احضار سفیر کره جنوبی به وزارت امور خارجه
کد خبر: 20373

احضار سفیر کره جنوبی به وزارت امور خارجه

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه سفیر کره جنوبی را به دلیل اظهارات مداخله جویانه رئیس جمهور این کشور احضار کرد.

به گزارش خودکارنیوز، در پی اظهارات مداخله جویانه رئیس جمهور کره جنوبی در امارات، سفیر این کشور امروز به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران توسط معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه به وی ابلاغ شد. 

رضا نجفی در این دیدار با تشریح روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران با اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس، اظهارات رئیس جمهور کره را دخالت در این روابط دوستانه و سبب تضعیف صلح و ثبات در منطقه دانست. 

معاون حقوقی وزیر امور خارجه خواهان توضیح فوری مقامات کره‌ای در مورد این اظهارات شد و بر ضرورت اصلاح فوری این رویکرد تاکید کرد. 

نجفی با یادآوری رویکرد غیر دوستانه کره از جمله در بلوکه کردن منابع بانکی ملت ایران، تاکید کرد عدم اقدام موثر کره برای حل مشکلات روابط موجب بازنگری طرف ایرانی در روابط دو کشور خواهد شد. 

معاون وزیر خارجه همچنین اظهارات اخیر رئیس جمهور کره در مورد امکان ساخت سلاح هسته ای را مغایر با نص پیمان منع گسترش سلاح هسته ای دانست و خواهان توضیح طرف کره ای در این زمینه شد.

سفیر کره با ارائه توضیحات برخی مقامات کره‌ای در مورد اظهارات رئیس جمهور کره، تاکید کرد این اظهارات ارتباطی با روابط ایران و امارات یا کره ندارد اما مواضع و انتظارات جمهوری اسلامی ایران را به دولت متبوع خود منعکس می‌نماید.

دیدگاه تان را بنویسید