بلومبرگ: تبادل زندانی بین ایران و آمریکا تا دوشنبه انجام خواهد شد
کد خبر: 28089

بلومبرگ: تبادل زندانی بین ایران و آمریکا تا دوشنبه انجام خواهد شد

رسانه آمریکایی به نقل از افراد مطلع مدعی شده تبادل زندانی بین ایران و آمریکا احتمالاً در تاریخ دوشنبه ۱۸ سپتامبر انجام خواهد شد.

به گزارش خودکارنیوز، رسانه آمریکایی «بلومبرگ» به نقل از افراد مطلع مدعی شده قرار است تبادل زندانی بین ایران و ایالات متحده تا دوشنبه انجام شود. 

طبق این گزارش، منابع مذکور ناشناس گفتند تاریخ دقیق تبادل زندانی هنوز تعیین نشده اما احتمالاً در تاریخ ۱۸ سپتامبر (دوشنبه، ۲۷ شهریور) یک روز قبل از آن که سران جهان در نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل جمع شوند، انجام خواهد شد. 

«متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه طی نشست خبری به سوالات رسانه‌ها درباره توافق مبادله زندانی با ایران و انتقال وجوه مسدودشده از کره جنوبی به قطر پاسخ داد. این دیپلمات آمریکایی در پاسخ به این سوال که چقدر طول می‌کشد تا وجوه مسدودشده ایران از کره جنوبی به بانک‌های اروپایی و سپس به حساب‌های قطری منتقل شود، اظهار داشت: «ما انتظار داریم در روزهای آینده یا کمی بیشتر، این پول در نهایت به مقصد نهایی در قطر منتقل شود».

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» بامداد سه‌شنبه گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا با ارسال اطلاعیه‌ای رسمی به کنگره این کشور، اعلام کرد که به‌عنوان بخشی از توافق مبادله زندانیان با ایران، اجازه انتقال پول‌های مسدودشده این کشور از کره جنوبی به قطر را صادر کرده است.

میلر ادعا کرد: «وقتی این پول به حساب‌ها در قطر برسد، تحت نظارت دقیق وزارت خزانه‌داری آمریکا در آنجا نگهداری می‌شود. این پول فقط برای مقاصد بشردوستانه قابل استفاده است و ما مراقب خرج کردن آن وجوه خواهیم بود و در صورت نیاز می‌توانیم دوباره آن را مسدود کنیم».

مقامات آمریکایی پس از توافق تبادل زندانیان با ایران در داخل آمریکا با فشارهای مختلفی از سوی مخالفان جمهوری‌خواه خود مواجه شده‌اند، برخی تحلیلگران اینگونه اظهارات مقامات آمریکایی را در راستای فرار از فشارهای داخلی تعبیر می‌کنند.

«ناصر کنعانی» سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران دوشنبه ۲۰ شهریور در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره گزارش منتشر شده توسط رویترز درباره ارسال پول‌های بلوکه شده ایران از کره جنوبی به قطر در هفته آینده و بحث تبادل زندانیان و گزارش برخی رسانه‌ها درباره نحوه مصرف این دارایی‌ها تصریح کرد: موضوع رفع انسداد از دارایی‌های مالی ایران و موضوع تبادل زندانیان دو موضوع جدا از هم هستند و ماهیت آن‌ها متفاوت است.

وی ادامه داد: در موضوع تبادل زندانیان همواره اعلام کردیم با توجه به ماهیت انسانی موضوع، آمادگی داریم بحث تبادل زندانیان را انجام دهیم و این موضوع مدت‌ها قبل می‌توانست رخ دهد اگر طرف آمریکایی همکاری می‌کرد و این را به موضوع دیگر از جمله برجام ارتباط نمی‌داد.

 

کنعانی افزود: خوشبین هستیم که موضوع تبادل زندانیان بر مبنای تفاهمی که انجام شد ان‌شاءالله در آینده نزدیک صورت بگیرد.

 

این دیپلمات ارشد ایرانی در مورد رفع انسداد مالی و وصول دارایی‌های مالی ایران نیز گفت: براساس تفاهم صورت گرفته و روند اقداماتی که تاکنون شاهد بودیم، امیدواریم طی روزهای آینده این انتقال به صورت کامل صورت بگیرد و جمهوری اسلامی ایران به دارایی‌های خودش به صورت کامل دسترسی پیدا کند.

دیدگاه تان را بنویسید