‌وزیر کشور: ناوگان حمل و نقل شهری "برقی" می‌شود/ پیش‌بینی سفر ۸ میلیون زائر به مشهد
کد خبر: 27947

‌وزیر کشور: ناوگان حمل و نقل شهری "برقی" می‌شود/ پیش‌بینی سفر ۸ میلیون زائر به مشهد

وزیر کشور گفت: برقی‌سازی ناوگان در دستور کار جدی ما قرار دارد که در کاهش آلودگی هوا بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش خودکارنیوز، احمد وحیدی به منظور بررسی آخرین وضعیت ‌زائران دهه آخر ماه صفر به حرم امام رضا (ع) به مشهد مقدس سفر کرد و بلافاصله با حضور در جلسه ستاد خدمات سفر مشکلات و موانع خدمت رسانی به زائران را بررسی کردند.

*سفر 80 درصد زائران مشهد با وسایل نقلیه شخصی و عمومی*

وزیر کشور در این جلسه اظهار داشت: گزارش‌ها نشان می‌دهد بیش از 80 درصد زائران مشهد در دهه آخر صفر با وسایل نقلیه شخصی و عمومی از طریق جاده‌ها به زیارت مشرف می‌شوند.

وی افزود: براساس آخرین گزارش‌های دریافتی روکش آسفالت 1200 کیلومتر از جاده‌های خراسان رضوی در حدود یک سال گذشته انجام شده ‌و این روزها تأثیر آن در سفرها به خراسان رضوی مشهود است.

وحیدی تصریح کرد: در دوره‌های گذشته سالیانه حدود 200 کیلومتر از جاده‌های استان روکش آسفالت می‌شده ‌که در حدود یک سال اخیر 6 برابر میانگین دوره‌های گذشته در این حوزه کار شده است.

‌ یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی نیز در جلسه ستاد خدمات سفر که با حضور وزیر کشور برگزار شد اظهارداشت: با تشکیل کمیته‌های چهارده‌گانه ذیل این ستاد، به تمامی موضوعات حمل‌ونقل، اسکان، تامین کالا و ... پرداخته شد و بهترین خدمات را به عزاداران امام رضا(ع) ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: با توجه به این که دهه آخر صفر در فصل تابستان قرار گرفته است، با افزایش ورود زائران، به‌ویژه زائران خارجی روبه‌رو خواهیم بود.

نظری با تاکید بر این که مساله زیارت در مشهد یک موضوع ملی و کشوری است، خاطرنشان کرد: بحث‌ها و موضوعاتی در کارگروه ملی زیارت با حضور وزرا مطرح شد که منتظر ابلاغ و تحقق آن‌ها هستیم. از طرف دیگر در قرارگاه استانی ماه صفر و قرارگاه عملیاتی مشهد هم برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است تا هیچ‌گونه مشکلی وجود نداشته باشد. در این سه لایه، موضوع میزبانی از زائران را مدیریت می‌کنیم.

استاندار خراسان رضوی متذکر شد: پیش‌بینی حضور هشت میلیون زائر در این ایام را داریم و تمامی نهادهای استانی برای خدمت‌گذاری به آنان پای کار هستند.

نظری خاطرنشان کرد: موضوع دهه آخر صفر و ورود حجم زائران به این شهر و ارائه خدمات به آنان، یک موضوع ملی و حتی بین‌الملی است که علاوه بر مسئولان استانی، مقامات کشوری نیز پای کار هستند.

وی تاکیدکرد: در اجرای برنامه‌ها ممکن است نیاز شود برخی تصمیمات در لحظه گرفته شود، بنابراین مدیران مربوطه و مسئولان باید به صورت قوی در صحنه‌ حضور داشته باشند.

*ناوگان حمل و نقل شهری "برقی" می‌شود*

 وحیدی همچنین در مراسم رونمایی از 125 دستگاه ون و 25 دستگاه اتوبوس که در عرصه صبحگاه سابق ارتش برگزار شد، اظهارداشت: زمینه‌سازی‌های خوبی برای استقبال از زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) انجام شده و از شهرداری و تمام مسئولانی که در حوزه نوسازی ناوگان شهری اقداماتی انجام دادند قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین خدمات برای زائران تسهیل حمل و نقل است افزود: برقی‌سازی ناوگان در دستور کار جدی ما قرار دارد که در کاهش آلودگی هوا بسیار تاثیرگذار است.

وحیدی تصریح کرد: از استاندار خراسان رضوی نیز تشکر می‌کنم که موجدانه و مصرانه از شهرداری در پیشبرد اهداف حمایت می‌کنند.امیدوارم که بتوانیم در حوزه حمل و نقل درون‌شهری و قطارشهری، تاکسی برقی و  حمل و نقل عمومی به استاندارهای خوبی دست پیدا کنیم و آنچه باید انجام شود، انجام گیرد.

وحیدی در جمع خبرنگاران در خصوص طرح حرم تا حرم  نیز اظهارکرد: این طرح برای زائران نقش تعیین‌کننده‌ای دارد کارهایی که باید به شکل حمل و نقل در داخل شهر تکمیل شود‌ جزو دستور کارهای شهرداری است و وزارت کشور نیز کاملا حمایت می‌کند. 

وزیر کشور گفت: خوشبختانه هر کاری برای زائران لازم است انجام شده و می‌توان به بیش از 7 تا 8 میلیون زائر که براساس پبش‌بینی‌ها به مشهد می‌آیند، خدمات ارایه داد.

بازدید وزیر کشور از پویش هم محله‌ای امام رضا(ع) ‌

زیر کشور در ادامه برنامه هایش در سفر به مشهد، ضمن بازدید از پویش هم محله‌ای امام رضا(ع) ، در جریان فعالیت پویش هم محله‌ای امام رضا(ع) که برای دومین سال، ارائه خدمات رایگان به زائران را در دستور کار خود دارد، قرار گرفتند.

قرارگاه هم محله ای امام رضا(ع) در امور مساجد استان به‌‌صورت خودجوش و با همکاری 300  مسجد در مشهد، فعالیت خود را از اولین روز دهه پایانی صفر آغاز کرده است.

امیرحسین احمدی‌نیا، مسئول قرارگاه هم محله ای امام رضا(ع) دراین‌باره گفت: سال گذشته هر شب توانستیم 80 هزار نفر را با محوریت مساجد به صورت رایگان اسکان دهیم.

دیدگاه تان را بنویسید