زعفران خوب است و به ۳۰ تُن خواهد رسید. صادرات این گیاه هم به شکل عادی جریان دارد.»

محمد ناصر صادقی، بازرگان، در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «بازار زعفران تحولات زیادی دارد و متحول می‌شود. و این تحولات موجب می‌شود که ضرر آن خیلی واضح نباشد. سال گذشته یک کیلو زعفران به واحد پول افغانستان تا ۱۲۰ هزار افغانی در بازارهای جهانی فروخته می‌شد، اما امسال متاسفانه نزدیک به ۵۰ درصد بهای زعفران اُفت کرده است یعنی در حال حاضر در بازارهای جهانی یک کیلو زعفران در حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار افغانی خرید و فروش می‌شود.»

بر پایه اطلاعات وزارت صنعت و تجارت طالبان سال گذشته افغانستان بیش از ۵۱ هزار کیلو زعفران را به کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، هندوستان، ایالات متحده امریکا، اسپانیا، هلند، استرالیا و مراکش صادر کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید